Igor Šestak • nedjelja, 06.10.2013.

Nedjeljni program u Primeri zaključen je večernjim utakmicama između Getafea i Betisa te Athletica i Valencije. Protivnik Rijeke u skupini Europske lige poražen je od Getafea s uvjerljivih 3:1, dok je uzbudljivi okršaj na San Mamesu završio podjelom bodova. Valencia je vodila od završnice prvog poluvremena, no Baski su ipak uspjeli ostati neporaženi.

Posljednju utakmicu osmog kola Primere odigrali su na stadionu San Mames Athletic Bilbao i Valencia. Bio je to dvoboj od kojeg se mnogo očekivalo, budući da su obje momčadi na početku sezone pokazale vrlo dobru formu. U prvih sedam kola i jedna i druga momčad osvojile su po 12 bodova, a po bodovnom su učinku ostale izjednačene i nakon međusobnog okršaja.

U prvih dvadesetak minuta Baski su bili bolji, dominirali i stvarali prilike koje nisu znali iskoristiti. Valencia je proigrala u drugoj polovici prvog poluvremena, a do vodećeg pogotka je stigla u 43. minuti. Dvoboj Laportea i Feghoulija okončan je kaznenim udarcem za Šišmiše, a s bijele točke siguran je bio Banega.

Dobar nogomet s dosta prilika nastavljen je i u nastavku susreta, a nakon što su i jedni i drugi dosta promašivali, Athletic je u 76. minuti uspio izjednačiti. Strijelac je bio Rico na asistenciju De Marcosa. U samoj završnici Athletic je bio nešto bliže drugom pogotku, ali na semaforu je ostalo 1:1.

U ranije odigranoj utakmici Getafe je s uvjerljivih 3:1 bio bolji od Betisa te se s nova tri boda popeo na vrlo dobru petu poziciju. Rijekin suparnik u Europskoj ligi doživio je četvrti prvenstveni poraz u samo osam kola, a to može zahvaliti izrazito lošem razdoblju igre sredinom prvog poluvremena.

Getafe je sve svoje pogotke postigao u periodu od 16. do 27. minute i tako si otvorio put do četvrte ovosezonske pobjede. Prvi pogodak bio je djelo Leona, a o njemu će se svakako još pričati. Španjolac je izveo slobodni udarac s četrdesetak metara od Betisovih vrata pa izrazito preciznim udarcem uhvatio na "krivoj nozi" gostujućeg vratara Saru.

Isti je igrač bio strijelac za 2:0, samo sedam minuta kasnije. Tom prilikom poentirao je glavom nakon vrlo lijepog ubacivanja Colunge. Sjajnih 11 minuta Getafea trećim je pogotkom okrunio baš Colunga vrlo lijepim lobom.

Gostima se u 51. minuti ukazala mini-prilika za povratak u susret nakon nes(p)retnog autogola Rafe, ali do kraja susreta ništa nisu uspjeli učiniti i bodovi su ostali domaćinima.