Igor Šestak • nedjelja, 19.05.2013.

U nedjelju navečer odigrano je posljednjih sedam utakmica ove sezone Serie A, a najviše razloga za slavlje imali su igrači Milana i Udinesea. Rossoneri su do 83. minute gubili kod Siene, a onda režirali preokret i osigurali pobjedu te treće mjesto koje ih vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Fiorentina je napunila mrežu Pescare, dugo je bila na pragu ulaska u elitno europsko natjecanje, no na kraju je ostala četvrta i nastupat će u Europskoj ligi. U tom natjecanju će joj se pridružiti Udinese koji je bio vrlo uvjerljiv na gostovanju kod Intera i osigurao petu poziciju, dok je Lazio porazom kod Cagliarija pao na sedmu. U utakmicama koje nisu imale toliku rezultatsku važnost Roma je pobijedila Napoli, Parma je slavila u Palermu, a Torino i Catania su podijelili bodove.

Uoči posljednjeg ovosezonskog kola Serie A postojale su samo dvije značajne nepoznanice. Tražio se putnik u kvalifikacije za Ligu prvaka te putnik u Europsku ligu. Za prvu ulogu favorit je bio Milan, koji je na gostovanju kod otpisane Siene trebao pobjedu za potvrdu osvajanja treće pozicije, dok je Fiorentina s dva boda manje gostovala kod posljednje Pescare i čekala eventualni kiks Rossonera. Slabije plasirani od spomenutih klubova imao je osigurano mjesto u Europskoj ligi, dok su se za drugu kartu za to natjecanje borili Udinese i Lazio. Friulani su posljednje kolo dočekali s dva boda prednosti, ali su morali na gostovanje kod Intera, dok je Lazio svoju šansu vrebao na gostovanju kod Cagliarija.

Na gostovanju kod Siene momčad Milana je dugo kidala živce svojim navijačima. Domaćini su od 25. minute vodili i Milanu je opasno prijetio gubitak trećeg mjesta. Ipak, u nevjerojatnoj završnici Rossoneri su režirali preokret i pobjedom 2:1 ispunili svoj cilj. U kolovozu će kroz kvalifikacije imati priliku osigurati nastup u Ligi prvaka.

Milan je od prvog sučevog zvižduka zagospodario travnjakom stadiona Artemio Franchi u Sieni, a u prvih dvadesetak minuta utakmice dobre su prilike redom propuštali Balotelli, Zapata, Nocerino i Robinho. Kazna za promašaje Rossonere je stigla u 25. minuti. Terzi je iskoristio veliki kiks Milanove obrane i glavom u pogodak pretvorio dobar centaršut Rosine. U preostalom vremenu prvog dijela najopasniji po domaća vrata bio je Balotelli. U 27. minuti uzdrmao je gredu, a u sudačkoj nadoknadi iz slobodnog udarca prisilio Sieninog vratara Pegola na odličnu obranu.

U nastavak se ušlo s minimalnim vodstvom Siene, a Milan je svojim navijačima priuštio još slabiju igru. Njegovi igrači djelovali su bezidejno i nisu pronalazili put do prilika, a onda je u 68. minuti drugi žuti karton zaradio Ambrosini i gurnuo Milan u još težu poziciju. Ipak, igračka ravnoteža brzo je uspostavljena jer je minutu kasnije isključen i Sienin Terlizzi, no to nije donijelo značajnije promjene u odnosu snaga. Milan je nastavio s jalovom dominacijom, a za plasman u Ligu prvaka trebala su mu dva pogotka.

Tek u posljednjih desetak minuta utakmice igrači iz Milana su se probudili, a najčešće je prijetio Balotelli. U 82. minuti uspio je izboriti kazneni udarac za Milan, minutu kasnije ga je sam i realizirao. Rossoneri su potom žestoko pritisnuli tražeći pobjednički pogodak, a do njega su došli u 87. minuti. Ubacio je Montolivo, a pred vratima Siene dobro se snašao Mexes i pogodio za veliko slavlje Crveno-crnih.

Igrači Fiorentine u posljednjem su kolu napunili mrežu posljednje Pescare, no stadion Adriatico napustili su tužnih lica. Do same završnice držali su treće mjesto na improviziranoj ljestvici Serie A, a onda ih je preokret Milana izbacio iz kvalifikacija za Ligu prvaka. Sezonu su završili na četvrtom mjestu i iduće će sezone nastupati u Europskoj ligi.

Fiorentina je svoj posao na gostovanju kod Pescare većinom obavila već u prvom poluvremenu. Trebalo joj je 16 minuta za prvi pogodak, a postigao ga je Ljajić na asistenciju Cuadrada. Samo osam minuta kasnije srbijanski je napadač stigao do drugog pogotka, a tom mu je prigodom asistirao Fernandez. Obrana Pescare našla se u rasulu i domaći vratar Perin morao je treći put po loptu u mrežu već u 28. minuti. Svladao ga je Fernandez udarcem izvan kaznenog prostora.

Viole se tim rezultatom nisu zadovoljile, već su u nastavku nastavile puniti Pescarinu mrežu. U 54. minuti na 4:0 je povisio Jovetić, a samo pet minuta kasnije asistirao Ljajiću za njegov treći i peti pogodak Fiorentine. Pescara je u 77. minuti došla do počasnog pogotka i njime se oprostila od Serie A, a strijelac je bio Vittiglio. Ante Vukušić nije bio niti na klupi Pescare.

U Europsku ligu će i Udinese, koji je u posljednjem kolu svoje peto mjesto potvrdio uvjerljivom pobjedom na gostovanju kod Intera. Friulani su slavili s čak 5:2 i zapečatili očajnu sezonu Nerazzurra. Mateo Kovačić još je jednom odigrao svih 90 minuta, a njegov je Inter sezonu okončao na izrazito slabom devetom mjestu.

Porozna obrana Intera bez primljenog pogotka nije uspjela izdržati niti 60 sekundi. Već u prvoj minuti utakmice Udinese je u vodstvo doveo Pinzi, a u desetoj minuti prednost je udvostručio Domizzi. Efikasna početna faza utakmice nastavljena je pogotkom Juana za 1:2 u 12. minuti, a prvo poluvrijeme je zaključio Antonio Di Natale svojim 23. ovosezonskim i trećim pogotkom Udinesea na utakmici.

Katastrofa Intera nastavljena je u drugom dijelu. Igrala se 52. minuta kad je Silva povisio na 4:1 za Udinese, a deset minuta kasnije za Inter je poentirao Rocchi. Konačnih 5:2 postavio je Muriel pogotkom u 66. minuti i zaključio uspješnu sezonu kluba iz Udina.

Šansu za plasman u Europsku ligu imao je i Lazio, ali mu je za to trebala pobjeda kod Cagliarija i kiks Udinesea. Nijedan uvjet na kraju nije bio zadovoljen pa je Lazio sezonu završio na sedmom mjestu. Cagliari ga je svladao pogotkom Dessene u 75. minuti i sebi priskrbio plasman na 11. mjesto. Rimljani će ipak imati još jednu šansu za plasman u Europsku ligu - finale Kupa protiv Rome 26. svibnja.

Roma će tu utakmicu dočekati u nešto boljem raspoloženju jer je u posljednjem kolu s 2:1 svladala drugoplasirani Napoli i preskočila gradske rivale na tablici. U prvih 45 minuta nije bilo golova, a prednost je Romi donio Marquinho u drugoj minuti drugog poluvremena. Deset minuta kasnije na 2:0 je povisio Destro, a počasni pogodak za Napoli postigao je Edinson Cavani u 84. minuti. Bio mu je to 29. pogodak u sezoni i zasluženo je odnio titulu najboljeg strijelca Serie A. Josip Radošević utakmicu je odgledao s klupe za pričuve.

Parma je gostovala kod budućeg drugoligaša Palerma, slavila 3:1 i osigurala si deseto mjesto na tablici. Mrežu domaćih načeo je Gobbi u 38. minuti, a do odlaska na odmor Parma je postigla još dva pogotka. Za 2:0 je pogodio Valdes u 41. minuti, a četiri minute kasnije precizan je bio Belfodil. Palermo je u drugom poluvremenu došao do počasnog pogotka kojim se oprostio od natjecanja u Serie A. Strijelac je bio Miccoli u 75. minuti.

Jedinu utakmicu večernjeg programa u kojoj nije bilo pobjednika odigrali su Torino i Catania. Gosti su vodili od 25. minute pogotkom Almirona, a Torino je izjednačio preko Cercija u 53. minuti. Za drugo vodstvo Catanije pogodio je Bergessio u 62. minuti, no domaći su ipak došli do boda. Strijelac je u 83. minuti bio Bianchi. Catania je sezonu završila na osmom, a Torino na 16. mjestu.