Filip Han • subota, 11.05.2013.

Marseille je upisao pobjedu nad Toulouseom na početku 36. kola francuskog prvenstva čime je došao na korak od nastupa u Ligi prvaka. U ostalim utakmicama domaće su pobjede upisali Bordeaux, Bastia i Valenciennes, a u gostima su uspješni bili Troyes i Sochaux...

U prvoj utakmici dana Marseille je upisao vrijednu pobjedu nad Toulouseom, kojom su mu ostale barem minimalne teoretske šanse da stigne PSG na prvom mjestu, a u slučaju pobjede Parižana u nedjeljnoj utakmici protiv Lyona, Marseilleu je osigurano drugo mjesto lige koje sljedeće sezone izravno vodi u Ligu prvaka.

Prvi gol na Velodromu bio je djelo Andrea Ayewa u samoj završnici prvog poluvremena. S desne strane je ubacio Mathieu Valbuena, a na ubačaj je natrčao Ayew i postigao pogodak. Ganac je bio autor i drugog pogotka u 62. minuti utakmice. Ovoga puta Ayew je zabio nakon asistencije Morgana Amalfitana. Gosti su do kraja samo uspjeli smanjiti zaostatak golom Edena Ben Basata.

Valenciennes je visoko porazio Rennes koji je utakmicu završio s dva igrača manje. Gosti su poveli u 31. minuti kada je zabio Jonathan Pitroipa. Osam minuta kasnije rezultat je poravnao Maor Melikson. Uzbuđenja su prestala do 59. minute kada je zbog drugog žutog kartona isključen Dimitri Foulquier, a u 65. je izravno isključen John Boye. To je značajno olakšalo posao domaćima, pa su poveli u 68. minuti preko Lindsaya Rosea, treći je gol postigao Kenny Lala u 83. minuti, a u 90. strijelac je postao Jose Saez odredivši tako konačan rezultat od 4:1.

Bastia je svladala Montpellier s 3:1. Claudio Beauvue zabio je u 16. minuti za vodstvo, a John Utaka je izjednačio u 31. Već minutu poslije Anthony Modeste ponovno je doveo domaće u vodstvo, a isti je igrač u 87. minuti zabio i treći pogodak za domaćina.

Bordeaux je kod kuće pobijedio Nancy. Poko je načeo mrežu gostiju u 41. minuti, a četiri minute poslije njega zabio je i Saivet. Gosti su uspjeli izjednačiti pogocima Karabouea i Sanea, ali konačan rezultat od 3:2 u korist domaćih postavio je Cheick Diabate u 86. minuti.

Posljednji Brest izgubio je na domaćem terenu od Sochauxa. Sloan Privat dva se puta upisao u strijelce i tako postao Sochauxov junak koji se malo odmaknuo od opasne zone u kojoj se nalazio do prije par kola. Privat je zabio u 48. i 81. minuti za rezultat od 0:2.

Uspješno gostovanje odradio je i Troyes kod Ajaccioa. Jedini gol na utakmici postigao je u 18. minuti Florian Jarjat, čime je Troyes upisao tri boda ali i dalje se nalazi u zoni ispadanja.