Samo Real u dvije utakmice do polufinala, tijesni porazi za ostale nositelje

Branimir Korać • nedjelja, 26.05.2013.

Iznimno uzbudljiva nedjelja u Ligi Endesi. Real je jedini opravdao ulogu favorita glatkom pobjedom dok je u Bilbau Barcelona bila jedan poen kratka, Laboral Kutxa je poražena u produžetku, a Valencia nakon čak tri produžetka...

Bilbao je na svom parketu uspio svladati Barcelonu s minimalnih 90:89 i vratiti seriju na njezin parket. Baski su tako ostali u igri za iznenađenje i to nakon pobjede u susretu u kojem su i ranije mogli sve riješiti, međutim u završnici je Barcelona proigrala i zakomplicirala dvoboj.

U 26. minuti činilo se da će završnica proći mirno i predvidljivo. Bilbao je vodio s visokih 58:38, međutim gosti se nisu predali i polako su se počeli vraćati u susret.

Tricom Navarra minutu i pol prije kraja Barcelona je stigla na malih 82:80, zatim ju je Navarro 20 sekundi prije kraja s linije slobodnih bacanja približio na 84:83, ali to je bilo sve. Igrači Bilbaa su bili mirni na slobodnjacima do kraja susreta, nisu promašili niti jedno i odnijeli su pobjedu. Trica Huertasa sa sirenom samo je kozmetički popravila rezultat.

U pobjedničkom sastavu Fran Pilepić nije ulazio na parket, a najbolji su bili Lamont Hamilton s 19 poena (7/15) i pet skokova te Roger Grimau s 15 poena (7/10) i pet skokova. Kod Barcelone Erazem Lorbek je ubacio 20 poena (8/10) uz pet skokova dok su po 19 poena dodali Marcelinho Huertas (6/12) i Juan Carlos Navarro (4/12). Ante Tomić je za 25 minuta ubacio 12 poena (6/8 za dva) uz pet skokova i četiri asistencije.

Čak tri produžetka igrana su u Zaragozi gdje je domaćin na kraju izvukao pobjedu protiv Valencije 122:120 i tako poravnao u seriji na 1-1.

Valencia je imala svoje prilike za završiti seriju i doći do poraza u dvije utakmice, međutim nije uspjela i na kraju je domaćin u trećem produžetku slavio nakon što Pau Ribas nije ubacio tricu za pobjedu.

Perasovićeva momčad imala je u 36. minuti devet poena prednosti i bila je nadomak prolaska u polufinale doigravanja, ali Zaragoza se vratila s dvije trice Damjana Rudeža i jednom Sama Van Rossoma. Serija 16:2 odvela je Zaragozu do 85:80, no u posljednjoj minuti tricom Doellmana Valencia je izborila produžetak.

U prvom produžetku obje momčadi su imale svoje prilike. Valencia kod 99:97 kada je Doellman ubacio samo jedno slobodno bacanje, a Zaragoza u svojem posljednjem napadu kada je Rudež ubacio samo jedno bacanje.

Nakon 100:100 otišlo se i u drugi produžetak gdje nije bilo značajnijih odvajanja da bi u trećem produžetku Rudež ubacio važne poene za 122:120 nakon čega Ribas nije bio precizan na trici.

U sastavu Zaragoze Michael Roll je ubacio 19 poena (7/12), Sam Van Rossom 18 (4/8), a Damjan Rudež za 29 minuta dodao je 15 poena (1/1 za dva, 4/7 za tri) uz dvije asistencije. Kod poraženih Justin Doellman je ubacio 29 poena (10/17) uz devet skokova dok je Pau Ribas dodao 21 poen (8/14).

Jedini koji je uspio u dvije utakmice izboriti prolaz bio je Real koji je dominirao i drugim susretom protiv Blusens Monbusa. Nakon glatke pobjede u Madridu, Real je slavio i u Obradoiru gdje je bio bolji sa 74:58.

Domaćin je izdržao jedno poluvrijeme da bi u drugom dijelu Real krenuo značajno agresivnije i kvalitetnije te je serijom 13:2 u trećoj dionici pobjegao na dvoznamenkastu prednost i Blusens više nije zaprijetio.

Odličnu utakmicu odigrao je Jaycee Carroll koji je ubacio 25 poena (10/13, 5/6 za tricu), a pratio ga je Sergio Llull sa 16 poena (6/10). Dontaye Draper za devet minuta ostao je bez šuta na koš uz dvije osvojene lopte. Kod Blusensa Alberto Corbacho je ubacio 11 poena (3/9) uz pet skokova, a Robbie Hummel je dodao deset poena (4/11).

Veliku priliku za pobjedu u dvije utakmice propustila je Tabakova Laboral Kutxa koja je na gostovanju kod Gran Canarije poražena u produžetku 83:78.

Još u 35. minuti Laboral je imao prednost od devet poena, ali je onda domaćin počeo pogađati i uspio se potpuno vratiti u utakmicu.

Gran Canaria je deset sekundi prije kraja ubačajima Spencera Nelsona s linije slobodnih bacanja poravnala na 67:67, Tibor Pleiss je nakon toga promašio oba slobodna bacanja, a Nelson šut za pobjedu.

U produžetku se Gran Canaria odmah odvojila, održavala je prednost, a trica Brada Newleya u završnici stavila je točku na i.

Gran Canariju su predvodili Ryan Toolson sa 17 poena (6/9) i Tomas Bellas s 15 poena (5/7). U gostujućem sastavu Andres Nocioni je bio najefikasniji s 13 poena (5/9) i 12 skokova, a slijedio ga je Nemanja Bjelica s 12 poena (4/9) i šest skokova.

• Obrisan korisnik27.05.2013. u 09:24
    jaka španjolska liga...nema 'šetanja' ni za barcu, ni za caju, a ni za valenciu! ali vjerujem da će te 3 ekipe ipak otići u polufinale. onaj grk opet drži pilepića na klupi. mislim da bi fran mogao potražiti neki drugi klub u španjolskoj, jer je pokazao da kad dobije poštenu minutažu, ima izvrstan... [više na forumu]