Unicaja izvukla pobjedu u Madridu, Rudež uspješniji od Hrvata u Bilbau

Branimir Korać • nedjelja, 02.02.2014.

Unicaja i Laboral Kutxa, španjolski predstavnici u Euroligi, imali su teška iskušenja u 18. kolu ACB lige. Momčad iz Malage ipak je uspješno apsolvirala gostovanje kod Estudiantesa dok je Laboral poražen kod Gran Canarije...

Zanimljiv dvoboj odigran je u Madridu gdje je Unicaja gostovala kod Estudiantesa i uspjela u završnici susreta doći do pobjede 85:84. Tijekom cijelog susreta vodila se izjednačena borba s dosta promjena u vodstvu, a na kraju su gosti imali više koncentracije.

Minutu i pol prije kraja susreta Carlos Suarez je tricom donio poravnanje na 82:82 poslije čega su domaćini promašivali s linije slobodnih bacanja i dali priliku Grangeru i Dragiću da odvedu Unicaju do pobjede. U posljednjem napadu domaćin nije uspio ništa napraviti, Quino Colom je izgubio loptu i gosti su slavili 85:84.

Po 14 poena u pobjedničkom sastavu ubacili su Sergi Vidal (trica 4/5) i Zoran Dragić (4/11, osam skokova). Kod domaćina Kyle Kuric je ubacio 15 poena (6/10), a po 12 poena su dodali Marko Banić (23 minute, 6/8) i Andres Miso (4/7, osam skokova i sedam asistencija).

Neizvjesno je bilo i u dvoboju Gran Canarije i Laboral Kutxe u kojem je pobjedu odnio Herbalife sa 84:81. Gosti su do samog kraja susreta bili u igri za pobjedu, ali igrači Gran Canarije su imali dovoljno mirnoće s linije slobodnih bacanja i uspjeli su utakmicu pobjedom privesti kraju.

Scariolova momčad se vratila iz minusa od 15 poena u prvom poluvremenu, tijekom posljednje dionice je i vodila, ali nije uspjela završiti posao. U posljednjem napadu Andres Nocioni je tricom pokušao donijeti produžetak, no nije bio precizan.

Brad Newley je bio prvo ime utakmice s 24 poena (10/14), a pomagao mu je Ben Hansbrough s 18 poena (7/12). Kod gostiju Nocioni je upisao 25 poena (7/11), a po 14 su dodali Thomas Heurtel (6/9, šest asistencija) i Fabien Causeur (6/6, šest skokova).

Domaću pobjedu ubilježila je Zaragoza koja je ugostila momčad Bilbaa i bila uvjerljiva sa 88:72. Bio je to lagan posao za Zaragozu koja je furiozno krenula u utakmicu i vrlo brzo slomila Baske.

Već u drugoj dionici prednost Zaragoze je bila visokih 25:8 nakon čega se Bilbao počeo vraćati, uspio se približiti do 65:61, no nakon toga je domaćin ponovno pobjegao na dvoznamenkastu prednost i glatko slavio.

Strijelce Zaragoze predvodio je Damjan Rudež koji je za 31 minutu ubacio 18 poena (1/4 za dva, 4/5 za tri) uz četiri asistencije i dva skoka dok je Pedro Llompart dodao 16 poena (5/7) i šest skokova. Kod Bilbaa German Gabriel je upisao 19 poena (5/10), Damir Markota za 29 minuta 14 poena (4/4 za dva, 2/2 za tri) uz dva skoka, a Alex Mumbru 11 poena (4/10) uz pet skokova. Fran Pilepić je za 15 minuta ostao bez poena uz promašenu dvicu i tricu te je uhvatio dva skoka dok je Zoran Vrkić za šest minuta upisao skok i asistenciju.

Joventut je očekivano slavio protiv La Bruixe iz Manrese s 93:72 uz potpunu dominaciju u svim segmentima igre. Bruixa je cijelim tijekom susreta bila u podređenom položaju i rezultatskom minusu što je domaćin naplatio pobjedom.

John Shurna je vukao Joventut s 21 poenom (7/12, trica 5/9) dok su po 12 poena upisali Guillem Vives (5/10, sedam skokova, šest asistencija) i David Joseph (4/9). Kod gostiju po 12 poena su ubacili Marko Ljubičić (4/6) i Max Kougoure (5/12).

Važnu pobjedu za odmicanje od samog dna ljestvice upisala je Rio Natura Monbus na svom parketu protiv Iberostara. Momčad iz Obradoira je slavila 84:76 uz sjajnu predstavu Michaela Muscale koji je ubacio 25 poena (10/14) uz osam skokova, dok je Pavel Pumprla dodao 16 poena (6/10). Mario Delaš je za 15 minuta upisao četiri poena (2/5) i dva skoka. Kod gostiju Blagota Sekulić je ubacio 22 poena (8/10) uz pet skokova, a Nicolas Richotti 14 poena (3/7).