MAXtv Prva liga, 1. kolo, 13.07.2013, 21:00 h, Zadar, Stadion u Stanovima, gledatelja: 4.000
Suci: Mario Strahonja (Zagreb), Premužaj (Varaždin), Fejer (Bjelovar)

Bernard Jurišić • subota, 13.07.2013.

Hajduk je i više nego uvjerljivo startao u novo prvenstvo. S pet pogodaka na gostovanju u Zadru mlada Hajdukova momčad ispratila je domaću momčad i zasjela na vrh prvenstvene ljestvice...

Jakov Surać
46'
4
Ante Sarić
62'
22
Mario Grgurović
66'
Igor Tudor

Zadar i Hajduk za odigravanje utakmice uslijed Zadrove suspenzije saznali su u posljednji trenutak, pola sata prije isteka jučerašnjeg roka. Nije to, međutim, utjecalo na pune tribine i uvijek sjajan ambijent ovih suparnika u Zadru.

Splićanima je trebalo desetak minuta da preuzmu kontrolu nad loptom, ali prvi udarac prema bilo kojem vrataru upućen je u 19. minuti preko Bilavera. Na drugoj strani Jerbić je slučajnim udarcem glavom opasno zaprijetio svom vrataru.

U 26. minuti Hajduk je poveo. Prodorni Mujan je pucao s desnog ruba kaznenog prostora, odbila se lopta od zadarskih stopera i prevarila Gluića, odbila se od vratnice, ali samo do Tomislava Kiša koji ju je lako spremio u praznu mrežu.

Osam minuta kasnije Kiš je još jednom pokazao kakav "nos" za gol ima. Ovog je puta pucao Kouassi, opet se lopta odbila od zadarskih igrača, a Tomislav Kiš i drugi "otpadak" sprema u praznu mrežu.

Splićani su izgledali sigurno i uvjerljivo, no Zadar je do poluvremena ipak uspio smanjiti. Dogodilo se to u 45. minuti kad je Želimir Terkeš prvim udarcem unutar okvira splitskog gola smanjio na 1:2.

Splićane primljeni pogodak nije pomeo, štoviše - u drugi dio krenuli su odlučni vratiti uvjerljiviju prednost. U 52. minuti Maloča je glavom skrenuo loptu u mrežu, slavili su Hajdukovci gol, ali on je ipak opravdano poništen zbog zaleđa splitskog kapetana. Gostujući trener Tudor nije se slagao s tom sudačkom odlukom i dvije minute kasnije zbog učestalih prigovora udaljen je s klupe.

No, ni to nije pokolebalo Splićane koji su uskoro praktično riješili pitanje pobjednika. Najprije je u 58. minuti Jozinović presjekao loptu na centru i donio loptu do Kouassija koji je lako matirao Gluića za 1:3, a minutu kasnije Jerbić zbog oštrog prekršaja na Kouassiju zarađuje drugi žuti karton i isključenje.

To je potpuno usmjerilo utakmicu prema zadarskim vratima, a novi pogodak u domaćoj mreži stigao je u 75. minuti. Bencun je uposlio Kouassija u sredini, ovaj se lijepo okreće i puca, ali njegov pokušaj domaći stoperi blokiraju. Lopta pada ispred druge vratnice gdje ju je dočekao Mario Pašalić i zakucao pod gredu za svoj seniorski prvijenac.

Splićani i dalje nisu posustajali, a peti pogodak postigao je Marko Bencun. Povukao je loptu kroz sredinu i sjajnim prizemnim udarcem s 18 metara upisao svoje ime među strijelce večerašnje utakmice.

Hajduk je tako na sjajan način otvorio novu sezonu i s pet pogodaka u zadarskoj mreži zasjeo na čelo prvenstvene ljestvice. Splićanima slijedi europski ispit protiv Turnova u četvrtak pred praznim tribinama, a zatim okršaj s Rijekom na Poljudu za koji će se nakon večerašnje predstave Bilih tražiti karta više.

• Obrisan korisnik15.07.2013. u 11:29
    Prvi put nakon dugo godina mislim da ćemo imati prvenstvo vrijedno praćenja do samog kraja, i to me raduje! Ajde Dinamo i Hajduče budite što bolji, ajmo Rijeko, Splite, ajmo Lokosi, ajmo Dragovoljci, ajde da protresemo ovaj naš klupski nogomet nakon duge hibernacije.
  • Obrisan korisnik14.07.2013. u 22:38
    Mene zabrinjava broj minusa na ovaj (moj) post. Znači, i Sportnet polako postaje Index...? Ovo je postao jedini portal na kojem komentiram i to iskljućivo zato što smatram da bi populacija trebala biti staložena i da se sa njima može rezonirati. Možda sam pogriješio, a možda se preveć nakaza sa... [više na forumu]
  • ALGHAZANTH14.07.2013. u 22:27
    Da... upravo su suci ''krivi'' što Hajduk često završava prvenstvo sa 20-ak bodova zaostatka uz domaće poraze od Istre, malo objektivnosti nebi škodilo.
    ALGHAZANTH
  • Obrisan korisnik14.07.2013. u 13:29
    Jedino me strah da se ne ponovi praksa od zadnjih nekoliko sezona, kada negdje u 4. - 5. kolu suci nagaze Hajduk, i uzmu 4 - 6 bodova i do viđenja bilo kakva neizvjesnost. Ovaj put - zamalo da se to nije dogodilo već u prvom kolu, kada je Terkešu dopšteno da zabije iz nedozvoljene pozicije. Ajmo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.07.2013. u 12:39
    Treba slikati tablicu i objesiti na zid!