MAXtv Prva liga, 2. kolo, 19.07.2013, 20:15 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 5.000
Suci: Andrej Burilo (Osijek), Petrović (Valpovo), Berger (Osijek)

Ivan Dominik • petak, 19.07.2013.

Dvama pogocima Andreja Kramarića i jednim Duje Čopa, zagrebački je Dinamo uz visokih 3:0 svladao Zadar u sklopu drugog kola MAXtv Prve lige. Modri su odigrali slično kao i kod Fole Esch u Luksemburgu, "eksplodiravši" u drugom dijelu, a osobito u završnici, te svojim suparnicima nisu ostavili prevelike šanse...

Mario Grgurović
56'
13
Marin Jurina
60'
26
Marcel Heister
83'
Ferdo Milin

Dinamo je u susret protiv Zadra ušao u vrlo "šarenom" sastavu, s obzirom na udarnih 11 koji su prezentirani u Luksemburgu. Ispred vratara Pabla Migliorea kao stoperski par našli su se Josip Šimunić i njegov možebitni nasljednik, mladi Jozo Šimunović. Na desnom beku počeo je Jerko Leko, a na drugoj strani našao se Josip Pivarić. Debitirao je za Modre i Bakary Sare, posljednja akvizicija Dinama, a ispred njega u veznoj liniji bili su Domagoj Antolić i Marcelo Brozović. Na bokovima su počeli Alen Halilović, desno, i Duje Čop, lijevo, a najistureniji napadač bio je Andrej Kramarić.

Zadrani su počeli s Gluićem na golu, ispred kojeg se našla trojka defenzivaca, Prahić, Con i Sarić. U sredini su krenuli Ikić, Muić, Begonja, Vasilj i kapetan Jakov Surać, dok su 3-5-2 formaciju zapečatili dvojica u napadu, Gržan i Ivančić.

Od samog početka favorizirani domaćin uspostavio je svoju dominaciju i kontrolu utakmice. Prvi je vratima Zadra, udarcem s 25 metara koji je od bloka završio u korneru, zaprijetio Alen Halilović, a u sljedećim su navratima pljesak okupljene publike izmamljivali Leko, Brozović, Čop i Kramarić

Prva prijetnja Zadrana stigla je tek u 17. minuti nakon udarca Begonje, a Dinamo je najbolju šansu imao u 24. minuti kada je Brozović proigrao Kramarića, koji je u situaciji "jedan-na-jedan" s Gluićem bio neprecizan, iako ga je samo trebao matirati. U tim se trenucima i Zadar već malo bio okuražio i izašao iz svoje polovice te se igra preselila na sredinu maksimirskog travnjaka.

Zadar je s vremenom bivao sve bolji, zabilježen je i sjajan udarac Vasilja s 30 metara, koji je za malo bio neprecizan, a Dinamo je sredinom prvog dijela imao problema novom postavljanju svoje dominacije na terenu; ponajviše zbog toga što se Zadar odlično branio. Također, i prema naprijed su gosti bili sve bolji pa je najbolju priliku u prvom dijelu imao Gržan, čiji je udarac s dvadesetak metara Migliore jedva skrenuo u vratnicu.

Kraj poluvremena dočekan je opet s boljom igrom Dinama, koji je "ubacio u višu brzinu" te ponovno preuzeo inicijativu i uspostavio dominaciju. No, bez pogotka. Momčad Ferde Milina odigrala je fantastično poluvrijeme, koje je okončano rezultatom 0:0. Međutim, u nastavak je Kruno Jurčić krenuo mnogo ozbiljnije te je s uvođenjem El Soudanija i Husejinovića umjesto Halilovića odnosno Antolića, dobio novu dimenziju u igri.

Dinamo je stoga nastavio s velikim pritiskom, Sare je diktirao igru u sredini i pokazao se kao vrlo dobar igrač i vjerojatno pojačanje, a nakon nove dominacije Dinamo je uspio doći do pogotka u 56. minuti. Vodeći gol za Plave zabio je Kramarić nakon asistencije Leke koji je Husejinovićev centaršut iz kornera glavom proslijedio do Dinamove "devetke", koja je krasno poentirala za vodstvo Zagrepčana. Tri minute kasnije Zadru je poništen pogodak Begonje zbog zaleđa, a nastavak dvoboja donio je veliku dominaciju sjajnog Soudanija, uz pomoć Čopa, Kramarića i Sarea, dok je Zadar nastavio s velikom borbenošću i vrlo dobrom igrom, pogotovo u defenzivi.

U posljednjih 20 minuta utakmice ušlo se malo ravnopravnijom igrom jer su se Zadrani značajno otvorili. No, time je samo profitirao Dinamo koji je imao izglednijih prilika, a u 73. minuti je Husejinoviću poništen i pogodak zbog zaleđa. Kramarić je imao još jednu stopostotnu priliku 12 minuta prije kraja; nakon asistencije Brozovića zaobišao je Gluića i pucao na praznu mrežu gostiju, ali je u posljednji trenutak Marin Con s crte spriječio pogodak. Stoga se uz 1:0 za Modre ušlo u zadnjih deset minuta dvoboja.

U njima se sve do same završnice nije dogodilo ništa posebno osim nastavka napada Dinama, koji je ozbiljno ugrozio zadarska vrata još preko nekoliko puta. Najopasnije je pucao Brozović u 85. minuti, što je obranio Gluić, ali je tri minute kasnije zadarski čuvar mreže ponovno morao potpisati kapitulaciju. Opet je strijelac za domaćine bio Kramarić, ovoga puta na asistenciju Pivarića. Niti 60 sekundi kasnije Duje Čop je povisio i na 3:0 za Dinamo, što je bio i konačan rezultat susreta, na dodavanje Šimunića poslije kornera te "dovršio" Zadrane, koji po prikazano nisu zaslužili toliko visok poraz.

• Obrisan korisnik20.07.2013. u 12:55
    Keep calm and believe in Krama :) Čop, Kramarić- budućnost napada hrvatske reprezentacije, treba razmišljati unaprijed, njih dvojica sigurno će zamijeniti Olića i Eduarda (obojicu poštujem do neba)
  • Obrisan korisnik20.07.2013. u 01:05