Premiership, 37. kolo, 12.05.2013, 14:30 h
Stoke City
Stoke City 1:2 Tottenham
Tottenham

Ante Zovko • nedjelja, 12.05.2013.

Emmanuel Adebayor drugi je put u istom tjednu postao junak Tottenhama. Nakon sjajne partije protiv Chelseaja, zabio je za pobjedu 2:1 protiv Stoke Cityja u 37. kolu Premier lige kojom je Tottenham preuzeo četvrtu poziciju, ali s utakmicom više od Arsenala.

Stoke nije izdržao igrajući gotovo cijelo drugo poluvrijeme bez isključenog Charlieja Adama, no i s porazom Stoke je praktički osigurao ostanak jer ima puno bolju gol-razliku od Wigana. U Wigan će polagati nade u redovima Tottenhama jer u utorak momčad koja se nada ostanku gostuje kod Arsenala koji sada ima dva boda manje od najvećeg rivala.

Stoke je iskoristio svoje najjače oružje kako bi poveo - prekide. Nzonzi je pobjegao pažnji gostujućih braniča i dočekao nabačaj Adama ispred bliže stative poslavši loptu u gornji kut.

Tottenham se brzo pribrao i počeo stvarati pritisak koji je rezultirao s dva pogotka do 20. minute, no samo je jedan bio priznat. Dempse je u 16. uspio pogoditi petom poslije Parkerova šuta, no bio je u očiglednom zaleđu.

Parker je u 20. minuti "skuhao" izjednačujući gol. Ubacio je s polovice terena loptu na šesnaesterac, Begović je to išao pokupiti, ali brži od njega bio je Wilson koji uklizava i pogađa Dempseyja koji iz prve pogađa nečuvana vrata.

Počele su se nizati prilike pod sve žešćim pritisom londonske momčadi, no ni Bale ni Dawsonnisu bili uspješni do kraja sjajnog prvog dijela.

Drugi počinje šokom za domaće. Adam je prekasno uklizao u Vertonghena i nepotrebno zaradio drugi žuti karton. Spursi su potom uspjeli pritisnuti domaće na njihovu polovicu, ali nisu imali ideju kako razbiti lokot.

Tek u zadnjih dvadesetak minuta krenula prava ofenziva prema Begoviću. Vertonghen glavom gađa preko gola, pa reprezentativac BiH odbija Dempseyjev šut u istom smjeru. Ušao je i Lennon i pritisak se dodatno pojačao. Bale zatim gađa pored gola kad se našao u blizini bijele točke.

I konačno se u 83. minuti ukazao Tottenhamov ovotjedni junak. Tottenhamu se osmjehnula sreća poslije odbijene lopte. Dempsey upućuje loptu prema petercu, a Adebayor nije mogao promašiti iz blizine. Togoanac je režirao remi s Chelseajem u utorak (2:2) koji je zadržao Tottenham u lovu na Ligu prvaka, a sada je stavio svoju bivšu momčad, Arsenal, pod imperativ pobjede protiv Wigana.

Nije Stoke rekao zadnju. Jerome sjajno nabacuje za Camerona, ali ovaj uspijeva samo zapucati pored okvira. Bale je u posljednjim trenucima mogao zapečatiti pobjedu, no zaustavi ga je Wilkinson.