Barcelona predvođena Pullenom svladala Fuenlabradu, Gran Canaria i Bilbao slavili u produžetku

Branimir Korać • nedjelja, 22.12.2013.

Deveto kolo Lige Endese donosi veliki derbi između Valencije i madridskog Reala, no prije tog dvoboja odigrano je preostalih osam susreta. Barcelona je izbjegla minu na gostovanju kod Fuenlabrade dok je Gran Canaria tek u produžetku bila bolja od Joventuta...

Barcelona je upisala novu pobjedu u španjolskom prvenstvu slavivši na gostovanju kod Fuenlabrade sa 77:73. U zanimljivom susretu Fuenlabrada je u završnici zaprijetila, ali je Barcelona sačuvala prednost i odnijela pobjedu.

Najbolju utakmicu u dresu Barcelone odigrao je Jacob Pullen koji je ubacio 24 poena (9/11) i bio ključan čovjek ovog susreta. Činilo se da je otpor Fuenlabrade slomljen na početku posljednje četvrtine kada je Barcelona povela sa 64:49, ali nakon toga domaćin radi seriju 12:0 i komplicira utakmicu. Crnu seriju gostiju prekinuo je tricom Boštjan Nachbar i Barcelona je do kraja susreta ipak uspjela sačuvati prednost i slaviti.

Uz Pullena jedini dvoznamenkasti kod Barcelone bio je Ante Tomić koji je za 19 minuta ubacio deset poena (4/6 za dva) uz dva skoka i dvije asistencije dok je Mario Hezonja dobio tek minutu bez mogućnosti konkretnog učinka. U domaćem sastavu Andy Panko je ubilježio 25 poena (8/16) uz pet skokova, a Ivan Paunić je dodao 18 poena (6/8).

Herbalife Gran Canaria je trebala produžetak za pobjedu protiv Joventuta. Domaćin je izvukao pobjedu 89:82 i tako zadržao korak s Barcelonom iza vodećeg dvojca koji će se suočiti u posljednjem susretu kola.

Gran Canaria je više od 30 minuta potpuno kontrolirala utakmicu i imala solidnu prednost da bi na kraju bila sretna s izborenim produžetkom. U posljednjim trenucima regularnog dijela Brad Newley je zabio za 73:73 i donio Gran Canariji pet dodatnih minuta za spas. U produžetku su domaćini ponovno bili na pravoj razini, krenuli su sa 6:0 i više nisu dopustili ulazak u neizvjesnost.

Ben Hansbrough je predvodio Gran Canariju s 20 poena (7/14) i pet ukradenih lopti dok je Newley dodao 17 poena (8/12). Kod gostiju David Joseph je upisao 14 poena (6/12) uz po pet skokova i asistencija dok je Guillem Vives dodao 12 poena (5/8).

Važan euroligaški tjedan je iza košarkaša Unicaje koji je okončan za njih, po pitanju Europe, na najbolji način. No čini se kako je previše pražnjenja bilo u tom posljednjem euroligaškom kolu jer na gostovanju u Obradoiru Unicaja ipak nije bila na očekivanoj razini.

Domaćin je to iskoristio i upisao je pobjedu 79:61 uz odličan nastup Alberta Corbacha koji je upisao 21 poen (6/9 trica). Corbacho je poznat po odličnom šutu za tri poena i upravo taj vanjski šut bio je koban za Unicaju. Od početka susreta gosti nisu bili na pravoj razini Rio Natura je potpuno kontrolirala utakmicu i na kraju je zaslužila pobjedu.

Dobru utakmicu kod domaćina odradio je i Mario Delaš koji je za 24 minute ubacio 12 poena (4/6 za dva, 0/1 za tri) uz tri asistencije, dva skoka i dvije osvojene lopte. U gostujućem sastavu Carlos Suarez je ubacio 19 poena (5/7 za tricu), a Ryan Toolson 17 (7/12).

Katastrofalan poraz upisala je na domaćem parketu Zaragoza koja je izgubila od Gipuzkoe s 92:67. Još na poluvremenu nitko nije mogao niti pomisliti da će se susret ovako razviti. Gosti su imali vodstvo od samo poena razlike, ali u drugom dijelu Zaragoza se potpuno raspala, obrana je puštala na sve strane, a napad je bio vrlo neefikasan. Na kraju je to platila visokim porazom.

Gipuzkoa je susret završila s 15 ubačenih šuteva za tri poena (iz 33 pokušaja), a prednjačio je Charles Ramsdell s 24 poena (8/12, 6/9 trica) koji je uz šest trica dodao i šest skokova. Vrlo dobar bio je i Jason Robinson s 21 poenom (6/14). Kod razočaravajuće Zaragoze jedina svijetla točka bio je Joseph Jones s 21 poenom (6/7), Georgi Šermadini je dodao 12 poena (5/12) i pet skokova, a loš dan imao je Damjan Rudež koji je na parketu proveo 29 minuta te ubacio dva poena (1/6 za dva, 0/2 za tri) uz četiri asistencije i dva skoka.

Najlošija momčad lige, Valladolid, i dalje niže poraze. Novi je stigao na gostovanju kod Iberostara koji je očekivano slavio sa 84:78. Niti u ovom dvoboju nije bilo posebne neizvjesnosti, domaćin je rutinski odradio posao i tako zadržao poziciju koja vodi u Kup kralja. S druge strane Valladolid je potvrdio da je glavni kandidat za ispadanje.

Odličnu utakmicu odradio je Saul Blanco koji je ubacio 23 poena (9/12), a Nicolas Richotti je dodao 19 poena (6/9). U gostujućem sastavu Jason Rowe je ubacio 20 poena (8/13), a Omari Johnson je dodao 13 poena (6/13) i osam skokova.

Iz kola u kolo Bilbao popravlja plasman na prvenstvenoj ljestvici i sa samog dna je već stigao do devetog mjesta. U 11. kolu ugostio je Laboral Kutxu i svladao je u produžetku 96:92.

Laboral Kutxa je u završnici susreta bila pred porazom, sedam sekundi prije kraja gubila je 80:77, no nakon što je Hanga ubacio jedno slobodno bacanje, uhvatio je skok u napadu, a bivši igrač Bilbaa Lamont Hamilton donio je produžetak Laboralu. Tamo je Bilbao s linije slobodnih bacanja na kraju ipak osigurao pobjedu za skok na deveto mjesto.

Dairis Bertans je u domaćem sastavu ubacio 23 poena (7/12), German Gabriel je ubacio 20 poena (8/12) uz devet skokova, a Axel Hervelle 12 poena (4/8) uz 12 skokova. Hrvati su bili skromni pa je tako Fran Pilepić za 20 minuta ubacio pet poena (1/1 za dva, 1/3 za tri), Damir Markota je za 18 minuta dodao dva poena (1/2 za dva, 0/1 za tri) uz dva skoka), a Zoran Vrkić je za šest minuta ubacio četiri poena (2/2 za dva, 0/1 za tri) uz dva skoka.

Kod gostiju Andres Nocioni je ubacio 18 poena (4/9) uz sedam skokova, Lamont Hamilton je dodao 16 poena (6/16) i sedam skokova, a Thomas Heurtel 13 poena (5/12), šest skokova i pet dodavanja.

Najveće razočaranje dosadašnjeg dijela sezone je momčad Estudiantesa. U ovom kolu je upisala i novi poraz i to na domaćem parketu protiv Cajasola što Madriđane drži u vrlo opasnoj situaciji.

Na poluvremenu je Estudiantes vodio s 37:25, ali očajnom igrom u napadu u nastavku na kraju je poražen sa 61:54. Marcos Mata je odradio dobru utakmicu za goste s 15 poena (6/15), šest ukradenih lopti i pet skokova, Tomas Satoransky ga je slijedio s 14 poena (5/10) i osam skokova dok je Ondrej Balvin uhvatio 12 skokova. Kod poraženih novopridošli Uroš Slokar je ubacio 21 poen (10/19) i osam skokova, a Marko Banić je za devet minuta dodao tri poena (1/1 za dva).

La Bruixa D'Or je bila bolja od Murcije sa 84:74 uz 22 poena (10/15) i šest skokova Darryla Monroea.