Euro 2014. - Skupina D, 2. kolo, 15.01.2014, 18:00 h
Hrvatska
Hrvatska 27:22(13:12) Crna Gora

Vrhunski Alilović ponovno predvodio Hrvatsku do slavlja i europskih bodova

Iz Kopenhagena:Zvonka Keliš • srijeda, 15.01.2014.

Hrvatski rukometaši osvojili su i druga dva europska boda u sklopu natjecanja u skupini D na europskoj smotri u Danskoj. Iako su se većim dijelom prvoga poluvremena itekako mučili s Crnogorcima koji se nisu predavali, u nastavku su dvoboja stekli sigurnu prednost koja biva očuvana do samoga kraja, prije svega zahvaljujući novim sjajnim obranama vratara Alilovića.

Crna Gora - Hrvatska 22:27 (12:13)

Europsko prvenstvo 2014., skupina D, 2. kolo:
KOPENHAGEN – Brondby dvorana, Gledatelja: 2500
Suci: Horaček/Novotny (Češka)

Crna Gora:Mijatović (12 obrana), Simić; Rakčević 4, Borozan, Milašević 1, Lipovina, Marković 4, Radović, Vujović 1, Grbović, Pejović, Ševaljević 9, Perišić 1, Petričević, Simović 2, Lasica
Izbornik: Zoran Kastratović

Hrvatska: Alilović (16 obrana), Losert; Duvnjak 3, Kopljar 4, Vori 1, Gojun 2, Horvat 1, Vuković, Bičanić 5, Buntić, Valčić, Mandalinić, Štrlek 4, Čupić 6, Musa 1, Ninčević
Izbornik: Slavko Goluža

Sedmerci: Crna Gora: 3/3; Hrvatska: 3/3
Isključenja: Crna Gora: 4 min.; Hrvatska: 8 min.

Rukometna reprezentacija Hrvatske ove je srijede krenula u borbu za nova dva vrijedna europska boda. Nakon sigurnog slavlja nad Bjelorusijom u prvome kolu skupine D Europskog prvenstva u Danskoj te sve bolje igre prikazane kako je susret odmicao kraju izabranici Slavka Goluže protiv Crne Gore, koja je na otvaranju poražena od Švedske, nisu trebali imati problema. No, isti poraženi Crnogorci kao da su se dobrano uzdigli nakon pretrpljenog poraza te su dobro namučili Hrvatsku u susretu drugoga kola.

Goluža je na parket Brondby dvorane ponovno poslao svoj najjači i najbolji sastav predvođen sjajnim vratarem Mirkom Alilovićem, kao i krilima Ivanom Čupićem i Manuelom Štrlekom, kapetanom Igorom Vorijem na crti te iskusnim Markom Kopljarom, Damirom Bičanićem i Domagojem Duvnjakom u vanjskoj liniji.

Kao i na otvaranju europske smotre Hrvatske se nije najbolje snašla u uvodnim minutama koje tako ponovno pripadaju suparniku. Nakon prolaska Bičanića siguran biva vratar Crne Gore Rade Mijatović, dok Igor Marković na suprotnoj strani uspješan biva s linije sedam metara za uvodnih 1:0. Vrijeme je potom bilo i za prvi hrvatski sedmerac te ujedno i prvi pogodak za koji zaslužan biva Čupić.

Motivirani su tada i borbeni Crnogorci što je uvijek krasilo njihovu igru, Marko Simović tako odvodi svoju ekipu na 2:1, dok Vasko Ševaljević nedugo zatim održava prednost svoje momčadi. Jedan od najboljih igrača svijeta, Duvnjak, zajedno s Čupićem te odličnim reakcijama Alilovića osigurava Hrvatskoj kako izjednačenje tako i prvo vodstvo u susretu (4:3).

Najbolji Alilović i Rakčević

Netom nakon nove hrvatske pobjede na Euru u Danskoj proglašeni su i najbolji igrači prvoga dvoboja drugoga kola skupine D. U redovima pobjednika najboljim je proglašen vratar Mirko Alilović, dok je kod Crne Gore najbolji Mladen Rakčević.

Međutim, nije dugo trebalo čekati na novo poravnanje rezultata budući da momci Zorana Kastratovića uredno pronalaze rupu u hrvatskoj obrani. Sredinom prvoga dijela Kauboji se ipak lagano dižu te se preko Zlatka Horvata, Kopljara, Štrleka i Željka Muse odvajaju na sigurnijih +3 (8:5). Igrači Crne Gore nisu se predavali, uporno su lovili rezultat i svog suparnika pa tako u 18. minuti dolaze na samo minus jedan (7:8).

Uzbudljivo je u Kopenhagenu stoga bilo i u samoj završnici prvoga poluvremena kada Crna Gora nakon novog hrvatskog odvajanja ponovno hvata priključak. Naime, Kopljar i Duvnjak bivaju raspoloženi te režiraju odličnih 11:8 da bi njihovi suparnici predvođeni odličnim reakcijama svog vratara Mijatovića te pogocima Ševaljevića, Ivana Perišića te Markovića stigli na novih minus jedan (12:13) s kojima se odlazi na predah.

Odlično je u nastavak susreta ušla Hrvatska, odnosno, raspoloženi i brzi Štrlek koji je odvodi na 15:12 da bi potom zaradio dvominutni predah. Ukazuje se tada u crnogorskim redovima Ševaljević koji u narednim trenucima jedini pronalazi put od hrvatske mreže. No, Alilović odmah potom zaključava svoja vrata, dok Bičanić i Čupić pune suparničku mrežu za vodstvo 18:13.

Iako se činilo kako će Hrvati u nastavku samo povećavati svoju prednost, Crnogorci su imali nešto drugačije planove. Ubrzali su ritam, pronašli rješenje za njenu obranu te su vrlo brzo smanjili svoj zaostatak na minus tri (17:20). No, na sigurniju prednost brončanu momčad s posljednje europske i svjetske smotre te Olimpijskih igara na sigurnu prednost vraćaju Jakov Gojun te Bičanić (22:18).

Završnica dvoboja ponudila je nastavak crnogorske borbenosti, iste hrvatske probleme u obrani, ali i nastavak niza Alilovićevih obrana što njegovim suparnicima daje priliku za odlazak na 26:21. Uslijedile su nove obrane na obje strane, kao i pogoci Miloša Vujovića i Bičanića koji postavljaju konačnih 27:22 čime Hrvatska osvaja nova dva vrijedna boda.

• Obrisan korisnik15.01.2014. u 23:54
    Bravo nasi, samo tako naprijed!!!ali moram potrosit par rjeci i na Goluzu...nije mi jasno kako je uporno drzao cijelo drugo poluvrijeme ono drvo od Kopljara u igri kad taj nije napravio ama bas nista u drugom poluvremenu...i kad je imao otvoren sut na 7 metara on dodaje Cupicu, da ne... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.01.2014. u 23:30
    I da, pohvaliti Čupka za onaj potez kad je (opet) izgubljeni sudac dao loptu nama nakon vratnice a Čupić se vratio i rekao mu da je lopta njihova.
  • Obrisan korisnik15.01.2014. u 23:07
    opet ćemo igrat odlično do polufinala i onda kao i svaki put s golužom ispast..al nema veze,gobac je rekao da je uspijeh bit među prvih 8! lol,kakvi nam ljudi vode sport
  • Obrisan korisnik15.01.2014. u 22:59
    Ne želim biti partibrejker ali ovo danas je bilo jako, jako loše. Nadam se da se samo odmaraju pred bitne utakmice, jer ako je ovo bilo ozbiljno ne bu nam se dobro pisalo protiv jačih repki. Je, sredili su švabe u kvalifikacijama ali ti isti švabe su već nekoliko godina u slobodnom padu. Nemojte... [više na forumu]
  • Lovro-ZG15.01.2014. u 22:15