Ivana Spahija • nedjelja, 22.09.2013.

Odigrano je još pet susreta četvrtog kola Serie A. Najzvučniji dvoboj kola, talijanski Il classico, ogled Rome i Lazija, završio je pobjedom Rome, koja je u važnom dvoboju uzela vrijedna tri boda i sa stopostotnim učinkom u prva četiri kola zasluženo preuzela vrh ljestvice. Nogometaši Juventusa teže od očekivanog uzeli su sva tri boda Veroni, do kojih su stigli tek nakon preokreta. Treću pobjedu sezone upisala je momčad Fiorentine, koja je na gostovanju u Bergamu uzela puni plijen Atalanti...

Talijanski "derbi svih derbija", rimski Il classico, dvoboj Rome i Lazija završio je pobjedom Rome rezultatom 2:0 u 90 minuta koje su ponudile dva dijametralno suprotna poluvremena, prvo koje je proteklo bez većih uzbuđenja i drugo, u kojem je u mnoštvu prilika s obje strane Roma uzela puni plijen i titulu "glavnog u gradu". S ova vrlo vrijedna tri boda Roma je nakon više od 50 godina zadržala stopostotan učinak u prva četiri kola i zasluženo zasjela na sam vrh ljestvice. Tin Jedvaj je konačno ostvario debi u dresu Rome, iako ga je proveo na klupi, osjetio je odličnu atmosferu i slavlje protiv najvećeg rivala.

Utakmicu su bolje otvorili nogometaši Rome, koji su u početnim minutama stvorili pritisak u prostoru nebesko plavih, ali je na visini zadatka bio vratar Lazija Marchetti. Roma je blizu pogotku bila u 12. minuti, odličan pokušaj De Rossija iz daljine prohujao je iznad grede gola gostiju. Sedam minuta kasnije na isti je način pokušao uzvratiti Konko, ali je lopta također završila iznad gola.

Nova prilika za Lazio dogodila se u 25. minuti, Ciani je iz slobodnog udarca potražio vrata Vukova, ali je loptu poslao pokraj gola. Najveću priliku prvog dijela Roma je propustila u 27. minuti, Totti je iz slobodnog udarca odlično pronašao Gervinha, koji je iz blizine neprecizno gađao pokraj gola.

Otvaranje drugog dijela donijelo je buđenje u obje momčadi. Lazio je veliku priliku za vodstvo imao u 51. minuti kada je Castan glavom pogodio gredu vlastitog gola, a dvije minute kasnije dobar pokušaj Klosea prohujao je pokraj vratnice. Roma je pokušala uzvratiti u 55. minuti, Totti je dobio uposlio De Rossija, koji je potom loptu poslao pokraj gola. Sedam minuta kasnije Vukovi su ponovno mogli do vodstva, ali je Ljajić pogodio vratnicu, da bi potom Balzaretti promašio prazan gol gostiju.

Ipak, Balzaretti se za taj promašaj iskupio samo minutu kasnije, nakon dodavanja Tottija matirao je nemoćnog Marchettija za vrijedno vodstvo Rome od 1:0. Domaćini su do povećanja vodstva mogli doći u 73. minuti, ali je udarac glavom De Rossija uspješno zaustavio Marchetti. Vukovi su vratima Lazija ponovno zaprijetili u 83. minuti, ali je i tada Marchetti dobro reagirao na opasan pokušaj Ljajića.

U drugoj minuti sudačke nadoknade dosuđen je jedanaesterac za Romu zbog prekršaja Ledesme nad Ljajićem, a sam Ljajić sigurno je realizirao najstrožu kaznu za vodstvo Rome od 2:0. Dvije minute kasnije zbog zaleđa je poništen pogodak Klosea pa je Roma s konačnih 2:0 uzela sva tri boda i vrijednu pobjedu nad najljućim rivalom.

Nogometaši Juventusa teže od očekivanog odradili su domaći dvoboj s Veronom, u kojem su tek nakon preokreta rezultatom 2:1 uzeli sva tri boda. Stara dama je dominirala tijekom svih 90 minuta, a iako su do vodstva prvi došli gosti iz Verone, Juventus je u samo deset minuta došao do preokreta i konačne pobjede koja ga stavlja na treće mjesto na ljestvici.

Susret je započeo uz veliku inicijativu domaćina, koji unatoč brojnim pokušajima nisu uspjeli doći do vodstva. Juventus je mogao povesti već u drugoj minuti susreta, ali je projektil Bonuccija iz daljine završio malo iznad grede gola gostiju. Domaćini su ponovno zaprijetili u 17. minuti, ali je dobar pokušaj Teveza uspješno zaustavio vratar Verone Rafael, koji je tri minute kasnije odlično ukrotio pokušaj glavom Vidala.

Brojni promašaji domaćinima su došli na naplatu u 36. minuti susreta. Moras je uhvatio obranu Juventusa na spavanju i glavom dodao za Cacciatorea, koji je s lakoćom matirao Storarija za vodstvo Verone od 1:0. Radost gostiju potrajala je samo tri minute, Bonucci je dobro uposlio Teveza koji je odličnim pogotkom pronašao put do mreže Rafaela i poravnao rezultat na 1:1.

Mreža Verone ponovno se tresla u 45. minuti, udarac debitanta u dresu Stare dame Llorentea odbio se od jedne do druge vratnice i ušla u mrežu za preokret i vodstvo Juventusa od 2:1. Dominacija domaćina nastavila se i u drugom dijelu, goste je od novog pogotka spašavao raspoloženi Rafael, koji je uspješno zaustavio pokušaje Pirla i Pogbe, a potonji je u 65. minuti pogodio gredu gola gostiju. Semafor se tako zaustavio na konačnih 2:1 za sva tri boda Juventusu koja mu donose treće mjesto na ljestvici.

Odličan početak sezone proživljava Fiorentina, koja je i u ovom kolu došla do sva tri boda i našla se blizu samog vrha ljestvice. Viole su na neugodnom gostovanju u Bergamu svladale Atalantu rezultatom 2:0 i s nova tri boda zasjele na visoko četvrto mjesto na ljestvici te se polako, ali sigurno ubacuju u konkurenciju za sam vrh ljestvice. Atalanta je nakon ovog poraza zauzela 15. mjesto.

Fiorentina je do prvog pogotka došla u 41. minuti susreta zahvaljujući Fernandezu, a "točku na i" pobjedi gostiju iz Firence stavio je Giuseppe Rossi pogotkom u 69. minuti susreta. Ante Rebić ovaj je dvoboj odgledao s klupe Fiorentine, dok je Marko Livaja odigrao posljednjih 15 minuta u dresu Atalante.

Od ostalih susreta, Torino je rezultatom 2:1 uzeo sva tri boda u gostima kod Bologne zahvaljujući pogocima D'Ambrosija i Cercija te se uspeo na sedmo mjesto na ljestvici. Dvoboj bez pogodaka ponudio je ogled Catanije i Parme, s novim bodom Catania zauzima pretposljednje, 19. mjesto, dok je Parma trenutno na 18. mjestu na ljestvici.