Litva potpunom dominacijom protiv Belgijaca došla korak bliže četvrtfinalu

Ivor Krapac • petak, 13.09.2013.

Litavski košarkaši bili su vrlo uvjerljivi u novom nastupu u drugom krugu Europskog prvenstva u Sloveniji. Litva je u prvoj utakmici dana u ljubljanskim Stožicama slavila s 19 poena prednosti protiv Belgije, koja je izgubila sve šanse za iznenađenje već u drugoj četvrtini...

Nadajući se osiguranju četvrtfinala poslije drugog nastupa u drugom krugu, litavski reprezentativci obavili su svoj dio posla bez ikakvih problema, s 86:67 protiv Belgije. Litavci su time došli do omjera pobjeda i poraza 3-1, a u slučaju uspjeha Srbije protiv Ukrajine i Francuske protiv Latvije u preostalim utakmicama u petak, bit će i sigurni četvrtfinalisti.

Momčad izbornika Jonasa Kazlauskasa riješila se svih briga protiv Belgijaca u drugoj četvrtini. Nakon što su na kraju prve dionice pobjegli na šest poena prednosti (18:12), Litavci su u nastavku povećavali razliku. Tijekom drugih 10 minuta ostavili su suparnike na samo devet ubačenih poena i odmaknuli do teško dostižnih 44:21 na poluvremenu.

Litavci nisu popustili ni na povratku na parket poslije 15-minutnog predaha u svlačionicama. U trećoj četvrtini povećali su na ogromnih +35, a usporavanje se dogodilo tek u završnoj dionici. U tom razdoblju Litva je baš jako popustila, pa su belgijski košarkaši na kraju stigli ispod 20 razlike, na završnih 19 poena zaostatka.

U dolasku do pobjede, Litva je imala puno raspoloženih, a najviše je zabio Donatas Motiejunas, s 13 poena i četiri skoka. Jonas Valančiunas je za malo više od 12 i pol minuta na parketu ubilježio 12 poena i 10 skokova, a Mindaugas Kuzminskas imao je 12 poena i osam skokova.

Belgiju je s 15 poena i tri asistencije vodio Jonathan Tabu, a s 10 poena i osam skokova, prvi u pratnji bio je Axel Hervelle.

Europsko prvenstvo, drugi krug, skupina E, drugo kolo:
Litva - Belgija 86:67 (18:12, 44:21, 69:35)

• ALGHAZANTH13.09.2013. u 20:22
    Litva će na kraju uzeti i 1. mjesto u grupi ako pobijedi Ukrajinu a malo je falilo da završe natjecanje već nakon 5 utakmica.