Finska tricama iznenadila Tursku, Talijanima večernji ogled s Rusijom

Matej Milanović, Ivan Pavić • srijeda, 04.09.2013.

Prvu utakmicu skupine D na Eurobasketu u Sloveniji odigrali su Turska i Finska. Favorizirana Turska ušla je u utakmicu pomalo podcjenjivački, dok su Fincima ulazili pokušaji iza linije za tri poena. Iako su u jednom dijelu utakmice Finci vodili 19 poena razlike, na kraju su slavili rezultatom 61:55. U drugoj utakmici skupine Grci su bez problema i očekivano nadigrali Švedsku, a Italija je u večernjem terminu svladala Rusiju.

Finska - Turska 61:55 (10:8, 32:19, 49:38)

Iako su prije susreta Turci bili proglašavani velikim favoritom, Finska je u pomalo "divljoj" igri uspjela zadržati Tursku na osam poena u prvoj četvrtini. Finska igra temeljila se na pokušajima za tri poena, a do kraja utakmice uspjeli su ih ubaciti 11. Na kraju druge četvrtine Finska je imala prednost od 12 poena.

Pred kraj treće četvrtine Finci su došli i do najveće prednosti od 19 poena, a prednost su uspjeli sačuvati i do kraja utakmice kada se Turska 22 sekunde prije kraja približila na 58:55, ali Finska je dobrom obranom uspjela doći do velike pobjede.

Salin i Koponen su s 12 poena predvodili pobjedničku momčad. Kod Turaka također je 12 poena postigao Arslan, a jedan manje upisao je Gönlüm.

Grčka - Švedska 79:51 (15:13, 39:21, 59:35)

Za razliku od ogleda Finske i Turske, druga utakmica u skupini nije ponudila neočekivani ishod. Grčka je očekivano izborila uvjerljivu pobjedu nad Švedskom, koja se tek u prvoj četvrtini uspjela održati u egalu, a zatim pokleknula u srazu s kvalitetnijim protivnikom.

Svih se 12 igrača Grčke upisalo u strijelce, a s 13 poena najefikasniji je bio Vassilis Spanoulis, dok je poen manje postigao Yannis Bourousis uz šest skokova. Najefikasniji igrač utakmice bio je iz redova Švedske, Jeffery Taylor je uknjižio 16 poena.

Italija - Rusija 76:69 (25:18, 42:29, 56:42)

Nakon početnog izjednačenja Italija je pobjegla na sedam razlike, koliko je bilo i na kraju prve četvrtine. Početkom druge Marco Belinelli pogodio je tricu za deset razlike, 28:18, a Talijani su potom nastavili povećavati prednost i polovicom treće dionice došli na maksimalnih +17, 50:33.

Početkom posljednje četvrtine Rusi su napokon zaredali pokoji poen i nakon dugo vremena sišli na jednoznamenkastu razliku, 58:49. Potom minutu i pol nije bilo koševa ni s jedne, ni s druge strane, sve dok Luigi Datome nije tricom za 61:49 vratio mirnoću u redove Italije.

Činilo se da se Italija izvukla, no Rusija je serijom 11:2 došla na -4, 72:68, 24 sekunde prije kraja susreta. Ipak, u završnici je Italija uspjela obraniti prednost i Rusi nisu imali niti jednu priliku da stignu suparnike, koji su na koncu slavili 76:69. Kod Rusa je 17 poena upisao Aleksej Šved, a kod Italije je najbolji bio Datome s 25.

• Obrisan korisnik05.09.2013. u 11:59
    Ovi Turski veterani su stvarno razočarali, ali ja se nemogu načudit pobjedi Njemačke nad Francuzima !!?
  • Obrisan korisnik05.09.2013. u 09:41
    iako smo mi odigrali najlošiju tekmu prvog kola (ono u biti nije bila košarkaška igra), ipak su turci ispali najveći papci prvog dana. finska je solidna repka...zaista danas u europi gotovo više da nema slabe ekipe, ali ovaj kiks turaka je zaista 'play of the day'!
  • ALGHAZANTH04.09.2013. u 23:57