Bogdanović odličan u preokretu Fenerbahčea, Panathinaikos pao u produžetku u Litvi

Branimir Korać • petak, 18.10.2013.

Bogat euroligaški četvrtak donio je niz vrlo zanimljivih dvoboja. Najmanje neizvjesnosti bilo je u Istanbulu gdje je Anadolu Efes slavio protiv Armanija, Fenerbahče je u posljednjoj dionici razbio Budivelnik dok je u ostalim susretima bilo prilično izjednačeno...

Skupina A

Moskovski CSKA uz dosta muke stigao je do pobjede na gostovanju kod debitanta u euroligaškom društvu, momčadi Nanterrea. Moskovljani su slavili 62:59 u susretu koji nije mogao zadovoljiti kvalitetom izvedbe i jednih i drugih.

U posljednje četiri minute susreta CSKA nije ubacio niti poen iz igre, no s linije slobodnih bacanje je držao domaćina na odstojanju. U posljednjih 30 sekundi Nanterre je imao dvije prilike za približavanje ili poravnanje, međutim prvo je Johan Passave izgubio loptu, a zatim i Mam Jaiteh i CSKA se obranio.

Saša Kaun je bio najraspoloženiji kod Moskovljana sa 16 poena (7/8) i devet skokova, a Sonny Weems je ubacio 12 poena (6/11). U domaćem sastavu Will Daniels je ubacio 18 poena (6/13) uz sedam skokova, a Deshaun Thomas 11 poena (4/7).

Vrlo zanimljivo bilo je u Kijevu gdje je još jedan debitant tražio prvu euroligašku pobjedu. Budivelnik se čak odlično držao s Fenerbahčeom do posljednje dionice kada se potpuno raspao i upisao visok poraz 102:84.

Slika 2 od 2.

Punih 30 minuta Fenerbahče je bio na putu prema porazu, domaćin je igrao jako dobro, ali onda je uslijedio deset vrlo loših minuta u kojima su Turci bili bolji s čak 31:7 i uslijedilo je veliko razočaranje u domaćim redovima. Najveće zasluge za to imaju Bojan Bogdanović i Gašper Vidmar koji su pokrenuli seriju 12:0 poslije čega "ništa više nije bilo isto".

Hrvatski reprezentativac je za 34 minute ubacio 21 poen (7/12 za dva, 1/2 za tri) uz četiri skoka čime je bio najefikasniji od sedmorice dvoznamenkastih kod gostiju među kojima je bio i Luka Žorić s deset poena (4/5 za dva) i pet skokova za 13 minuta. Kod Budivelnika Darjuš Lavrinovič je ubacio 21 poen (8/11), a Blake Ahearn 16 poena (6/11).

Dosta dobro se držao i Partizan koji je gostovao u Barceloni. Beograđani su uporno bili Barceloni za petama i nikako nisu dopustili neko veliko odvajanje s kojim bi se domaći igrači mogli opustiti.

Na ulasku u zadnju minutu Partizan je zaostajao svega dva poena, a onda je Ante Tomić s linije slobodnih bacanja pa zatim i iz igre serijom od četiri poena odveo Barcelonu u mirne vode.

Završilo je pobjedom momčadi iz Blau Grane 67:60 predvođene s po 13 poena Ante Tomića (5/6 za dva) i Kostasa Papanikolaoua (3/9). Pet minuta je dobio i Mario Hezonja ali bez napadačkog učinka. Kod Partizana Dragan Milosavljević je ubacio 15 poena (6/10), Leo Westermann deset (4/7), a Joffrey Lauvergne je uhvatio 13 skokova.

Skupina B

Nikakvih problema nije imao Anadolu Efes u svom prvom ovosezonskom nastupu u Euroligi protiv Emporio Armanija. Turci su bili uvjerljivi i glatko su slavili 87:67.

Susret je prelomljen u trećoj četvrtini kada je Efes napravio seriju od 13:2 i pobjegao Talijanima te je do kraja susreta rutinski održavao stečenu prednost. Gosti su imali čak 21 izgubljenu loptu dok je Efes izgubio tek sedam i tu je jedan od glavnih razloga ovako uvjerljivog poraza.

Čak četvorica igrača Efesa ubacila su minimalno 16 poena. Po 22 su ubacili Duško Savanović (9/17) i Scotty Hopson (8/12), a po 16 Kostas Vasileiadis (5/12) i Jamon Gordon (7/10, sedam asistencija, šest skokova). Zoran Planinić je za 21 minutu ubacio dva poena (0/1 za dva, 0/2 za tri) uz tri skoka i tri asistencije, a Stanko Barać je za 14 minuta također dodao dva poena (0/3 za dva) uz tri skoka.

U gostujućim redovima Keith Langford je ubacio 20 poena (7/11) uz pet skokova, a Alessandro Gentile je dodao 19 poena (7/11).

Skupina D

Nakon lošeg ulaska u španjolsko prvenstvo, Laboral Kutxa je trebala pobjedu protiv Maccabija za bolje raspoloženje. U konačnici je do nje i došla slavivši 84:80.

Slika 3 od 3.

Izraelci su lošije krenuli u utakmicu i Laboral Kutxa se uspjela odvojiti, međutim Maccabi se uspio vratiti u utakmicu da bi završnica u konačnici ipak pripala domaćinu.

Lamont Hamilton je predvodio Laboral s 15 poena (5/11) i osam skokova, a Tibor Pleiss je dodao 12 poena (5/8) i osam skokova. Kod poraženih Ricky Hickman je upisao 20 poena (5/9), a Joe Ingles 14 poena (6/8).

Utakmica puna preokreta igrana je u Beogradu gdje je Crvena zvezda poražena od Lokomotiva iz Kubana 87:84. Beograđani su imali ogromnu podršku prepune Arene, ali Rusi ipak nisu izgorjeli u takvoj atmosferi.

Počeli su dobro i poveli s dvoznamenkastom prednosti, ali Zvezda se ipak vratila i preuzela vodstvo. Međutim u posljednjoj četvrtini ponovno je Lokomotiv poveo i odvojio se na dvoznamenkastu prednost da bi Zvezda opet zaprijetila, ali bliže od minus dva nije mogla i Marcus Williams je s linije slobodnih bacanja odveo goste do pobjede.

Williams je odigrao odličnu utakmicu s 23 poena (6/11, trica 5/8) i sedam skokova, a Richard Hendrix je dodao 19 poena (9/12) i devet skokova. Kruno Simon odradio je 20 minuta te upisao četiri poena (2/5 za dva, 0/2 za tri). Kod Zvezde Blake Schilb je ubacio 17 poena (7/16) uz osam skokova i šest dodavanja, DeMarcus Nelson je dodao 14 poena (6/12) i pet skokova, Boban Marjanović deset poena (4/6) uz deset skokova.

Dramatično je bilo u Vilniusu gdje je Lietuvos Rytas nakon produžetka svladao Panathinaikos s 84:83. Odličan nastup Litavaca koji su slavili zahvaljujući ubačaju Renaldasa Seibutisa pet sekundi prije kraja produžetka.

Slika 1 od 1.

Nakon što je Panathinaikos uspio izvući produžetak, činilo se da je u psihološkoj prednosti, ali domaćin se nije predao. Ipak, Panathinaikos je zakucavanjem Gista u posljednjih 20 sekundi produžetka ušao s vodstvom, no Seibutis je imao posljednji riječ i lijepo je ubacio s visine linije slobodnih bacanja. Gostima je ostalo 5.5 sekundi za posljednji napad, sa sedam metara tricu je pokušao ubaciti Ukić, nije bio precizan, jednako kao i Fotsis sa sirenom iz teške pozicije.

Seibutis je bio najbolji u domaćem sastavu s 19 poena (7/12), Darius Songaila je dodao 13 poena (5/7) i osam skokova, a Omar Cook deset poena (3/10) i 11 asistencija. Kod gostiju Jonas Mačiulis je bio najefikasniji s 13 poena (5/8) i osam skokova, Ramel Curry je dodao 12 poena (4/11) i šest skokova, a Roko Ukić za 23 minute osam poena (3/4 za dva, 0/4 za tri) uz četiri asistencije i tri skoka.

• Obrisan korisnik18.10.2013. u 17:20
    Mozda nekad i preteram mozda sam previse objektivan ali jako mi je tesko kad vidim da nam igraci odlaze sa 15 godina za neke sitne pare i sede na klupama i propadaju umesto da se razvijaju u nasim klubovima zalosno je to gledat primer bogdanovic je igro 2 godine u ciboni i postao nosilac igre i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.10.2013. u 14:22
    kid jesu li tebi mozda srbi jebali majku 90tih ili sta kad si tako fakat pun mrznje ne kuzim
  • Obrisan korisnik18.10.2013. u 14:12
    Burazić - nema ništa loše ako je neko Srbin. To ako si ti iskompleksiran sa Srbima nije nikakav problem. Ako si već punoljetan ... samo odeš i prekrstiš se. Samo ovdje u Hrvatskoj ti nitko ne govori kao ti. Prekomentarisao si se.
  • Obrisan korisnik18.10.2013. u 13:19
    Nije mi jasno zasto smo mi hrvati uvek ljubomorni na srbe pa trebali bi da se ugledamo na partizan i njihov sistem rada svake godine 3-4 nova mlada igraca stasaju drugacije ne moze nemamo para za skupe i kvalitetne strance. Nije mi jasno zasto dislajkujete komentar jel to ljubomora?samo sam... [više na forumu]
  • rajon rondo18.10.2013. u 11:40
    hezonja mora ODMAH otici iz barcelone, nece igrati vise od 5 min na utakmici a to je ravno katastrofi, odmah, ali bas odmah mora otici na posudbu inace ce se pisati jednog dana "bio jednom jedan talent mario hezonja"...........