Izraelcima drugi poraz, Belgija svladala Njemačku, Britanci bez izgleda protiv Francuske

Branimir Korać • petak, 06.09.2013.

Nakon minimalne pobjede nad Belgijom u prvom kolu Eurobasketa, košarkaši Ukrajine bili su uspješni i u drugom kolu Skupine A. Sa sedam poena razlike svladali su Izrael, koji je pretrpio drugi poraz. U drugom susretu Njemačka je nakon produžetka poražena od Belgije u susretu u kojem je potrošila dosta energije za povratak u utakmicu, ali nije imala snage završiti posao. U posljednjoj utakmici dana Velika Britanija nije mogla do novog podviga, Francuska je upisala uvjerljivu pobjedu od 23 poena razlike.

Ukrajina - Izrael 74:67 (19:13, 35:26, 53:46)

Izraelska se reprezentacija nije uspjela oporaviti od iznenađujućeg poraza u prvom kolu Skupine A. Nakon što ih je s četiri poena prednosti nadigrao autsajder Velika Britanija, rezultatom 74:67 svladala ih je i Ukrajina.

Slika 1 od 1.

Bio je to susret u kojem Ukrajinci niti u jednom trenutku tijekom 40 minuta nisu ispustili prednost, a utakmicu su sjajno otvorili s 13:2. Devet poena prednosti imali su na poluvremenu, a Izraelci u 26. minuti došli na samo poen zaostatka, no Ukrajinci su se uspjeli odlijepiti

Prva imena u ukrajinskom dresu bili su Sergij Gladir sa 17 poena i pet skokova, uz odličan učinak Vjačeslava Kravcova od 15 poena i osam skokova. Najraspoloženiji u redovima Izraela bio je Affik Nissim s 12 poena.

Njemačka - Belgija 73:77 (16:14, 26:35, 41:48, 63:63)

Prva utakmica na Europskom prvenstvu u Sloveniji koja je odlučena nakon produžetka je ona između Belgije i Njemačke. Nijemci su na kraju bili nesretniji i upisali su poraz nakon velike borbe kroz svih 45 minuta - 77:73.

Belgija je od početka druge četvrtine konstantno bila u prednosti, sve do posljednjih pet minuta kada je Njemačka stigla do poravnanja. Kada je Jonathan Tabu 35 sekundi prije kraja ubacio tricu za 63:60, činilo se da će Belgija slaviti, ali odmah je uzvratio Lucca Staiger što je dvoboj odveo u produžetak.

U dodatnih pet minuta Belgija je od početka vodila da bi osam sekundi prije kraja Heiko Schaffartzik dobio priliku ponovno vratiti Njemačku. Kod vodstva 75:73 stao je na liniju slobodnih bacanja, ali bio je oba puta neprecizan i Belgija je otišla do pobjede.

U pobjedničkom sastavu Sacha Massot je upisao 15 poena i osam skokova, a Jonathan Tabu 15 poena, šest skokova i pet asistencija. Kod poraženih Robin benzing je ubacio 24 poena uz pet skokova, a Schaffartzik 15 poena uz sedam asistencija.

Francuska - Velika Britanija 88:65 (26:14, 45:37, 71:48)

Velika Britanija je u drugi ogled na Eurobasketu ušla na krilima iznenađenja protiv Izraela u prvom kolu, no protiv favoriziranih Francuza nisu imali izgleda. Francuska je već u prvoj četvrtini stvorila veliku prednost od 12 poena, a premda su se Britanci uspjeli približiti na samo osam poena zaostatka na poluvremenu, Francuska je doista bila prevelik zalogaj.

Francuzi su u trećoj dionici "nagazili na gas" i pobjegli daleko izvan domašaja nedoraslih Britanaca, 23 poena razlike na kraju treće četvrtine više nisu mogli ispustiti.

U redovima Francuske najefikasniji je bio Nicolas Batum sa 17 poena i 70 posto šuta s dionice, a isti je postotak uz samo poen manje imao i Tony Parker, koji je tome dodao i pet asistencija. Kod Britanaca istaknuo se Daniel Clark sa 16 poena, a 13 je dodao Devon Van Oostrum.

• Obrisan korisnik06.09.2013. u 12:01
    naravno da se može vidjeti i sada izvrsnih igrača ali da su nastupili svi oni koje sam naveo, to bi bilo natjecanje za 'prste polizati'!sreća naša da je većina repki sakata:)))!da su svi u punom sastavu, gruzija bi nas jučer oderala, španjolci već jesu a i janezi bi nas s e.lorbkekom i vujačićem... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.09.2013. u 11:45
    Ne bih se složio baja1234. Gledao sam prošlo ljeto snimku finala Šibenka - Bosna. To je sporo za popizdit. Košarka je otišla svjetlosnu godinu napred u zadnjih 20 godina. Pogledaj Dragića iz Slovenije ili ove španjolske bekove da ne nabrajam dalje. Bez obzira na otkaze ima se šta vidjeti. Npr. onaj... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.09.2013. u 10:13
    @baja...nije se srozala kvaliteta košarke u europi, upravo suprotno...nikad europa nije imala toliko kvalitetnih igrača! stvar je u tome što na ovom EP-u ne igra nekoliko desetina (da, nekoliko DESETINA) super kvalitetnih igrača! evo samo nekih igračina: p.gasol. navaro, mirotić, ibaka, kiriljenko... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik05.09.2013. u 23:49
    Ovo je ipak druga utakmica na prvenstvu koja je odlučena nakon produžetaka, a ne prva kako stoji u tekstu. Velika Britanija je pobijedila Izrael nakon produžetaka u prvom kolu
  • baja123405.09.2013. u 23:36
    To i ja uporno ponavljam, kvaliteta europske košarke se srozala. nema više superzvijezda, košarkaša zbog kojih se gleda košarka. Samo gomila dobrih klupskih igrača i ništa više