Igor Šestak • subota, 19.10.2013.

U petak navečer odigrane su prve dvije utakmice desetog kola Ligue 1. Nica je s minimalnih 1:0 nadigrala Marseille u derbiju klubova s juga Francuske, a utakmicu je odlučio nesuđeni hrvatski reprezentativac Dario Cvitanić. U drugom susretu Toulouse je kao gost s 2:1 svladao Reims.

Deseto kolo Ligue 1 počelo je u petak derbijem između Nice i Marseillea. Klubovi s juga Francuske snage su odmjerili na predivnom novom stadionu u Nici, a domaća se momčad potrudila razveseliti nešto više od 30 tisuća navijača. Zahvaljujući pogotku Darija Cvitanića Nica je slavila s minimalnih 1:0, dostigla Marseille na tablici lige, a usput treću uzastopnu domaću utakmicu nije primila pogodak.

Utakmica je loše krenula za Marseille i već u sedmoj minuti Elie Baup je bio prisiljen mijenjati. Ozlijedio mu se stoper Lucas Mendes. Domaćini su igrali vrlo dobro u prvih 45 minuta, a to su naplatili u 40. minuti kad je Cvitanić prihvatio lijepo proigravanje Mahamanea Traorea i poslao loptu u mrežu Stevea Mandande.

Gosti su tijekom utakmice imali dobrih prilika, ali nisu znali kako svladati raspoloženog Davida Ospinu na domaćim vratima. Kolumbijac je posebno bio zaposlen u drugom dijelu utakmice kad je Marseille krenuo na sve ili ništa kako bi izbjegao poraz. Domaćinima je najčešće prijetio Andre Ayew, a najbliže pogotku stigao je u 67. minuti kad je njegov udarac uzdrmao okvir gola. Ospina je pak obranio udarac Andre-Pierrea Gignaca u 79. minuti, kao i Ayewov pokušaj u sudačkoj nadoknadi. Bodovi su tako ostali domaćinima, a Marseille je doživio treći uzastopni poraz u svim natjecanjima.

U drugoj utakmici večeri Reims je dočekao Toulouse, a nakon žestoke borbe radovali su se gosti. Reims je do ove utakmice nanizao čak šest remija, a u problemima se našao u završnici prvog poluvremena kad je Oscar Trejo iskoristio centaršut Wissama Ben Yeddera i doveo Toulouse u vodstvo.

Domaćini su na odmor otišli sa zaostatkom, a u egal su se vratili u 59. minuti zahvaljujući lijepom pogotku Princea Onianguea s ruba kaznenog prostora. Igrači Reimsa bili su bliže drugom pogotku, no u završnici su ostali praznih ruku. Pet minuta prije kraja utakmice Gaetan Courtet je u kaznenom prostoru srušio Clementa Chantomea, skrivio najstrožu kaznu i dobio crveni karton. Udarac s bijele točke uspješno je izveo Dane Martin Braithwaite i donio Toulouseu četvrtu pobjedu u posljednjih pet kola.