Branimir Korać • subota, 01.02.2014.

Kompletirano je peto kolo u Top 16 Eurolige. Susret večeri igran je u Ateni gdje je Barcelona svladala Panathinaikos, a do gostujućih pobjeda stigli su i Efes u Vitoriji i Lokomotiv u Beogradu...

Skupina E

Panathinaikos i Barcelona u najzvučnijem dvoboju petka nisu pružili spektakl. Tvrda utakmica s ukupno 36 izgubljenih lopti završila je pobjedom Barcelone 63:56.

Pobjeda Barcelone je još vrjednija ako se zna da je potpuno izostao doprinos Juana Carlosa Navarra i Ante Tomića kojima je malo toga polazilo za rukom. Navarro je ubacio tek jedan poen uz šut 0/6 iz igre dok je Tomić upisao četiri poena, ali i izgubio šest lopti.

Katalonci su serijom 12:0 u drugoj četvrtini preuzeli kontrolu nad utakmicom i Panathinaikos se više nije uspio vratiti. Domaćin je uspio smanjiti na samo četiri poena zaostatka, ali bliže od toga nije išlo i Barcelona je uspjela odnijeti vrijednu pobjedu iz Atene i upisati 17. uzastopnu pobjedu u Top 16 Eurolige.

“Dobro smo krenuli i obrambeno i napadački i ta dobra obrana nam je donijela prednost. U trećoj dionici Panathinaikos je promijenio način igre u napadu što nam je stvorilo u početku probleme, ali smo pokazali zrelost i pronašli način kako doći do pobjede. Još uvijek je prerano govoriti o tome kako ćemo biti prvi ili drugi, ovo je tek peta od 14 utakmica. sada imamo Kup kralja, a onda još niz vrlo važnih utakmica“, rekao je Xavier Pascual.

Najbolji u redovima Barcelone bili su Marcelinho Huertas sa 17 poena (7/8) i Kostas Papanikolaou s 14 poena (6/13). U domaćem sastavu po 13 poena ubacili su Stephane Lasme (6/12, osam skokova) i Dimitris Diamantidis (5/10, pet asistencija). Roko Leni Ukić je za 18 minuta ubacio dva poena (1/2 za dva, 0/2 za tri) uz četiri asistencije.

Veliku gostujuću pobjedu upisao je i Anadolu Efes koji je slavio kod Laboral Kutxe sa 72:66. Nakon čudesnog koša Zorana Planinića sa sirenom protiv Milana, Efes se napokon pokrenuo, slavio je i kod Galatasaraya u prvenstvu, a sada i kod Laborala u Euroligi.

U Španjolskoj mu nije bilo lako iako je imao značajnu prednost uoči posljednje četvrtine. Laboral je odlično otvorio utakmicu u napadu, no uslijedilo je razdoblje krize i Efes je to znao iskoristiti. Gosti su tijekom posljednje četvrtine imali i 13 poena prednosti da bi se Laboral Kutxa uspjela spustiti na minus šest, ali Planinićevo lijepo dodavanje za Bjelicu spriječilo je povratak domaćina i zaključilo priču.

“Pobjeda je došla zahvaljujući odličnoj obrani i moram svima čestitati na odlično odrađenom poslu. Cilj nam je bio zaustaviti njihove najopasnije igrače i to smo uspješno napravili. Tijekom utakmice smo rasli i bili sve bolji i da nismo ostali bez Gordona zbog ozljede, slavili bi još lakše. Posebne zasluge nose Batuk i Balbay koji su igrali odličnu obranu i stvarali pritisak na protivničke igrače“, rekao je gostujući trener Evangelos Angelou.

Strijelce gostiju predvodili su Kostas Vasileiadis (4/11) i Milko Bjelica (6/10) s po 15 poena, a Zoran Planinić je dodao 12 poena (3/5 za dva, 2/7 za tri) uz po četiri skoka i asistencije. Kod domaćina Tibor Pleiss je ubacio 14 poena (6/10), a Thomas Heurtel 13 (5/9). Potpuno su podbacili Andres Nocioni sa šutom 1/8 i Fernando San Emeterio koji je šutirao 1/7.

Skupina F

Galatasaray je očekivano slavio na svom parketu protiv Žalgirisa. Litavci imaju problema, jedna su od najslabijih momčadi u Top 16, međutim nisu se samo tako predali i u drugom poluvremenu nisu dopuštali domaćinu opuštanje.

Posebno dobro Žalgiris je izgledao u otvaranju utakmice, ali nije uspio zadržati taj pozitivan ritam i u nastavku. Već u drugoj četvrtini su se osjetili problemi u rotaciji i momčad Sauliusa Štombergasa počela je padati. U drugom poluvremenu se uspjela vratiti iz minusa od 12 poena, tri minute prije kraja tricom Milaknisa se približiti na 80:78, no nakon toga Koksal i Arroyo ponovno odmiču domaćina koji mirno odlazi do pobjede.

“Ovo je bila utakmica u kojoj nam je igrala samo i jedino pobjeda. Ušli smo motivirano u utakmicu, ali osjećao se pritisak i tek u drugoj četvrtini smo počeli igrati kako smo i dogovorili. Žalgiris je momčad puna dobrog napadačkog arsenala, no uspjeli smo iskontrolirati utakmicu do kraja. Napravili smo ono što smo trebali da bi pobijedili“, rekao je Ender Arslan.

Odličnu utakmicu odigrao je Carlos Arroyo koji je ubacio 22 poena (8/13) uz devet asistencija dok je Cenk Akyol dodao 13 poena. Kod gostiju Martinas Pocius je ubacio 26 poena (10/15, trica 5/9), a Robertas Javtokas 21 poen (10/14) uz devet skokova.

Unatoč svim problemima s ozljedama, Partizan je odigrao dobru utakmicu protiv Lokomotiva i dugo držao favorizirane Ruse u neizvjesnosti. Najveće zasluge za to idu Tarenceu Kinseyu koji je odigrao briljantnu utakmicu, ali nedostajalo je malo više pomoći suigrača.

Lokomotiv je bio šuterski iznimno raspoložen, za tricu je šutirao 13/26, a posebno se istaknuo nepogrešivi Valerij Lihodej koji je za tri poena bio imao 5/5. U posljednjoj dionici Partizan je zahvaljujući Kinseyu stigao vrlo blizu gostima, smanjio na 72:70, ali onda su Zubkov i Jasaitis ubacili trice i to je prelomilo utakmicu te omogućilo Lokomotivu mirnu završnicu.

“Bio bih sretniji da sam odigrao lošije, a da je Partizan pobijedio. Pokušali smo i dali smo sve od sebe, ali nije išlo. Igrači Lokomotiva bili su šuterski fantastično raspoloženi i šuterski su nam ubili svaku nadu“, rekao je Kinsey koji je utakmicu završio s 32 poena (12/20) i pet skokova. Slijedio ga je Bogdan Bogdanović sa 16 poena (5/15), šest skokova i pet asistencija.

U redovima Lokomotiva najefikasniji je bio hrvatski reprezentativac Kruno Simon s 18 poena (4/6 za dva, 2/5 za tri) čemu je dodao pet skokova. Već spomenuti Lihodej je dodao 15 poena (5/6 iz igre).