Ligue 1: Lille nanizao deset utakmica bez poraza, Monaco slavio i bez Falcaa

Igor Šestak • nedjelja, 01.12.2013.

U subotu je odigrano šest utakmica 15. kola Francuskog nogometnog prvenstva. Čak pet dvoboja završilo je pobjedama domaćina, a tek se Lille s gostovanja vratio s punim plijenom. U svojim pobjedama posebno uvjerljivi bili su Toulouse i Saint-Etienne, a pobjedu je upisao i Monaco...

Prvu subotnju utakmicu odigrali su Saint-Etienne i Reims na Stade Geoffroy-Guichard. Sat vremena vodili su čvrstu i izjednačenu bitku bez pogodaka, a onda se otvorilo domaćinima. U 62. minuti u vodstvo ih je doveo Sall, da bi petnaestak minuta kasnije na scenu stupio Perrin. Zabio je dva pogotka u razmaku od samo dvije minute, a "točku na i" velike pobjede stavio je Erdinc u 87. minuti. Nakon ove uvjerljive pobjede Saint-Etienne je skočio na izvrsno peto mjesto na tablici, dok je Reims trenutačno deseti.

Bez Falcaa u sastavu Monaco je u Kneževini dočekao Rennes, a pitanje pobjednika riješio je već u prvom poluvremenu. U 19. minuti Za vodstvo se pobrinuo Rodriguez, a mirno poluvrijeme domaćinima je osigurao Martial pogotkom za 2:0 u 44. minuti. Rennes odgovor nije pronašao niti u drugih 45 minuta te je doživio svoj peti ovosezonski poraz. Danijel Subašić čuvao je vrata Monaca svih 90 minuta i njegova mreža ostala je netaknuta, a drugom pobjedom zaredom njegov je klub nastavio potjeru za vodećim Paris Saint-Germainom, kojeg u nedjelju očekuje derbi s Lyonom.

Mnogo razloga za slavlje svojim je navijačima u subotu podario i Toulouse, pobijedivši na svom stadionu fenjeraša Sochaux s čak 5:1. Utakmica nije dobro počela za domaće jer je Sochaux u sedmoj minuti poveo pogotkom Mayuke. Nakon početnog šoka, igrači Toulousea su brzo zaigrali bolje, a rezultat je prije prvog poluvremena preokrenuo Ben Yedder. U 28. minuti zabio je za izjednačenje, a u 45. za vodstvo Toulousea. Nakon samo dvije minute igre u nastavku Siriex je pogodio za 3:1, a Ben Yedder do hat-tricka stigao u 62. minuti pogotkom s bijele točke. Konačnih 5:1 postavio je Sochauxov Zouma pogotkom u vlastitu mrežu u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Uvjerljiv domaćin bio je i Lorient, koji je s 3:0 svladao Nicu. Prvi pogodak na utakmici postigao je Monnet-Paquet u 17. minuti, a za 2:0 je loptu u vlastitu mrežu pospremio Amavi u 71. minuti. Konačnih 3:0 postavio je Aboubakar duboko u sudačkoj nadoknadi utakmice. Mnogo se očekivalo od dvoboja Guingampa i Nantesa, klubova koji se mogu smatrati ugodnim iznenađenjima dosadašnjeg dijela natjecanja, a pobjedu su na kraju slavili domaćini. Za to im je bio dovoljan jedan pogodak, a postigao ga je Sankhare u 63. minuti.

Identičnim rezultatom završio je i susret Valenciennesa i Lillea, ali u korist gostiju. Lille je jedini gost koji je u subotu stigao do bodova, ali na vrlo težak način. U prvom dijelu nije bilo golova, a put do mreže Valenciennesa pronašao je Rodelin u 47. minuti, tek nešto više od minute nakon što je ušao u igru. Međutim, Lille je pet minuta kasnije ostao s desetoricom jer je drugi žuti karton zaradio Beria. Domaći to ipak nisu znali iskoristiti i doživjeli su deveti poraz ove sezone. Lille je pak produžio svoj niz neporaženosti na deset prvenstvenih utakmica i održao se na drugom mjestu, bod iznad Monaca.