Široki izgubio od Radničkog derbi začelja ABA lige

Ivana Karačić • subota, 04.01.2014.

Široki je izgubio utakmicu s izravnim suparnikom za bijeg s dna Radničkim na Pecari. Slično kao i Krka nedavno, gosti iz Kragujevca bodove su odnijeli zahvaljujući velikoj dominaciji u napadačkom skoku (9-20). Upravo iz drugoga ili trećeg napada kojeg bi dobili skokom Kragujevčani su pogađali otvorene šuteve kad je bilo najpotrebnije. Široki je bio u vodstvu veći dio utakmice, no ostao je bez rješenja u napadu na kraju, pa su gosti slavili 79:81 pobjedu.

Široki Primorka - Radnički 79:81 (18:19, 44:42, 63:58, 79:81)

ABA liga, 15. kolo.

Široki Brijeg, dvorana Pecara, 3.000 gledatelja.

ŠIROKI PRIMORKA: Vragović, Katić, Mikulić, Petrović 3, Bilinovac, Kaštropil 9 (5 skokova), Young 5, Bošnjak 2, Jones 16 (5 asistencija), Buva 22 (5 skokova), Rikić 2, Opačak 20 (4 skoka, 4 asistencije). Trener: Jakša Vulić

RADNIČKI: Seeley, Janković, Lešić 24 (13 skokova), Jović, Mlađan 17, Kalinić 14 (8 skokova), Birčević 1, Pilčević 2, Dimić 3, Brkić 5, Jevtović, Marinović 15 (5 asistencija). Trener: Miroslav Nikolić

Skokovi: 35-46

Asistencije: 21-18

Osvojene lopte: 6-4

Izgubljene lopte: 8-11

Osobne pogreške: 23-21

Domaći igrači u utakmicu su ušli s vidljivim grčom. Važnost utakmice učinila je svoje. Nije bilo čvrstine u obrani, pa su gosti ostvarili dominaciju u napadačkom skoku. Zahvaljujući tome ponajprije u prvoj četvrtini ostvarili su minimalnu prednost 18:19. Široki je ipak do kraja prvoga poluvremena uspio preokrenuti rezultat u svoju korist. Da nije bilo nekoliko nepromišljenih pogrešaka mogli su Širokobriježani na odmor otići i s većom prednošću od 44:42.

U samoj završnici poluvremena Franko Kaštropil koji je dobro ušao u susret promašio je čisti zicer, a onda je neoprezno napravio prekršaj kad su gosti imali samo četiri sekunde za napad. Sava Lešić promašio je oba slobodna bacanja, no gosti su za samo četiri sekunde uspjeli tri puta skočiti i sa zvukom sirene poentirati za 44:42. Odmor na poluvremenu bolje su iskoristili gosti. Zaigrali su čvršće i stiskali domaćina.

Ipak, zahvaljujući dobro napadačkoj dionici Ivana Buve, koji je uvezao osam poena i trici Ivana Opačka Široki je u 26. minuti uspio doći do najveće prednosti na utakmici 59:52. Međutim, goste je vratio tricom raspoloženi Dušan Mlađan. U tim trenucima Kragujevčani su postavili zonsku obranu za koju momčad Jakše Vulića nije imala rješenja. Ipak, treća četvrtina završena je s prednošću Širokog 63:58.

Buva je otvorio zadnju četvrtinu zakucavanjem za 65:58, no to nije bilo dovoljno za prelamanje utakmice. Naprotiv gosti su nastavili dominaciju u skoku, Mlađan i Marko Marinović pogađali su otvorene šuteve i iskreirali preokret 72:76 u 36. minuti. Johnathon Jones uspio je pola minute prije kraja donijeti svojoj momčadi novo vodstvo 79:78. Najbolji igrač gostiju Lešić 11 sekunda prije kraja poentirao je za 79:80, pa promašio dodatno bacanje.

Gosti su skočili, pokupili loptu, pa je Lešić opet dospio na crtu slobodnih bacanja. Prvo je promašio, drugo pogodio za 79:81 pet sekunda prije kraja. Uzeo je Vulić minutu odmora, pripremio napadačku akciju za šut novog igrača Amerikanca Jahmara Younga. No, lopta nije stigla do njega, Karlo Vragović je šutirao za produžetak i promašio, pa je Radnički osvojio važne bodove u borbi za bijeg od posljednjeg mjesta, a Širokog ostavio u vrlo teškoj situaciji.