Matej Milanović • srijeda, 25.09.2013.

Roma je slavila i u petom kolu Serie A, ovog puta na gostovanju kod Sampdorije i tako zadržala stopostotan učinak. Roma je ostala sama na vrhu, jer je Napoli igrao samo 1:1 sa Sassuolom, kojem je to prvi bod. Juventus je kod Chieva u preokretu slavio 2:1, a Milan je nadoknadio dva gola minusa protiv Bologne za konačnih 3:3. Valja istaknuti i pogodak Marka Livaje u porazu Atalante kod Parme.

U peto kolo su s maksimalnim brojem bodova ušli Napoli i Roma. Roma je zadržala stopostotan učinak i time ostala na vrhu ljestvice. Na gostovanju kod Sampdorije Rimljani su nastavili tradiciju uspostavljenu u ovoj sezoni, zabijaju samo u drugim poluvremenima. Tako je i u Genovi prvo poluvrijeme prošlo bez pogodaka. U 65. minuti Mehdi Benatia, inače obrambeni igrač, probio je protivničku obranu, srušen je na rubu šesnaesterca, no u padu je uspio pucati i zabiti za 1:0.

Roma se potom grčevito branila do 88. minute, kada je Francesco Totti povukao kontru i na kraju dodao Gervinhu, koji je odlično pucao za 2:0 Rome i kraj muka gostiju. U nadoknadi je Sampdoria ostala i s igračem manje, nakon što je Antonino Barilla' zaradio drugi žuti karton. Tin Jedvaj je cijelu utakmicu odsjedio na klupi. Treba spomenuti i da je Romi to prvi put u povijesti da je otvorila prvenstvo s pet uzastopnih pobjeda.

Potpuno neočekivani kiks doživio je Napoli. Momčad Rafaela Beniteza doma je dočekala Sassuolo, koji je na ljestvici imao nula bodova, i u zadnjem je kolu izgubio doma 7:0 od Intera. Kada je u 14. minuti Blerim Džemaili pogodio iz daleka za 1:0 činilo se da domaće očekuje mirna večer, no samo šest minuta kasnije Simone Zaza je iz teške pozicije izjednačio za Sassuolo.

Napoli je do kraja utakmice stvarao prilike, stiskao i imao 70% posjeda lopte, no ni to mu nije pomoglo da pobjedi. Napoli je tako izgubio vrh tabele, dok je Sassuolo osvojio prvi povijesni bod u Serie A. Josip Radošević je kod Napolija cijelu utakmicu odsjedio na klupi.

Juventus, koji nije briljirao u prvim utakmicama ove sezone, mučio se i kod Chieva. U 28. minuti Simone Bentivoglio je ubacio loptu, a Cyril Thereau volejem svladao Gianluigija Buffona za prednost domaćih. Reakcija Juventusa stigla je već početkom nastavka. Nakon samo dvije minute Fabio Quagliarella je pucao glavom, lopta je obranjena, no Quagliarella je opet stigao na nju za izjednačenje, 1:1.

Preokret je stigao u 65. minuti. Paul Pogba je ubacio, a Alessandro Bernardini poslao loptu iza svog vratara i autogolom poklonio Juventusu pobjedu, 2:1. Ipak, treba reći da je, usprkos dominaciji Juventusa, u 48. minuti, pri rezultatu 1:1, poništen čisti pogodak Chievu. Thereau je bio u zaleđu, no on nije sudjelovao u akciji, a Alberto Paloschi koji je zabio gol, bio je u potpuno regularnoj poziciji. Kod Chieva je cijelu utakmicu na klupi bio Manuel Pamić.

Milan je u prva četiri kola uzeo samo četiri boda, zbog čega je na gostovanju kod Bologne pobjeda bila imperativ. Stvari su krenule dobro za Milan, kada je u 12. minuti Robinho proigrao Andreu Polija, koji je s ruba šesnaesterca zabio za 1:0. No nakon toga se večer Milan pretvorila u noćnu moru. Diego Laxalt je zabio u 33. i 52. minuti, za preokret na 2:1, a u 61. minuti, nakon ubacivanja Alessandra Diamantija, glavom je zabio i Jonathan Cristaldo za velikih 3:1 Bologne.

Ipak, domaći nisu uspjeli skinuti veliki skalp. U 89. minuti, kada je izgledalo da je utakmica gotova, Robinho je smanjio na 3:2, a u drugoj minuti sudačke nadoknade Ignazio Abate je izjednačio je na 3:3. Oba pogotka su zabijena nakon odbijanaca u šesnaestercu. Usprkos tome što je Milan uspio nadoknaditi dva gola i izbjeći poraz, momčad na ljestvici ima samo pet bodova nakon pet kola i mjesto trenera Massimiliana Allegrija je pod velikim upitnikom.

Spektakularno prvo poluvrijeme odigrali su Parma i Atalanta. U 19. minuti Djamel Mesbah donio je prednost domaćima, a samo minutu kasnije Giacomo Bonaventura je izjednačio na 1:1. U 28. minuti Parma je ponovno povela, a gol je iz voleja postigao Marco Parolo. U 35. minuti Aleandro Rosi povisio je na 3:1, a pet minuta kasnije Antonio Cassano pogodio je vratnicu, da bi odbijenu loptu Parolo poslao u mrežu za svoj drugi gol na utakmici i 4:1 u korist Parme. Prije kraja poluvremena stigao je i drugi gol gostiju. Bonaventura je dodao Germanu Denisu, koji je prešao protivničkog vratara i realizirao za 4:2.

U 52. minuti zbog protestiranja isključen je Amauri, ostavivši tako domaće da tri boda čuvaju s desetoricom igrača i Atalanta je tada krenula stiskati u potrazi za izjednačenjem. U 68. minuti ušao je Marko Livaja, umjesto Cristiana Raimondija i upravo je Livaja u 79. dodatno smanjio rezultat na 4:3. Luca Cigarini mu je asistirao, a Livaja zabio glavom. Nažalost po Atalantu, to je bio i konačni rezultat utakmice i tako momčad iz Bergama ostaje na tri boda i u opasnoj zoni.

Početak utakmice Lazija i Catanije ponudio je dva pogotka. U četvrtoj minuti Antonio Candreva je pucao iz slobodnog udarca. Vratar Catanije, Mariano Andujar, odbio je loptu, do nje je stigao Bruno Pereirinha i proigrao Edersona, koji je postigao vodeći pogodak za domaće. Samo dvije minute kasnije Pablo Barrientos je iskoristio pogrešku Lorika Cane, našao se sam pred vratarom Federicom Marchettijem i svladao ga za 1:1.

Da Lazio ipak okruni dominaciju u prvom poluvremenu s prednošću pobrinuo se Senad Lulić. Tiberio Guarente je u 38. minuti pogriješio i dodao loptu Luliću, koji je pretrčao protivničku obranu i zabio za 2:1 Lazija. U 60. minuti zbog drugog žutog isključen je Catanijin Giuseppe Belusci, a pobjedu domaćih potvrdio je Hernanes u 94. minuti, 3:1. Kod Catanije je do 58. minute igrao Bruno Petković.

Livorno je doma igrao protiv Cagliarija. U 23. minuti gostujući Danilo Avelar je intervenirao da bi spriječio udarac Innocenta Emeghare, ali je nenamjerno poslužio Andreu Lucija, koji je ubacio loptu u praznu mrežu. Izjednačenje gostiju na završnih 1:1 stiglo je u 53. minuti. Emerson je promašio loptu i Daniele Dessena ju je glavom proslijedio do Victora Ibarba, koji je zabio gol.

Posljednja utakmica večeri bila je ona između Torina i Verone. U 36. minuti Alejandro Gonzalez igrao je rukom u svom šesnaestercu, a jedanesterac je u zgoditak pretvorio Alessio Curci za 1:0 Torina. Do odmora je Verona izjednačila, preko Juana Gomeza, no na početku nastavka stigla je nova prednost Torina. Rafael je obranio pokušaj Riccarda Meggiorinija, a na loptu je u gužvi protivničkih igrača stigao Cerci i zabio za 2:1. U 67. minuti jedanaesterac je zaradila i Verona. U kaznenom prostoru srušen je Luca Toni, a najstrožu kaznu iskoristio je Jorginho, za konačnih 2:2.

• soecc27.09.2013. u 11:21
    Etti ne kenjaj. Krali ste desetljećima, stigla vas je zaslužena kazna ali vi nastavljate u istom ritmu. Doć će opet maca na vratanca...
    soecc
  • etti26.09.2013. u 23:10
    Ajmo sad zamislit da je obratna situacija, penal nije sviran Chievu, a Juveu je poništen pogodak. Što mislite, o čemu bi se pričalo? Nagradno pitanje za 10 000 eura (naravno, šalim se oko iznosa)
    etti
  • etti26.09.2013. u 23:08
    @Subo...možda im slika nije dovoljna, ali eto video ruke. Napominjem, ruka u zraku unutar 16 metara nema što tražiti...http://www.youtube.com/watch?v=cE1KzTd7YyA&feature=youtu.be
    etti
  • Obrisan korisnik26.09.2013. u 22:58
    Istina. I juve oštečen sinoć
  • Morales26.09.2013. u 22:44
    Provjerio sam i kako god okrenes,Juventusu se nitko nemre priblizit po pitanju pristranosti...slika govori vise od tisucu rijeci http://paoloraimondi.files.wordpress.com/2012/02/first-blog.jpg naime ovo nije bio gol(bar ne po sudackom kriteriju,iako pomocni stoji u ravnini i sve vidi)... a sto se... [više na forumu]