Igor Šestak • subota, 28.09.2013.

U subotu poslijepodne odigrane su prve dvije utakmice osmog kola Ligue 1. Marseille je kao gost s 2:0 bio bolji od Lorienta, dok je Paris Saint-Germain identičnim rezultatom na Parku prinčeva svladao Toulouse...

Nakon kriznog razdoblja u kojem je osvojio samo dva boda iz tri utakmice, Marseille se vratio pobjedničkim navikama. U subotu poslijepodne je na gostovanju kod Lorienta slavio 2:0 te upisao svoju drugu uzastopnu i ukupno petu pobjedu u sezoni. Njome je nastavio vršiti pritisak na Monaco i PSG, klubove koji su najbolje krenuli u ovu sezonu Ligue 1.

Lorient je dočekao Marseille s nizom od tri utakmice bez pobjede, ali i bez nekolicine standardnih prvotimaca. Usprkos tome domaćini su u prvom poluvremenu pružili prilično dobru igru i nekoliko puta opasno prijetili Mandandi. Marseille je ozbiljnije zaprijetio tek u završnici poluvremena preko Valbuene, a upravo je Valbuena gostima donio vodstvo nakon 13 minuta igre u nastavku.

Za Marseille je dosuđen slobodni udarac na dvadesetak metara od Audardovih vrata, a Valbuena ga je sjajno izveo i baš kao prošle sezone načeo mrežu Lorienta. Domaćini su nakon primljenog pogotka jurnuli po izjednačenje, ali umjesto toga su primili još jedan pogodak. Igrala se prva minuta sudačke nadoknade kad je Ayew iskoristio asistenciju Khelife i postavio konačnih 2:0.

Paris Saint-Germain je barem privremeni skok na prvo mjesto tablice osigurao u domaćoj utakmici protiv Toulusea. Blanc je u napad od prve minute poslao Ibrahimovića, a na klupi ostavio Cavanija i Lavezzija. Njegova momčad ponovno nije odigrala posebno dobru utakmicu, ali je ipak osigurala sva tri boda.

Prvo poluvrijeme ponudilo je blijedu partiju s obje strane, barem kad su napadačke akcije u pitanju. Toulouse se dobro i organizirano branio, a PSG je teško pronalazio put do pravih prilika. Ipak, odlučujući se trenutak utakmice dogodio četiri minute prije odlaska na odmor. Motta je izveo slobodni udarac, Verratti proslijedio loptu do Marquinhosa, koji je iz drugog pokušaja doveo Parižane u vodstvo.

U završnici prvog dijela dobru su priliku imali i gosti, ali ju nije realizirao Abdennour. Nastavak je donio nešto bolji nogomet i više prigoda. Blizu pogotka bio je Motta u 66. minuti kad je pogodio gredu, a svoje je šanse imao i Toulouse. Nije ih iskoristio, a PSG je u završnici utakmice uspio doći do potvrde svoje pete ovosezonske pobjede.

Cavani je u 69. minuti zamijenio Ibrahimovića, a deset minuta kasnije je realizirao najstrožu kaznu i postavio konačnih 2:0. PSG s 18 osvojenih bodova drži vrh tablice, dok Marseille i Monaco imaju bod manje. Klub iz Kneževine će svoju utakmice osmog kola odigrati u nedjelju na gostovanju kod Reimsa.