Damir Žbulj • subota, 15.02.2014.

Nogometaši su u Bundesligi ove subote nastavili 21. kolo, koje su obilježile uvjerljive pobjede Bayerna, kojem nije trebala pomoć Marija Mandžukića i dortmundske Borussije, dok je HSV nastavio svoj crni niz poraza kod posljednjeg Eintrachta iz Braunschweiga, bez obzira na sjajan pogodak hrvatskog reprezentativca Ive Iličevića 15 minuta prije kraja dvoboja. Milan Badelj nije konkurirao za sastav zbog ozljede gležnja koja će ga s terena udaljiti dva do tri tjedna...

Velika kriza u Hamburgu nastavila se i porazom kod posljednje plasiranog Eintrachta u Braunschweigu. Trener Van Marwijk dobio je povjerenje Uprave, ali nije uspio podignuti ekipu nakon teškog poraza od Bayerna u Kupu. Ovaj dvoboj, kao i idućih par, Milan Badelj neće biti na raspolaganju zbog ozljede gležnja, ali se zato iskazao Ivo Iličević, koji je dobru partiju okrunio i odličnim pogotkom. Nažalost, nedovoljnim da njegova momčad izbjegne poraz.

Gosti su dobro otvorili susret, zabio je Lasogga sredinom prvog dijela, a HSV je i u nastavak otišao s minimalnim vodstvom. Drugi dio je obilježio ulazak Kongoanaca Kumbele, koji je s hat-trickom okrenuo utakmicu na stranu domaćih. Već do 61. minute bilo je 2:1 za Eintracht, da bi Hamburžanima nadu u povoljan rasplet donio Iličević, 15 minuta prije kraja.

Tada na scenu stupa ponovno Kumbela, postiže pogodak za 3:2 pet minuta prije kraja, a slavlje je potvrdio Hochscheidt u sučevoj nadoknadi. HSV je sada samo jedan bod udaljen od začelja, od kojeg polako ali sigurno odmiče upravo ekipa iz Braunschweiga.

Bayern je nakon prolaska u Kupu na krilima Marija Mandžukića u prvenstvu morao nastaviti bez njegove pomoći, jer je odrađivao suspenziju žutih kartona. Guardiola je u vrh napada gurnuo Pizarra, nije bilo niti Riberyja, no, Bavarci su ponovno demonstrirali svoju snagu. Freiburg je odolijevao samo 19 minuta, kada je poentirao Dante, dok je do poluvremena Shaqiri s dva pogotka riješio pitanje pobjednika. Pizarro je opravdao povjerenje par minuta prije kraja dvoboja kada je povisio na konačnih 4:0.

Dortmundska Borussija bez ikakvih se problema kod kuće obračunala s Eintrachtom iz Frankfurta, ekipom koju je prije samo nekoliko dana izbacila iz Kupa. Dvostruki strijelac bio je Pierre-Emerick Aubameyang, kojem je to već 13 ovosezonski bundesligaški gol, jednom je zabio Lewandowski, a svoj prvijenac zabio je 21-godišnji Miloš Jojić, koji je krajem siječnja u Dortmund stigao iz beogradskog Partizana. Jojić je proglašen za najboljeg igrača jesenskog dijela nogometne sezone u Srbiji, u 15 utakmica zabio je šest golova te imao i sedam asistencija. Priliku je na dvoboju protiv Eintrachta dobio u 68. minuti, a praktički u prvom dodiru s loptom poentirao je za potvrdu uvjerljive pobjede.

Werder i Borussia iz Mönchengladbacha odigrali su bez pobjednika jedan poprilično uzbudljiv dvoboj. Gosti su poveli pogotkom Raffaela već u šestoj minuti, dok je bod ekipi iz Bremena donio Obraniak , dvije minute prije kraja, iz krasno izvedenog slobodnog udarca.

Jednosmjeran je bio dvoboj Hoffenheima i Stuttgarta, kojeg su domaćini u svoju korist riješili do 66. minute. Schipplock je zabio dvaput, Volland jednom, za sigurnu prednost Hoffenheima. Stuttgart je odgovorio preko Rüdigera u 78., ali je drugi žuti karton Leitnera dvije minute kasnije odagnao svaku nadu gostima. Pobjedu je potvrdio Firmino iz penala u sučevoj nadoknadi.

U derbi susretu 21. kola njemačke nogometne Bundeslige Schalke je gostovao kod Bayera u Leverkusenu, koji je nakon iznenađujućeg ispadanja u Kupu od Kaiserslauterna i bodove u prvenstvu prepustio izravnim konkurentima u borbi za mjesta u Ligi prvaka.

Gosti su poveli u 28. minuti preko Goretzke, no, sredinom nastavka branič Schalkea Santana razveselio je domaće navijače pogotkom u vlastitu mrežu. Ipak, samo pet minuta kasnije Huntelaar je glavom zabio svoj novi povratnički pogodak, za vrijednu pobjedu na teškom gostovanju.