Realovoj seriji ne nazire se kraj, Barcelona s raspoloženim Tomićem uništila Valladolid

Branimir Korać • nedjelja, 15.12.2013.

Deseto kolo Lige Endese obilježile su nove visoke pobjede Reala i Barcelone. Real je glatko slavio protiv Rio Nature dok je Barcelona s plus 59 pregazila Valladolid...

Madridski Real u zasad savršenoj sezoni nastavlja s odličnim nastupima.Deseto kolo ACB lige donijelo im je dvoboj protiv Rio Nature Monbusa i očekivano laganu pobjedu 82:59. Madriđani su u drugom poluvremenu uspjeli napraviti konačan bijeg i otići do pobjede.

Još na sredini treće četvrtine bilo je 37:33, svega četiri poena razlike, no onda je Real zaigrao angažiranije i već do kraja tog dijela susreta pobjegao je na plus 19 te je mirno priveo utakmicu kraju.

Sergio Llull je ubacio 21 poen (7/12), a Felipe Reyes je dodao 18 poena (5/9) i devet skokova. Dontaye Draper je za 11 minuta ubacio dva poena (1/2 za dva, 0/1 za tri) uz dva skoka i dvije asistencije.

U gostujućem sastavu Michael Muscala je upisao 12 poena (5/11) uz deset skokova, Alberto Corbacho 11 poena (2/7), a Mario Delaš za 11 minuta tri poena (1/2 za dva) uz dvije asistencije.

Perasovićeva Valencia bila je bolja od Murcije sa 88:86. Trebala je Valencia i lakše doći do pobjede, imala je tijekom susreta visoku prednost, ali u posljednjoj dionici je ušla u probleme što su gosti iskoristili i zakomplicirali utakmicu.

Jedinu pravu priliku za poravnanje ili pobjedu Murcia je imala u posljednjih deset sekundi kada je nakon minute odmora imala napad, ali šut Bernieja Rodrigueza za tri poena nije bio precizan.

Bojan Dubljević odigrao je odličnu utakmicu u domaćim redovima s 22 poena (9/9, 4/4 trica) i pet skokova dok je Serhij Liščuk dodao 14 poena (3/6) i sedam skokova. Kod Murcije Augusto Lima je upisao 21 poen (9/11) i šest skokova, a Scott Wood je dodao 13 poena (4/8).

Najslabija momčad Lige Endese, Valladolid, gostovao je kod Barcelone i ubilježio katastrofalan poraz 109:50. Valladolid se teško nosi i s puno slabijim momčadima od Barcelone, a kada su domaćini bili još ovako raspoloženi, Valladolidu nije bilo spasa.

Već na poluvremenu je bilo ružnih za goste 55:22, a Barcelona je nastavila mljeti i u drugom dijelu. Na kraju je slavila uz čak 76 posto ubačaja za dva i tricu 12/23, 18 skokova više i čak 11 blokada.

Ante Tomić je bio prvo ime susreta sa 17 poena (8/8 za dva), sedam skokova, tri asistencije i tri blokade, a 17 poena (7/10) dodao je i povratnik Erazem Lorbek. Joey Dorsey je ubilježio 11 poena (5/6) uz deset skokova, a Mario Hezonja je za 15 minuta ubacio sedam poena (2/3 za dva, 1 za tri) uz četiri asistencije, dva skoka i dvije blokade. Kod gostiju Omary Johnson je ubacio 20 poena (8/13).

Najzanimljiviji dvoboj na papiru igran je u San Sebastianu gdje je Gipuzkoa ugostila Unicaju i svladala je sa 69:61. Unicaja nije loše krenula u utakmicu, imala je dugo prednost, međutim u završnici je potpuno pala i očito je da je ritam igranja od dvije utakmice tjedno na njezinim igračima ostavio traga, posebno u situaciji kada u tri dana igraju dvije utakmice.

Stvari su za Unicaju krenule krivim smjerom u posljednjih pet minuta susreta kada je Gipuzkoa napravila seriju 7:0 i preokrenula rezultat nakon čega Unicaja više nije nijednom povela. Nakon promašaja Caner-Medleya i odmah trice Winchestera na drugoj strani za 64:56, sve je bilo poznat.

David Doblas je bio najbolji kod pobjednika s 19 poena (8/9) i pet skokova, a Anthony Winchester je dodao 12 poena (4/10). Kod poraženih Jayson Granger je ubacio 19 poena (6/12), a Carlos Suarez 11 poena (5/9) uz pet skokova.

Dramatično je bilo u susretu Herbalife Gran Canarije i Zaragoze u kojem je Gran Canaria slavila tricom Alberta Olivera sekundu prije kraja s 58:55. Šuterski loša večer za obje momčadi tako je završena velikim ubačajem i prvom tricom Olivera u susretu u kojem je domaćin do tada šutirao za tri poena tek 5/32, ne računajući Hansbrogha koji je ubacio četiri trice, ostatak momčadi je za tri šutirao 1/23.

Benjamin Hansbrough je utakmicu završio s 15 poena (5/10), Nacho Martin je dodao deset poena (5/10), a Walter Tavares je uhvatio 13 skokova. Kod Zaragoze Joseph Jones je ubacio 14 poena (7/10) dok je Damjan Rudež za 24 minute dodao dva poena (1/4 za dva, 0/2 za tri), sedam skokova i dvije osvojene lopte.

Joventut je odigrao dobru utakmicu protiv Laboral Kutxe i na kraju je zaslužio pobjedu 83:74. Laboral i dalje igra ispod očekivanja, a u ovom susretu se potpuno raspao u trećoj dionici koju je domaćin riješio s 29:8 i tu odlučio utakmicu.

John Shurna je predvodio Joventut s 18 poena (6/12) dok je Tariq Kirksay dodao 17 poena (6/8, trica 5/6) uz šest skokova. Kod Laborala Fernando San Emeterio je upisao 13 poena (4/7) uz pet skokova, a Andres Nocioni je dodao 12 poena (5/9).

Estudiantes je još jednom razočarao i upisao je novi poraz. Momčad Txusa Vidorrete poražena je od Iberostara s Tenerifa u svojoj dvorani s 88:85 unatoč 24 poena (9/12) i šest skokova Dejana Ivanova. Marko Banić je za 17 minuta dodao sedam poena (3/6 za dva). Kod gostiju Blagota Sekulić je ubacio 18 poena (8/8), a Saul Blanco je dodao 15 poena (4/8) uz šest skokova.

Nakon vrlo lošeg ulaska u sezonu, Bilbao polako hvata priključak s klubovima koji se bore za plasman u Kup kralja. U ovom kolu je bio uspješan na gostovanju kod Cajasola gdje je slavio sa 75:72. Poeni Hervellea, Lopeza i Pilepića u završnici odveli su Bilbao na plus pet i riješili pitanje pobjednika.

Alex Mumbru je bio najučinkovitiji s 19 poena (7/12), Raul Lopez je dodao 13 poena (6/10), Fran Pilepić za 27 minuta devet poena (1/3 za dva, 1/3 za tri) i četiri skoka, Damir Markota za 12 minuta pet poena (0/1 za dva, 1 za tri) i dva skoka, a Zoran Vrkić je za devet minuta promašio dvicu i tricu. Kod domaćina Joan Sastre je ubacio 14 poena (5/11), a Tomaš Satoransky je dodao 11 poena (4/8) i šest skokova.

• Obrisan korisnik16.12.2013. u 08:20
    Real iz druge galaksije, a Valensija fantastična (jel iko zabilježio da je Peras proglašen trenerom Studenog) i Barca koja se budi ( sa Lorbekom i Olesonom to je sasvim druga priča). S druge strane Unicaja, KLaboral i Bilbao puno slabije nego prošlih sezona. Kriza... manje love valjda.
  • pikepiletina15.12.2013. u 22:18
    Tomić i Hezonja podijelili 5 banana!
    pikepiletina
  • anetisi15.12.2013. u 18:46
    nadam se da će hezonja nastaviti dobivati solidnu minutažu da pokaže svoj talent..