Parižanima prvi ovosezonski derbi, prvo poluvrijeme kobno za Montpellier

Mihaela Bradovski • nedjelja, 06.10.2013.

Dosadašnjeg lidera francuskog rukometnog prvenstva, sastav Montpelliera, s prve je pozicije u četvrtom kolu skinuo branitelj naslova. PSG je u prvom ovosezonskom derbiju slavio s minimalnih 30:29. Do pobjede je u gostima stigao Nantes, dok je Nimes prvu pobjedu upisao protiv Fenixa na vlastitom terenu...

Paris Saint Germain Handball - Montpellier 30:29 (17:10)

Veliki derbi četvrtog kola francuskog prvenstva igran je u Parizu gdje je prvi favorit za naslov prvaka, momčad PSG-a ugostila Montpellier. Prvi "izazivač" Parižana platio je u konačnici cijenu loše igre u prvom poluvremenu i upisao minimalan poraz.

U susretu u kojem su Parižani imali priliku mirno privesti utakmicu kraju, u konačnici je Montpellier zaprijetio, ali nije bilo dovoljno vremena za potpuni povratak i osvajanje barem boda. Stvari su se vrlo rano počele loše rasplitati po goste koji su već na polovici prvog poluvremena zaostajali 8:3, a do isteka 30. minute prednost PSG-a je narasla na 17:10.

U drugom dijelu u 38. minuti prednost domaćina je iznosila najviših 23:15 nakon gola raspoloženog Samuela Honrubije, ali nakon toga su se gosti počeli polako vraćati. Na ulasku u posljednjih deset minuta smanjili su na već prihvatljivijih 27:24 da bi na manje od dvije minute prije kraja kod 30:28 za domaćina Vid Kavtičnik bio neuspješan u kontri za približavanje na minus jedan. Na drugoj strani Thierry Omeyer je s dva obranjena sedmerca spriječio PSG da pobjegne na plus tri, no gol Issama Teja za 30:29 stigao je prekasno i nije bilo vremena za poravnanje.

Mikkel Hansen je još jednom bio najefikasniji kod PSG-a sa sedam golova, a raspoložen je bio i Honrubia s jednim manje. Igor Vori je tri puta zapucao prema golu Omeyera i bio dvaput precizan (uz dva isključenja), Marko Kopljar je šutirao ispod 50 posto iz igre (3/8) dok je Jakov Gojun odradio standardan posao u obrani uz jedno isključenje.

Dragan Gajić i William Accambray postigli su po sedam golova u dresu Montpelliera, a stopostotan je bio Diego Simonet bio s pet golova iz jednako toliko pokušaja.

Cesson Rennes Metropole HB - Nantes 18:24 (9:11)

Nakon odličnog početka sezone, Cesson je u nezgodnom rasporedu ubilježio drugi poraz u nizu. Prvo je u prošlom kolu teško stradao protiv PSG-a, a sada je s njegovog terena bodove odnio i Nantes. Momčad gostiju bez Stefana Vujića slavila je 24:18 i tako zadržala korak u vrhu s Montpellierom, Dunkerqueom i Saint-Raphaelom.

Devet minuta domaćinu je trebalo da postigne prvi pogodak, Nantes je već pobjegao na 5:0 i Cessonu je uopće bilo teško uhvatiti priključak. Za to je utrošeno puno energije, no unatoč tome momčad iz Rennesa je poravnala na 9:9 u završnici prvog dijela, no tu je ponovno stala. Kraj prvog i drugo poluvrijeme protekli su potpuno u znaku Nantesa koji je ponovno stvorio visoku prednost i zasluženo slavio 24:18.

Odličan posao odradili su vratari Nantesa Gorazd Škof i Marouene Maggaiez. Škof je skupio 16 obrana, dok je Maggaiez obranio sva četiri udarca domaćina sa sedam metara. Strijelce Nantesa predvodio je Valero Rivera sa sedam golova od čega šest iz sedmeraca.

U sastavu Cessona Yann Genty je ubilježio ukupno 17 obrana, a Igor Anić je s četiri gola bio najefikasniji. Damir Batinović je postigao jedan pogodak iz dva pokušaja.

Nimes - Fenix Toulouse Handball 29:25 (12:14)

Prvu ovosezonsku pobjedu u francuskom prvenstvu upisali su igrači Nimesa koji su ugostili Toulouse. Iako je Toulouse igrao dobro u prvom poluvremenu i već tada stigao do prednosti, na kraju je pobjedu upisao Nimes. Gosti su na kraju platili danak iscrpljujućem susretu Liga kupa s Nantom koji je odlučen tek nakon raspucavanja sa sedam metara.

Presudilo je drugo poluvrijeme u kojem je Nimes odigrao svojih ponajboljih 30 minuta i preokrenuo rezultat, dok je Fenixovim rukometašima očigledno nedostajalo energije. Domaćin je u drugo poluvrijeme ušao serijom 5:0, preuzeo kontrolu nad rezultatom i zatim više nije dopustio društvu iz Toulousea da se ponovno vrati. Sedam minuta prije kraja bilo je čak sedam razlike za domaćina te je završilo s glatkih 29:25.

Osam golova u pobjedničkom sastavu zabio je Guillaume Saurina, a svojih pet nadodao je Damien Scaccianoce. Yassine Idrissi je skupio 12 obrana. U sastavu Toulousea prvo ime ponovno je bio kapetan Jerome Fernandez s osam zgoditaka, Nemanja Ilić je dodao pet pogodaka, a Gonzalo Perez de Vargas je obranio 13 udaraca.