Igor Šestak • nedjelja, 18.08.2013.

Počela je nova sezona Primere. U subotu navečer odigrane su prve tri utakmice prvog kola novog izdanja Španjolskog nogometnog prvenstva. Sezonu su u San Sebastianu otvorili Real Sociedad i Getafe, a domaćini su slavili rezultatom 2:0. Athletic Bilbao je s 2:1 odnio bodove iz Valladolida, a Valencia je na Mestalli s minimalnih 1:0 svladala Malagu.

Real Sociedad i Getafe dobili su čast u San Sebastianu otvoriti novo izdanje Primere, a svoju prvu ovosezonsku utakmicu po dobrom će pamtiti domaći nogometaši. Postigli su po jedan pogodak u svakom poluvremenu te upisali svoje prve bodove.

Za vodstvo Reala pobrinuo se Meksikanac Carlos Vela lijepim lobom u 42. minuti. Pritom ga je odličnim proigravanjem poslužio Gonzalo Castro. Gostujućeg vratara Miguela Moyu uspješno je prebacio i Švicarac Haris Seferović. Rezultat 2:0 je postavio u 70. minuti i tako potvrdio pobjedu Real Sociedada.

Drugu utakmicu prvog kola odigrali su u Valladolidu istoimeni domaćin i Athletic Bilbao, a bodovi su pripali gostima. Domaću mrežu načeo je u 28. minuti Markel Susaeta nakon odlične asistencije Benata Extebarrije. Vodstvo Baska ipak nije dugo potrajalo, a za to se pobrinuo Patrick Ebert u 31. minuti preciznim udarcem s vrha kaznenog prostora.

Odluka o pobjedniku pala je u nastavku susreta. Igrala se 50. minuta kad je u svom kaznenom prostoru nespretno reagirao Marc Valiente. Centaršut s desne strane skrenuo je u vlastitu vratnicu, a na odbijenu loptu natrčao je Iker Muniain i pospremio u mrežu Valladolida. U preostalih 40 minuta domaćini nisu uspjeli doći do izjednačenja te su teren napustili pognutih glava.

Prvog dana natjecanja u Španjolskom nogometnom prvenstvu najviše se očekivalo od dvoboja Valencije i Malage, klubova koji su prošlu sezonu završili na petom i šestom mjestu, a u novu ušli s novim trenerima. Na klupi Valencije debitirao je bivši igrač Miroslav Đukić, dok je Malagu u novo izdanje Primere poveo Bernd Schuster.

Ove su momčadi doživjele redizajn i u igračkom kadru, a u početnoj postavi gostujućeg sastava našao se bivši nogometaš zagrebačkog Dinama Pedro Morales. Bio je prilično aktivan tijekom prvih 45 minuta, a zaradio je i žuti karton. Obje su momčadi imale određene obećavajuće situacije, no mreže se u prvom poluvremenu nisu tresle.

Niti nastavak susreta nije donio značajniji pomak, sve do 64. minute kad je Valencia povela. Nakon slobodnog udarca s desne strane i poprilične gužve u gostujućem kaznenom prostoru, lopta je stigla do Ricarda Coste koji ju je uspio pospremiti u mrežu, a pokazalo se kasnije kako je to bio jedini pogodak na utakmici. Do kraja susreta Malaga nije uspjela stvoriti ozbiljniji pritisak i domaća je obrana bez većih poteškoća izdržala bez primljenog pogotka te osigurala sva tri boda.