Damir Žbulj • subota, 14.12.2013.

U subotnjem popodnevnom rasporedu 16. kola njemačke nogometne Bundeslige Bayern je uz pogodak Marija Mandžukića očekivano stigao do nove pobjede, koja im je osigurala titulu jesenskog prvaka i prije posljednjeg kola u prvom dijelu sezone. Dortmundska Borussia nakon uspjeha u Ligi prvaka remizirala je kod ofenzivnog Hoffenheima, a Nürnberg nije stigao do prve ovosezonske prvenstvene pobjede, iako su pola sata prije kraja kod Hannovera imali tri gola viška...

Bayern je sigurno ostao malo šokiran porazom u Ligi prvaka na Allianz Areni od Manchester Cityja u utorak pa se moglo očekivati kako će Bavarci s velikom ozbiljnošću shvatiti posljednji bundesligaški dvoboj prije nego se priključe akciji na Svjetskom prvenstvu klubova u Maroku za tri dana. Guardiola nije mogao računati na ozlijeđene Robbena i Schweinsteigera, kartoniranog Boatenga, što se na kraju i nije pokazalo kao neki nedostatak. Lahm je zauzeo mjesto defenzivnog veznjaka, Rafinha se smjestio na desnom beku, a iza isturenog Mandžukića poredao je španjolski strateg Götzea, Kroosa, Alcantaru i Müllera.

Dolaskom Nizozemca Van Marwijka HSV je podignuo razinu svoje igre, no, posljednjih pet dvoboja bili su bez pobjede, a za ozbiljniji otpor Bayernu trebao im je pomoći povratak oporavljenog Van der Vaarta. Badelj je standardno zauzeo svoje mjesto u veznoj liniji gostiju, dok Ivo Iličević nije niti doputovao u München, zbog 'osobnih problema', kako je to bilo pojašnjeno na službenoj stranici HSV-a.

Domaćin je kontrolirao utakmicu u otvaranju, no, HSV je bio ravnopravan suparnik kroz prvih 25 minuta. Bayern je dodao gas u završnici poluvremena, što im se isplatilo zasluženim vodstvom u 42. minuti. Bila je to sjajna akcija koju je započeo Kroos, fenomenalno je na na desnoj strani iza posljednje linije suparničke obrane pronašao Rafinhu, a njegov ubačaj iz prve Mandžukić na petercu glavom iz dosta teške pozicije s čuvarom na leđima posprema u mrežu.

Već početkom nastavka bilo je 2:0! Obrana HSV-a nije dobro raščistila jednu opasnu situaciju ispred svojih vratiju, lopta je stigla do Götzea, koji majstorski na malom prostoru s nekih 12 metara pronalazi put lopti do mreže.

Nakon primljenog drugog pogotka gosti su zaigrali otvorenije, krenuli su pogodak, a mogli su smanjiti već u idućem napadu kada je šut Jansena odlično obranio Neuer. Inicijativa hamburškog sastava isplatila im se u samoj završnici, poentirao je tri minute prije kraja Lasogga, na dodavanje Jansena. Međutim, nakon još jedne prilike Mandžukića, Bavarci su otklonili svaku nadu gostima u rezultatski povratak, pogotkom Shaqirija u trećoj minuti sučeve nadoknade, za konačnih 3:1.

Hoffenheim se ove sezone pokazao kao ekipa koja prima puno jako pogodaka, ali ih gotovo toliko i zabija pa se u dvoboju protiv dortmundske Borussije i mogao očekivati festival pogodaka. Kloppov sastav u srijedu je izborio osminu finala Lige prvaka, a uz umor i probleme u posljednjoj liniji obrane nije bilo iznenađenje što je domaćin stigao do prednosti.

Schipplock je zabio u 17. minuti, dok je iznenađenje najavio Volland, koji je u 37. minuti povisio na 2:0. Dortmundski sastav sretno je i spretno smanjio minutu prije kraja poluvremena, kada je Aubameyang iz blizine ugurao loptu u mrežu nakon velike pogreške domaćeg vratara, za nadu u preokret u nastavku

Drugi dio protekao je u dominaciji gostiju, no, stigli su samo do poravnanja. Piszczek je u 67. minuti zabio za 2:2, a iako su Crno-žuti bili bliže pobjedi, na kraju su obje ekipe uzele svaka po bod.

Nürnberg i dalje u svojoj rubrici pobjeda ima 'nulu', a crni niz nastavili su i na gostovanju kod Hannovera, iako su do 60. minute imali tri pogotka viška.

Nevjerojatan rasplet u završnici koštao ih je prve prvenstvene pobjede, no, u prvom dijelu izgledalo je za njih sve savršeno. Poveli su nakon pola sata kada je poentirao Hlousek, a osam minuta kasnije švicarski reprezentativac hrvatskih korijena Josip Drmić povisio je na 0:2. Navijači Nürnberga počeli su polagano slaviti svoju prvu pobjedu kada je Nilsson glavom četiri minuta prije predaha zabio za 0:3, no, bilo je prerano te su na kraju doživjeli još jedno gorko razočaranje.

Pola sata prije kraja Bittencourt je smanjio zaostatak domaćih, dok je u završnici Mame Biram Diouf kreirao senzacionalan povratak Hannovera. Golovima u 87. 92. minuti svojoj ekipi osigurao je veliku proslavu osvojenog boda, dok će Nürnberg i dalje ostati kuriozitet u europskim okvirima, jer su nakon 16 utakmica i dalje bez trijumfa.

Borussia iz Mönchengladbacha prekinula je svoj niz od šest uzastopnih pobjeda, remijem bez postignutih pogodaka kod Mainza, dok se Augsburg kod kuće iskalio na slabašnom fenjerašu Eintracht Braunschweigu, utrpavši mu četiri pogotka u mrežu. Već je do poluvremena bilo 3:0, zabili su Verhaegh iz penala te dvaput Hahn. Odmah početkom nastavka gosti su smanjili preko Oehrla, no 15. minuti prije kraja konačni rezultat postavio je Halil Altintop.

• Obrisan korisnik15.12.2013. u 18:49
    Nema tu ništa jednostavnog. Bayern je protiv KRNJEG BVBa pobjedio 0-3, ali rezultat nije odraz igre (nikad bio, niti će ikad biti), za prikazanu igru Bayerna u toj utakmici, rezultat je itekako previsok, tu su odlučile individualne greške obrane koja je sklepana na brzinu (HINT - Friedrich)i opet... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.12.2013. u 18:39
    Veliki je to hendikep to stoji , ali sa najjacim sastavom ih Bayern rastavio na proste faktore !! I cijelu sezonu ne igraju na nekoj razini od prije 2 godine .. Jednostavno je tako ,da li se neko slaze s tim ili ne to nesto drugo ...
  • Obrisan korisnik15.12.2013. u 17:58
    MiliBVB je uglavnom rekao sve što se ima za rećido prije nego što im je obrana odjebala, držali su korak bez problema, problemi su se počeli javljati tek kad je obrana otišla kvragu (a i mala kriza sa realizacijom, jer Reus i Lewandowski u zadnje vrijeme stvarno promašuju sve moguće i nemoguće... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.12.2013. u 17:33
    Šta je prije bilo? Bili su na drugom mjestu u ligi sa samo bodom zaostatka za Bayernom , a u ligi prvaka su jedini poraz imali od Napolija sa igračem manje. Možeš ti zamijenit jednog ili dva igrača u obrani, ali kak ti možeš dobro popunit obranu kad ti se 4 igrača ozljedi? To znači da bi trebao na... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.12.2013. u 11:54
    Fali im u zadnje 3-4 utakmice .. A sta je prije bilo ? To svakako ima uticaja , ali prvak drzave da nema adekvatne zamjene ili bar 70 % dad neko popuni te rupe ,nema mi logike .. Ali eto sve je moguce u fudbalu ..