Filip Han • nedjelja, 12.05.2013.

Posljednja utakmica 36. kola francuskog prvenstva donijela je ogled velikih rivala Lyona i PSG-a. Uspješniji i sretniji iz tog dvoboja izašli su Parižani, kojima je pogodak Jeremyja Meneza bio dovoljan da osiguraju naslov prvaka dva kola prije kraja. U prethodnim utakmicama Lorient je pobijedio Saint-Étienne koji se bori za Europu sljedeće sezone, a Evian je nanio poraz Nici, koja se također nada europskim utakmicama sljedeće godine...

Utakmica u Lyonu bila je obilježena čvrstom i pomalo nervoznom igrom s obje strane. Ulozi su bili visoki za obje momčadi, a PSG se na kraju pokazao čvršćih živaca upisavši minimalnu pobjedu nakon što je zabio Jeremy Menez.

U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, iako su neke dobre prilike imali Ibrahimović, Lavezzi i Gomis. Svi su njihovi pokušaji bili zaustavljeni ili neprecizni, sve do 53. minute kada je PSG odigrao akciju koja mu je donijela pobjedu.

Ibrahimović je povukao po desnoj strani i u sredini pronašao Thiaga Mottu, koji je iz prve poslao loptu do nebranjenog Meneza u sredini kaznenog prostora. Menez je loptu poslao u suprotni kut Anthonyja Lopesa ostavivši ga nemoćnim, te zabio gol za koji će se ispostaviti da je donio prvenstvo.

Lyon se očajnički pokušavao vratiti, no svi su njegovi napadi bili neefikasni, a PSG je zadržao jednak tempo igre, te mirno dočekao posljednji sudački zvižduk, nakon kojeg je uslijedilo oduševljeno slavlje gostiju.

Pariškoj momčadi to je treći naslov prvaka u povijesti, prvi nakon 1994. Carlo Ancelotti svojoj kolekciji nacionalnih trofeja dodao je tako i francuski, nakon što je osvajao talijansko i englesko prvenstvo.

Saint-Étienne je poražen na gostovanju kod Lorienta, te je time propustio priliku stići na četvrto mjesto ljestvice. Domaći su poveli u 51. minuti utakmice kada je zabio Kevin Monnet-Paquet. Fabien Robert glavom je zabio u 67. minuti i povećao rezultat, a tračak nade za goste pojavio se u 80. minuti kad je pogodio Kurt Zouma i smanjio zaostatak. Do kraja utakmice ipak nije bilo preokreta, a Lorient je još i povećao svoje vodstvo kada je zabio Yann Jouffre, za konačan rezultat od 3:1.

I petoplasirana Nica nije uspjela poboljšati svoj plasman na tablici i izjednačiti se s Lyonom, teško stradavši kod Eviana. Nicu je načeo Kevin Berigaud u 24. minuti. Drugi je pogodak pao na početku drugog poluvremena, zabio je Mohammed Rabiu, a treći gol postigao je Saber Khalifa u 56. minuti. Khalifa se drugi puta upisao u strijelce u 87. minuti te postavio konačan rezultat od 4:0.

Evian je pobjedom preskočio Nancy, te je barem privremeno pobjegao iz zone ispadanja. Nica je ostala na petom mjestu s jednakim brojem bodova kao i Lille.