Matej Milanović • nedjelja, 15.09.2013.

U nedjeljnom popodnevnom programu Serie A Fiorentina je propustila priliku stići Napoli na vrhu tabele, igrajući neodlučeno s Cagliarijem. Neodlučeno je i bilo i u Udinama, gdje je igrala Bologna, a pobjede su upisali Verona, Livorno i Lazio.

Prvu utakmicu dana odigrali su Fiorentina i Cagliari. Fiorentina je na svom terenu tražila treću uzastopnu pobjedu, kojom bi stigla Napoli na vrhu ljestvice. U prvom poluvremenu je najopasniju priliku imao Cagliari, kada je Davide Astori poslao loptu glavom malo preko prečke, a u nastavku je prilika bilo s obje strane. No, osim prilika, valja istaknuti da je početkom nastavka zbog problema s koljenom igru napustio Mario Gomez. Još se ne zna težina ozljede, ali prve informacije govore o mogućem izostanku s terena od barem dva mjeseca.

U 69. minuti je Alberto Aquilani pogodio prečku za domaće, a dvije minute kasnije stigao je i pogodak. Borja Valero je glavom skrenuo loptu u gol za 1:0 Fiorentine. Cagliari je odgovorio u završnici utakmice, u 89. minuti, preko Mauricia Pinille koji je također glavom izjednačio na konačnih 1:1. Do kraja utakmice bilo je još dovoljno vremena da David Pizarro zbog protesta zaradi isključenje.

Chievo je na gostovanju kod Lazija bio ravnopravan protivnik u prvom poluvremenu, no domaći su zabijali golove i na poluvrijeme se otišlo s visokih 3:0. U osmoj minuti je zabio Antonio Candreva, u 38. Luis Cavanda, koji je lako ubacio loptu u mrežu nakon lošeg izlaska gostujućeg vratara, i u 41. minuti Senad Lulić.

U drugom poluvremenu Lazio je rutinski kontrolirao rezultat. Chievo je imao par prilika za pogodak, no Federico Marchetti je bio koncentriran i spriječio je bilo kakve komplikacije. Kod Chieva je cijelu utakmicu na klupi odsjedio Manuel Pamić.

Livorno je na početku sezone djelovao kao jedna od najslabijih momčadi u ligi, no nakon pobjede nad Sassuolom, debitantom u Serie A, stigla je i pobjeda nad Catanijom. Gosti sa Sicilije su mogli povesti već u drugoj minuti, no Nicolas Spolli nije uspio skrenuti loptu u mrežu. Nakon toga Catania je imala još par prilika, a prvu ozbiljniju šansu je Livorno imao krajem prvog dijela kada je Spolli na crti zaustavio pokušaj Innocenta Emeghare.

U nastavku je prvo Paulinho pogodio vratnicu za Livorno, a odmah zatim je s druge strane terena Francesco Bardi obranio odličan pokušaj Jaroslava Plašila. Prvi gol stigao je u 65. minuti. Pasquale Schiattarella je ubacio nisku loptu, a Paulinho ju je pretvorio u vodeći pogodak za Livorno, 1:0. Sedam minuta kasnije Paulinho je zabio još jednom za konačnih 2:0. U 77. minuti je Bardi spasio pokušaj Pabla Barrientosa, koji je mogao vratiti Cataniju u igru, a nakon toga je Livorno mirno priveo utakmicu kraju i popeo se na šest bodova na ljestvici. Catania je, pak, neočekivano i dalje na nuli.

2:0 slavila je i Verona na svom terenu protiv Sassuola. U 12. minuti je Raphael Martinho doveo domaće u vodstvo. Sassuolo je imao nekoliko prilika za izjednačenje, a najopasnije su se dogodile u 80. minuti. Prvo je nakon udarca iz kuta Simone Zaza uputio loptu prema vratima, ona je prošla na metar od linije, no nitko je nije uspio ugurati u gol, a zatim je Rafael obranio opasan pokušaj glavom Antonija Flora Floresa. Utakmicu je zaključio Romulo u 93. minuti pogotkom za konačnih 2:0 Verone i drugu prvenstvenu pobjedu, dok je Sassuolo i dalje na dnu, bez bodova.

Udinese je u domaćem okršaju s Bolognom bio opasniji, no u 71. minuti pogodak su postigli gosti. Alessandro Diamanti je realizirao slobodan udarac za 1:0 Bologne. Odgovor Udinesea stigao je u 85. minuti. Luis Muriel je asistirao, a Antonio di Natale zabio za konačnih 1:1. Udinese je ovim remijem došao na četiri boda, dok ih Bologna ima dva i još je bez pobjede. Za Udinese je branio Ivan Kelava, a u 57. minuti ušao je Igor Bubnjić umjesto Maurizija Domizzija.