Szolnoki uvjerljiv protiv Makedonaca, Široki neuspješan u prvom gostovanju

Kristijan Musa • utorak, 08.10.2013.

Nakon tijesne pobjede u odličnoj domaćoj predstavi na Pecari protiv Crvene Zvezde, košarkaši Širokog Brijega uvjerljivo su poraženi na svome prvom ovosezonskom gostovanju u Kragujevcu. Radnički je tako još jednom izuzetno uvjerljivom utakmicom ostvario najbolji start od sviju klubova u ligi te će na vikend u derbiju protiv Crvene Zvezde tražiti nastavak svoje serije. Mađarski Szolnoki je također uvjerljivo slavio protiv MZT Skopja, koji su potpuno podbacili nakon sjajne utakmice protiv Olimpije.

Prvu utakmicu drugog kola košarkaške ABA lige su u mađarskom Szolnoku odigrali istoimeni domaćin i makedonski prvak MZT Skopje. Gosti su stigli na gostovanje u Mađarsku nakon uvjerljive domaće utakmice protiv Union Olimpije. No, Szolnoki je bila momčad koja je dominirala cijelom utakmicom. Makedonci su pak prvi poveli poenima Todora Gečevskog, ali onda slijedi serija domaćih od 8:0. Do kraja prve dionice MZT je uspio ponovno povesti te poenima Damjana Stojanovskog završiti četvrtinu s prednošću 16:15. Od tada je na parketu postojala samo jedna momčad.

Domaći su serijom od 16:2 otvorili drugu četvrtinu te su tu stečenu prednost čuvali do samoga kraja. Na odmor se pak otišlo rezultatom 35:24. I u nastavku je Szolnoki bio agresivniji prema protivničkom košu, ali gosti iz Skopja mogu žaliti za pojedinim neiskorištenim prilikama. Prvenstveno na onu tri minute prije kraja, kada je Szolnoki vodio sa samo šest poena razlike (71:65). No, fenomenalni Amerikanac u redovima domaćih, Willie Warren te nekoliko vezanih promašaja Makedonaca su stvorili novu dvoznamenkastu prednost Mađara, koju su utakmicu završili pobjedom od 81:69.

Najučinkovitiji pojedinac u domaćoj momčadi bio je spomenuti Warren sa 17 poena uz po sedam skokova i asistencija, Lorant je dodao 13 poena i 11 skokova, Vojvoda 11 poena, a Oliver 10. U redovima poraženih najbolji je bio Damjan Stojanovski sa 14 poena. Pratili su ga tek Sinovec s 12 te Kostoski sa 11 poena.

U dvorani Jezero u Kragujevcu Radnički je ugostio momčad Širokog Primorke. Domaći su furiozno krenuli u utakmicu te su u prvoj dionici istinski nadigrali goste iz Širokog Brijega. U prvoj minuti druge dionice domaći su već bili na 17 poena prednosti te je Damir Vujanović mogao slutiti, da se u Kragujevcu predviđa katastrofa bosanskohercegovačkih viceprvaka. No, njegovi izabranici su odigrali znatno bolje u drugoj četvrtini te su uspjeli smanjiti svoj rezultatski deficit.

U trećoj četvrtini je Široki imao svoju priliku, da dođe do preokreta. Nakon furioznog otvaranja utakmice, domaći su se opustili, dok su Julius Coles, Franko Kaštropil i Boris Barać činili sve, kako bi utakmica bila što neizvjesnija. U jednom trenutku gosti su bili na samo četiri poena zaostatka, ali je onda uslijedila nova serija Radničkog, važna trica Marinovića, tri uzastopna neuspjeđna napada Širokog i domaći opet vode značajnijom razlikom.

U posljednoj dionici je Široki pao. Znali su da su propustili sjajnu priliku, dok su i domaći zabijali sa svih pozicija na parketu. Na kraju su od potencijalne zanimljive završnice napravili novu dvoznamenkastu prednost te slavili sa čak 20 poena razlike. Briljirao je i Marinović, kojeg je malo toga dijelilo od triple-double učinka. Na kraju je imao učinak od 15 poena, devet asistencija i sedam skokova. Sava Lešić je pak zabio 16 poena, uz osam skokova, dok je Dušan Mlađan dodao 14 postignutih poena. Novi centar Kragujevčana Mouphathou Yarou zabilježio je 14 poena, uz isto toliko skokova. U redovima Širokog jedini igrač sa dvoznamenkastim učinkom bio je Boris Barać. On je zabilježio 14 poena, dok su Amerikanci Johnanthon Jones i Julius Coles zabili po devet poena. Franko Kaštropil je zabio pak osam.

Utakmicu je obilježio jako slab postotak realizacije šuta za tri poena. Domaći su šutirali 4/23, dok su i gosti iz Širokog bili loši u tom segmentu, sa svojih 2/16. U skokovima je također bila bolja domaća momčad, a vrijedi spomenuti i brojku od 17 ofenzivnih skokova domaćih košarkaša. U okviru trećeg kola Radnički će u Pionir na veliki derbi sa Crvenom Zvezdom, dok će Širokobriježani na Pecari ugostiti slovensku Union Olimpiju.