Real preživio teško gostovanje kod Gran Canarije, Barceloni prvi poraz

Branimir Korać • nedjelja, 17.11.2013.

Real je jedina momčad u španjolskom prvenstvu koja je bez poraza. Madriđani su stigli i do šeste pobjede, a ovaj put su bili bolji od Gran Canarije. Prvi poraz upisala je Barcelona i to u Bilbau kojem je to prva pobjeda...

Madridski Real suočio s dosad najtežim zadatkom u španjolskom prvenstvu. Gostovao je kod Gran Canarije i uz dosta muke stigao do pobjede 75:70. Madriđani su pobjedu osigurali tek u samoj završnici nakon što je domaćin pružio sjajan otpor.

Tri minute prije kraja susreta još uvijek Real nije imao kontrolu nad utakmicom, ali tada se uspio napokon odvojiti na četiri poena prednosti nakon promašaja Alberta Olivera, a nakon što je razigravač Herbalifea još jednom bio neprecizan, Real je pobjegao na 71:65 i tu je postalo jasno da će bodovi otputovati za Madrid.

U pobjedničkom sastavu Nikola Mirotić ubacio je 19 poena (6/12) uz sedam skokova, a Sergio Rodriguez je dodao 13 poena (5/9). Dontaye Draper za devet minuta uspio je promašiti dvije trice i podijeliti asistenciju. Kod Herbalifea Oliver je ubacio 20 poena (6/12), Eulius Baez 13 poena (5/11) uz 11 skokova, a Oscar Alvarado je uhvatio deset poena.

Valencia se prošetala na gostovanju kod Rio Monbusa u Obradoiru i vrlo visoko slavila 102:70. Domaćin nije imao baš nikakve šanse, cijelim tijekom susreta Valencia je bila bolja i na kraju je zasluženo slavila.

Bila je to još jednom napadački vrhunska predstava Valencije koja je već na poluvremenu ubacila 58 poena i imala više od 20 poena prednosti. U nastavku je sve bilo jednostavno za goste.

Romain Sato je upisao 21 poen (9/14) uz šest skokova, Justin Doellman je dodao 18 poena (6/10) uz sedam skokova, a Sam Van Rosom 17 poena (6/9) uz šest asistencija i pet skokova. Kod domaćina Michael Muscala je ubacio 16 poena (8/12) uz sedam skokova, a Mario Delaš je za 19 minuta ubacio 13 poena (6/9 za dva) uz osam skokova.

Prvu ovosezonsku prvenstvenu pobjedu upisao je Bilbao koji je slavio na domaćem terenu protiv Barcelone. Kako je Bilbau to prva pobjeda, Barceloni prvi poraz, no ovaj rezultat ipak nije neka velika senzacija. Barcelona igra dosta toplo-hladno unatoč dobrim rezultatima, a Bilbao baš i nije bezazlena momčad.

Susret je riješen tek u posljednjoj četvrtini u kojoj je Barceloni trebalo gotovo pet minuta za prve poene, a za to vrijeme je Bilbao napravio seriju 8:0 i preuzeo kontrolu nad rezultatom. Ubačajem Ante Tomića tri minute prije kraja susreta Barcelona je poravnala na 67:67, ali nakon toga Bertans i Gabriel rade 7:0 i domaćin tu lomi utakmicu.

Dairis Bertans je završio utakmicu sa 16 poena (7/14) i pet skokova, German Gabriel je dodao 15 poena (5/11), a Raul Lopez 14 (3/5). Fran Pilepić je za deset minuta ubacio dva poena (0/1 za dva), a Zoran Vrkić za 15 minuta ubacio je pet poena (0/1 za dva, 1/2 za tri) uz tri skoka.

Kod Barcelone Kostas Papanikolaou je upisao 19 poena (6/11, 5/9 trica) uz pet skokova, a Juan Carlos Navarro 13 poena (4/8). Ante Tomić je za 15 minuta ubacio četiri poena (1/2 za dva) uz tri skoka, a Mario Hezonja nije ulazio na teren.

Jedan od najzanimljivijih susreta kola igran je u Vitoriji gdje je Laboral Kutxa igrala protiv Unicaje. Momčad Sergija Scariola na kraju je slavila 82:75 zahvaljujući vrlo dobroj igri u posljednjih deset minuta.

U 38. minuti Unicaja je još uvijek bila u igri, imala je 70:70, međutim nakon toga je domaćin preko Pleissa i Huertela napravio 7:0 i uspio doći do ključne prednosti.

U pobjedničkom sastavu Tibor Pleiss je ubacio 16 poena (6/8) uz šest skokova, a David Jelinek je dodao 12 poena (5/7). Kod Unicaje Nik Caner-Medley je ubilježio 14 poena (5/12) uz 11 skokova, a Zoran Dragić je dodao 12 poena (3/7) i pet skokova.

Razočarala je Zaragoza koja je na svom parketu upisala poraz od Cajasola 74:66. Rudežova momčad nije imala svoj dan, šut iz igre joj je bio na 35 posto, imala je i 19 izgubljenih lopti i Cajasol je to znao iskoristiti.

Minutu i pol prije kraja još uvijek je bilo neizvjesno, rezultat je bio 65:65, no nakon toga Latavious Williams i Tomas Satoransky stvaraju razliku i domaćin odlazi u poraz.

Satoransky je ubacio 16 poena (5/9) uz šest asistencija, a 16 poena je dodao i Marcos Mata (5/9) dok je Ondrej Balvin uhvatio 11 skokova. Kod Zaragoze Joseph Jones je ubacio 13 poena (5/7), Jonathan Tabu je dodao 12 (5/6), a Rudež je za 23 minute ubacio sedam poena (2/4 za dva, 1/2 za tri) uz dva skoka i dvije asistencije.

U utakmici u kojoj su obrane bile u drugom planu, Joventut je u gostima bio bolji od Canariasa sa 103:95.

Gosti iz Badalone su u napadački posebno inspiriranom prvom poluvremenu ubacili čak 65 poena da bi u drugom poluvremenu bili nešto neefikasniji, ali su bez većih problema sačuvali prednost.

U susretu u kojem je Joventut ubacio čak 18 trica, David Joseph je ubacio 26 poena (8/12, 6/8 trica) uz pet asistencija, a Tariq Kirksay je dodao 16 poena (6/10). Kod domaćina Saul Blanco je ubacio 22 poena (8/15, 6/10 trica), a Blagota Sekulić 18 poena (7/13) i šest skokova.

Estudiantes je upisao poraz na gostovanju kod Fuenlabrade 82:72. Gostima nije pomogla niti odlična predstava Marka Banića koji je za 22 minute ubacio 15 poena (5/8 za dva) uz dva skoka. Gipuzkoa je vrlo visoko slavila kod Murcije s 85:67.