Srbija unatoč porazu ide dalje s četiri boda, Latvijci izbacili Makedonce, pirova pobjeda BiH

Branimir Korać, Vedran Babić • ponedjeljak, 09.09.2013.

Latvija je u posljednjem kolu skupine B Europskog prvenstva trebala pobjedu protiv Makedonije kako bi osigurala prolaz bez obzira na rasplet ostalih utakmica i u tome je uspjela. S druge strane, Makedonci nisu bili u tako jednostavnoj situaciji, a i igra im nije bila na očekivanoj razini za ovako važnu utakmicu. BiH je u drugom susretu igrala protiv Litve i tražila dvoznamenkastu pobjedu, na kraju je slavila, ali ne s dovoljnom razlikom. Srbija je izgubila od Crne Gore, ali unatoč tome s četiri boda ide u drugi krug...

Latvija - Makedonija 76:66 (27:16, 22:20, 13:16, 14:14)

Neočekivano loša i konfuzna Makedonija u posljednjem kolu skupine B nije uspjela upisati pobjedu protiv Latvije i tako produžiti nadu u prolaz. Latvijci su od prve minute izgledali puno organiziranije i bolje i na kraju su potpuno zasluženo slavili.

Slika 1 od 1.

Veliki problem za Makedoniju bila je nešto lošija predstava Boa McCalebba koji nikako nije uspijevao povezati makedonski napad i Latvija je imala olakšan posao.

Od startnih 10:0 Latvija je izgledala puno odlučnije i željnije na putu do pobjede. U nekim trenucima prednost Latvije je iznosila i ogromnih 20 poena razlike, Makedonija i kada bi krenula u hvatanje priključka, vrlo brzo je gubila taj viši ritam i svaka nada je otišla u zaborav.

Odličnu utakmicu odradili su Kristaps Janičenoks s 15 poena i pet skokova te Kaspars Berzins s 15 poena i devet skokova. Kod poraženih Pero Antić je ubacio 16 poena uz pet skokova, a Todor Gečevski je dodao 11 poena.

Litva - BiH 72:78 (18:18, 12:13, 22:26, 20:21)

San Bosne i Hercegovine o pobjedi s dvoznamenkastom razlikom protiv Litve nije bio daleko od stvarno. Imala je BiH u posljednjoj četvrtini i 16 poena prednosti, ali u završnici je Linas Kleiza potopio njezine nade.

Ulazak u drugo poluvrijeme je bio iznimno kvalitetan sa strane Bosne i Hercegovine koja je počela pogađati u serijama i predvođena Mirzom Teletovićem sredinom posljednje četvrtine imala je 74:68 i činilo se da je pred iznenađenjem.

Međutim tu je odjednom stala, Litavci su se oporavili od tih kriznih minuta i rutiner Kleiza je na ulasku u posljednju minutu odlučio utakmicu. Nakon što je promašio oba slobodna bacanja kod 76:67, Litva je uhvatila skok u napadu, a Kleiza je ubacio tricu za kraj nadanja.

Teletović je utakmicu završio s 31 poenom i sedam skokova, a Nihad Đedović je dodao 20 poena. Kod Litve Kleiza je ubacio 20 poena uz deset skokova, a Pocius je dodao 14 poena.

Crna Gora - Srbija 83:76 (19:25, 34:37, 54:58)

Usprkos porazu od Crne Gore, košarkaši Srbije s četiri boda idu u drugi krug natjecanja zahvaljujući pobjedama nad Litvom i Latvijom, koje također prolaze dalje.

Srbija je bila bolja cijelo prvo poluvrijeme, koje je kompletno provela u vodstvu. Najveću su prednost imali u sedmoj minuti (21:10). Početkom druge četvrtine Crnogorci su izjednačili na 27:27, no na poluvrijeme su Srbi otišli s tri koša viška.

U trećoj četvrtini Crna Gora je nakratko i povela, no ulaskom u posljednjih deset minuta Srbija je ipak vodila, 58:54. Na krilima Ricea i Šehovića Crna Gora je posljednju dionicu otvorila serijom 10-2 za vodstvo 64:60, a ubrzo je na semaforu svijetlilo 74:62. Bilo je to četiri minute prije kraja.

Srbi se nisu predavali te su na minutu i deset do kraja došli na minus pet (80:75). Rice je u sljedećem napadu promašio, no Šehović je uhvatio napadački skok. Ubrzo je izgubio loptu i onda napravio prekršaj na Bogdanoviću, koji je 37 sekundi prije kraja pogodio jedno od dva slobodna bacanja. Bjelica je zapečatio pobjedu Crne Gore pogodivši tricu 16 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene.

Najefikasniji kod Crnogoraca bili su Rice s 12 te Dubljević i Bjelica s po 11 koševa, dok su Srbe predvodili Katić (19) i Bogdanović (14).

• ALGHAZANTH11.09.2013. u 11:26
    Nisam baš pratio detaljno ovu skupinu ali moram priznati da me iznenadio ovaj poredak. Očekivao sam da će Litva prošetati skupinom uz svih 5 pobjeda ali sam se prevario, na kraju su mogli čak i ispasti.
    ALGHAZANTH
  • Marsonia11.09.2013. u 00:09
    Ovo se pretvori u forum: "Kako što više nahvaliti srpske igrače"...svašta.
    Marsonia
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 23:17
    Ne lupetaj gluposti ako nisi gledao utakmice...Srbija je izgubila od Makedonije koja je taj dan sve pogađala...tad i više nikad, dok protiv CG su znali da im nije bitan rezultat pa nisu igrali Krstić, Marković, a i Katić je igrao sa manjom minutazom... Inace, Srbija je po viđenom (a gledao sam... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 16:50
    šteta za makedonce....trebali su latviju roknuti. srbi dalje s 4 boda 'ni krivi ni dužni'!
  • Obrisan korisnik10.09.2013. u 15:19
    Utakmica protiv nas i CG nikom nista nije donosila, mi idemo sa 4 boda u drugu fazu oni idu kuci. Zato je i Duda odmarao Krstica i markovica koji uopste nisu ulazili a priliku su dobijali igraci poput Stimca, Nemnje Krstica, Gagic i ostali koji su imali male minutaze. Dobar potez jer odmorniji i... [više na forumu]