Euro 2014. - Skupina D, 3. kolo, 17.01.2014, 18:00 h
Hrvatska
Hrvatska 25:24(10:9) Švedska
Švedska

Buntić predvodio Hrvatsku do slavlja nad Švedskom vrijednog četiri boda za drugi krug

Iz Kopenhagena:Zvonka Keliš • petak, 17.01.2014.

Hrvatski rukometaši u petak su na terenu Brondby dvorane, u sklopu posljednjeg kola i pravog derbija skupine D, veliku bitku vodili s reprezentacijom Švedske koja je nošena sjajnom domaćinskom atmosferom uporno htjela osvojiti nova dva boda za velika četiri za drugi krug. No, Hrvati su bili još motiviraniji i predvođeni Buntićem u nastavku osiguravaju minimalno slavlje 25:24.

Hrvatska - Švedska 25:24 (10:9)

Europsko prvenstvo, skupina D, 3. kolo:
KOPENHAGEN - Brondby dvorana, Gledatelja: 5000
Suci: Raluy/Sabroso (Španjolska)

Hrvatska: Alilović (7 obrana), Losert (1 obrana); Duvnjak 6, Kopljar 2, Vori 1, Gojun 1, Horvat 2, Vuković, Bičanić 3, Buntić 6, Valčić, Mandalinić, Štrlek 2, Čupić 2, Musa, Ninčević
Izbornik: Slavko Goluža

Švedska: Andersson (1 obrana), Sjöstrand (11 obrana); Persson 2, Källman, Jernemyr, L. Karlsson 6, Ekberg 2, Larholm 2, T. Karlsson 1, Jakobsson 2, Fahlgren, Petersen 2, Ekdahl Du Rietz 1, Zachrisson 3, Nilsson 3, Nielsen
Izbornici: Staffan Olsson/Ola Lindgren

Sedmerci: Hrvatska: 3/5; Švedska: 2/4
Isključenja: Hrvatska: 6 min.; Švedska: 8 min.
Crveni karton: Hrvatska: -; Švedska: 1

Sjajan i onaj pravi dvoboj, derbi skupine D, rezerviran je bio za posljednji dan natjecanja po skupinama. U petak su tako na teren Brondby dvorane izašle dvije najbolje reprezentacije skupine u Kopenhagenu, Hrvatska i Švedska. Svi rukometni zaljubljenici stoga su mogli uživati u velikoj borbi za vrh tablice i velika četiri boda za drugi krug, u vrlo dobrom rukometu, pravoj borbenosti i zanimljivim podvizima.

Ponovno je izbornik Slavko Goluža na teren poveo svoje najbolje momke te je tako od prve minute među hrvatske vratnice stao Mirko Alilović, dok su se na krilima našli brzi Ivan Čupić i Manuel Štrlek, kao i kapetan Igor Vori na crti, a vanjsku liniju popunili su Damir Bičanić, Marko Kopljar te naravno, Domagoj Duvnjak.

Titulu najbolji ponijeli Buntić i Sjöstrand

Netom nakon dvoboja EHF je sada već tradicionalno proglasio i najbolje igrače obje momčadi. U redovima pobjednika najbolji je tako bio Denis Buntić, dok je kod Šveđana najboljim proglašen vratar Johan Sjöstrand.

Odlično su hrvatski rukometaši otvorili dvoboj te su preko sjajno raspoloženog Duvnjaka poveli 1:0 na što odmah odgovara Lukas Karlsson. No, Dule jednostavno biva prejak i izuzetno motiviran stoga Hrvate ubrzo odvodi na lijepih 3:1.

Međutim, zagrijao se tada švedski vratar Johan Sjöstrand i domaćin preko Johana Jakobssona i Andreasa Nilssona preokreće rezultat u svoju korist za 4:3 na što se odmah nadovezuje Mattias Zachrisson, kao i švedski vratar te sve bolji Kim Ekdahl Du Rietz i Švedska nošena velikom podrškom gotovo pune dvorane svojih navijača odlazi na 6:3.

Hrvatski post potom ponovno prekida Duvnjak koji tada jedini nalazi put do suparničke mreže. Borbeno biva i u obrani gdje Željko Musa odlazi na dvominutni predah, no ukazuju se tada Bičanić, Alilović i Štrlek i Hrvatska polako, ali sigurno lovi Šveđane (6:7). Pri ulasku u samu završnicu Kopljar lijepo prolazi kroz švedsku obranu i osigurava novo izjednačenje u susretu (8:8) što znači da je vrijeme da švedski izbornici Staffan Olsson i Ola Lindgren uzmi minutu predaha i poslože svoje redove.

Uzbudljivo je bilo u posljednjim minutama dvoboja u kojima se na terenu odvijala velika borba, ali i u kojima obje strane rade brojne pogreške. No, Nilsson odvodi svoje suigrače na +1, Alilović biva na visini zadatka i brani sedmerac Frederiku Petersenu, dok rezultat nanovo poravnava Denis Buntić. Do odlaska na odmor Čupić biva siguran s linije sedam metara i Hrvatska na predah odlazi s vrijednim pogotkom prednosti (10:9).

6. Bjelorusija 0

Borbeno je bilo i u uvodnim minutama nastavka koje, pak, otvara Niclas Ekberg pogotkom sa sedam metara da bi Duvnjak vratio svoje momke na 11:10 te održavao njihovu minimalnu prednost u narednim minutama. Nakon šest minuta igre vrijeme je bilo da se Kauboji odvoje i na sigurnijih +2 (14:12) koje, pak, postavlja stup hrvatske obrane Jakov Gojun.

Nije dugo trebalo čekati švedske rukometaše da uhvate priključak, kao ni da pokušaju preokrenuti rezultat, no u tom naumu spriječava ih iskusni Venio Losert koji brani švedski pokušaj sa sedam metara. Uslijedila je potom igra pogodak za pogodak u kojoj Hrvati i dalje čuvaju stečenu prednost da bi u sam završnicu dvoboja ušli s odličnim Štrlekom koji ih odvodi na +2, kao i još boljim Buntićem koji postavlja vrlo dobrih 20:17.

Uzbudljivo je bilo u posljednjim minutama dvoboja u kojima Švedska svom suparniku probleme radi s 5-1 obranom, no desni vanjski Kielcea, Buntić, ne staje s odličnim šutevima i održava sigurno vodstvo svoje momčadi. Ubrzo mu se pridružuje i Bičanić (24:21) na kojem prekršaj radi Tobias Karlsson zbog čega dobiva direktni crveni karton. Šveđani se nisu predavali do samoga kraja kada se uspijevaju i približiti Hrvatskoj, no ona biva sigurna i osigurava minimalno slavlje 25:24 vrijedno vrha skupine D i sjajna četiri boda za drugi krug.

• Obrisan korisnik18.01.2014. u 14:44
    kod 6-0 obrane teško će krila doći do izražaja, jedino kod kontre ili polukontre. čupić bi jedino trebao pustit penale horvatu jer je zlajo nenadmašan u tom segmentu!
  • Obrisan korisnik18.01.2014. u 14:42
    teška tekma, izvučena na kvalitetu! još uvijek smo 30% bolji od šveđana, tanka nam je klupa, bojim se opet umora do polufinala! za zlato teško, al opet možda nam se vrate neke stvari odprije! čestitke momcima!
  • Obrisan korisnik18.01.2014. u 05:31
    Sad ću ispasti Negative Nancy, ali u ovoj groznoj tekmi nismo ništa pokazali. Svaka čast Duvnjaku, taj je top klasa, i Buntiću, tom se eto posrećio šut, ali Šveđani su imali 15 izgubljenih lopti i to nas je dovelo do pobjede. Stara priča se ponovila da u jakim tekmama nemamo učinak golmana (21% je... [više na forumu]
  • narada10818.01.2014. u 00:37
    meni se ovdje previše naglašava neka razlika između prve sedmorice i klupe ili sl. Meni je važnije da svi daju doprinos, kad Čupki ne ide, zabije Horvat itd. Malo previše (opet) derete po Kopljaru a on je svakog vikenda među važnijim igračima PSG-a. Ja sam ubeđen da će se on još popraviti. Ja se... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik18.01.2014. u 00:18
    ja neznam sta se uopce digla euforija u vezi ove pobjede,pa pobijedili smo jednu osrednju ekipu,(ekipa koja ti ne dadne gol s igracem vise,cak nebi ni u tu sredinu trebala spadati,ljudi su pola lopti pobacali u aut,gol aut,imali su preko 15 turnovera,a mi 5-6 i mi na kraju pobjedimo JEDAN... [više na forumu]