Damir Žbulj • subota, 30.11.2013.

U subotnjem rasporedu 14. kola njemačke nogometne Bundeslige nije bilo iznenađenja. Pobjede su ostvarili minhenski Bayern, Bayer i dortmundska Borussia, dok su Hoffenheim i Werder odigrali golijadu na kojoj je postignuto čak osam pogodaka...

Bayern je do izvjesne pobjede protiv fenjeraša iz Braunschweiga stigao zahvaljujući dva pogotka Nizozemca Arjena Robbena još u prvih pola sata te je u ostatku utakmice kontrolirao dvoboj i uz minimalnu potrošnju energije sačuvao stečenu prednost. U sastav se nakon ozljede i propuštanja dvoboj u Ligi prvaka vratio i Mario Mandžukić, koji je ušao u igru u nastavku utakmice, umjesto Müllera.

Više od gostiju nije se moglo niti očekivati, kada su prvi pogodak primili već u drugoj minuti dvoboja, iako su i oni imali svoje izgledne prilike tijekom utakmice, samo ih nisu uspjeli realizirati. Robben je glavom pospremio loptu u mrežu, poslije fine asistencije Götzea i odbijene lopte od vratnice nakon njegova prva pokušaja. Kod drugog pogotka odličan posao napravio je Kroos, koji je pronašao Nizozemca, a Robben je iskosa s desne strane dovoljno precizan za povećanje prednosti.

Guardiola u ovom dvoboju nije mogao računati niti na ozlijeđene Riberyja, Schweinsteigera, Lahma pa je napravio samo jednu zamjenu, uvevši Mandžukića u 57. minuti dvoboja. Na klupi su mu tako ostali J. Boateng, Contento, Kirchhoff, Green, Höjbjerg pa se čini kako u ovom trenutku Bavarci i nemaju toliko širok kadar kako bi se moglo pretpostaviti.

Bayern je novom pobjedom zadržao četiri boda viška ispred Leverkusena, a u idućem kolu gostuju kod Werdera u Bremenu.

U fantastičnom bundesligaškom obračunu Hoffenheima i Werdera palo je čak osam pogodaka, a na kraju su i jedni i drugi zaslužili po bod. Obje ekipe ravnomjerno su po poluvremenima rasporedile golove pa je tako već u prvih 45 minuta bilo 2:2. Hoffenheim je do prednosti stigao nakon dva penala, u 12. i 18. minuti, koje je realizirao BiH reprezentativac Salihović, dok je ekipa iz Bremena u nevjerojatnoj završnici prvog dijela uspjela također dvaput poentirati. Zabio je Hunt, također iz kaznenog udarca te u drugoj minuti sudačke nadoknade Elia.

Domaći je novim uraganom otvorio nastavak, zabio još dva pogotka, preko Vollanda i Herdlinga, međutim, Werder se ponovno 'izvukao'. Petersen je u 59. minuti smanjio na 4:3, dok je Bargfrede u sudačkoj nadoknadi spasio gostima bod.

Nakon velikog slavlja u Ligi prvaka protiv Napolija i očekivanog 'pražnjenja', dortmundska Borussia gostovala je kod Mainza. Domaćin se odlično branio te je svoju mrežu uspio sačuvati sve do 70. minuti, kada je fantastičnim pogotkom iz slobodnog udaraca Aubameyang donio prednost gostima.

Samo četiri minute kasnije Mainz je stigao do izjednačenja, penal je zabio Choupo-Moting te se činilo kako će Crno-žuti izgubiti još jedan korak s vrhom ljestvice. Međutim, Soto je zbog igranja rukom u kaznenom prostoru 'nagrađen' crvenim kartonom i penalom za Borussiju, kojeg je hladnokrvno realizirao Lewandowski. Nije im bilo teško sačuvati vodstvo s igračem više na travnjaku, a za konačnih 1:3 pobrinuo se još jednom Lewandowski, iz novog penala u sudačkoj nadoknadi, kojeg je skrivio vratar Mainza Karius.

Bayer iz Leverkusena oporavio se od teškog poraza kojeg im je u Ligi prvaka na BayAreni nanio Manchester United. kao naručeni stigli su im nogometaši iz Nürnberga, koji ove sezone nisu još nikog pobijedili pa domaćin i nije imao nekih problema za osvajanjem bodova.

Son Heung-Min bio je dvostruki strijelac, u 36. minuti kada je načeo mrežu suparnika te 15-ak minuta prije kraja, za konačnih 3:0, dok je u međuvremenu precizan bio i Kiessling, koji je nastavio sa svojom dobrom formom, ovo mu je bio deveti bundesligaški pogodak. Najefikasniji je Lewandowski iz Borussije s 11 golova.

Hertha i Augsburg u 90 minuta nisu uspjeli pronaći put lopti do mreže pa su nakon podjele bodova i jedni i drugi sačuvali svoje pozicije u sredini bundesligaške ljestvice.

U posljednjoj utakmici subotnjeg rasporeda na teren će još Schalke i Stuttgart, dok će u nedjelju igrati Hannover i Eintracht iz Frankfurta te Borussia iz Mönchengladbacha i Freiburg.