Cibona prejaka za Široki, Igokea zadnja nada Širokobriježanima za ostanak

Iz Širokog Brijega:Ivana Karačić • ponedjeljak, 24.03.2014.

Cibona je slavila uvjerljivu 83:74 pobjedu na Pecari i na tj način približila se plasmanu među četiri najbolja kluba u ligi, što se ne tako davno činilo nemogućom misijom. Na drugoj strani, Široki je propustio priliku da pobjedom izbjegne posljednje mjesto. Hoće li u tome uspjeti odlučit će posljednja utakmica s Igokeom u Laktašima. Pobjeda Širokobriježane ostavlja u igri za ostanak u ligi, u slučaju poraza ovisit će im sudbina o ishodu utakmice Zadar - Olimpija.

Široki Primorka - Cibona 72:86

(27:19, 39:44, 59:66, 72:86)

ABA liga, 25. kolo.

Široki Brijeg, dvorana Pecara, 4.000 gledatelja.

ŠIROKI PRIMORKA: Vragović, Katić, Mikulić 2, Petrović 2, Bilinovac 3, Young 13 (5 asistencija), Bošnjak 3, Pašalić 13, Jones 14 (5 asistencija), Buva 12 (6 skokova, 6 asistencija), Rikić, Opačak 11 (5 skokova). Trener: Ivan Velić

CIBONA: Kus 4, Planinić 11, Blassingame 6 (13 asistencija), Demo, Šarić 20 (13 skokova), Rozić 14 (8 skokova), Jagodić Kuridža 5 (6 skokova), Junaković 4 (4 asistencije), Mavra, Arapović, Siriščević 20. Trener: Slaven Rimac

Skokovi: 23-37

Asistencije: 22-26

Osvojene lopte: 0-2

Izgubljene lopte: 5-10

Osobne pogreške: 25-18

Cibona je na Pecari potvrdila igračku kvalitetu i uvjerljivom pobjedom nad Širokim napravila još jedan korak prema Final Fouru. Na drugoj strani, domaćina je dovela u tešku poziciju za izbjegavanje posljednjeg mjesta. Širokom treba u zadnjoj utakmici pobjeda nad Igokeom u Laktašima da sigurno izbjegne 14. mjesto. U slučaju poraza nada mu ostaje jedino i poraz Zadra od Olimpije u Višnjiku.

Pljesak Planiniću

Prije utakmice direktor Širokog Primorke Predrag Mikulić slikom i klupskim dresom je darovao Cibonina Darka Planinića, koji je karijeru počeo u Širokom i prošle sezone prešao u Maccabi koji ga je posudio Ciboni. Publika ga je nagradila pljeskom. "Nije bilo lako igrati protiv kluba u kojem sam odrastao, ali profesionalac sam i morao sam emocije zaboraviti," kazao je Planinić.

Domaćin je dobro otvorio utakmicu. Čvrstom obranom na Dariju Šariću i Jerelu Blassingameu Širokobriježani su počeli graditi rezultatsku prednost. Krenuo ih je dobro i šut. Pogađali su Ivan Buva, Ivan Opačak i Drago Pašalić. Već u 9. minuti Blassingame je napravio treću osobnu pogrešku, pa ga je trener Slaven Rimac povukao na klupu. Široki je vodio 27:19.

Nošeni bučnim navijanjem s tribina domaći košarkaši pokušali su što prije prelomiti utakmici. Počeli su forsirati šut, a zanemarili obranu, što je Cibona kažnjavala. Mladi Martin Junaković nije podlegao pritisku. Dobro je zamijenio Blassingame, a razigrali su se najbolji igrač utakmice Dario Šarić i kapetan Marin Rozić, pa su gosti uspjeli već do kraja poluvremena preokrenuti rezultat u svoju korist 39:44.

NBA Skauti na Pecari

Utakmicu između Širokog i Cibone pratili su i skauti Houston Rocketsa. Iako nisu otkrili zbog koga su došli, jasno je da im je "meta" bio Dario Šarić koji je s 20 poena, 13 skokova i tri asistencije potvrdio još jednom igračku klasu.

U drugome poluvremenu gosti iz Zagreba djelovali su još zrelije. Blassingame se vratio u igru i uspješno razigravao svoje suigrače, ali i pogađao. U 28. minuti pogodio je tricu za 53:65 i tako nagovijestio pobjedu svoje momčadi. U zadnjih deset minuta Cibona je ušla s prednošću 59:66, koja je prema razvoju na parketu nagovještavala pobjedu gostiju, no ni Široki nije bio bez izgleda. Ipak je to bio samo privid na semaforu. U zadnjoj četvrtini silovito je šuterski krenuo Ivan Siriščević i jednostavno dotukao svoj bivši klub.

Od 34. do 36. minute uvezao je dvije trice i šut za dva poena i odveo Cibonu na nedostižnih 62:77. Ni desetominutni prekid utakmice uzrokovan nestankom struje zbog grmljavine nije ništa promijenio na parketu. Cibona je utakmicu privela kraju, a 4.000 gledatelja pljeskom su na kraju nagradili košarkaše Cibone za odličnu igru i pobjedu, a domaćim košarkašima dali potporu da u Laktašima odigraju bolje i spase se pobjedom nad Igokeom.

• Obrisan korisnik25.03.2014. u 21:03
    Slažem se Vizura i Cibona su osvježenje lige..
  • Obrisan korisnik25.03.2014. u 15:22
    Tako je ygg audio. Cibona je čudo. U stvari... to je "maslo" Rimca. On miriši na Supertrenera. Vidjet ćemo sljedećih godina. A gledajući cijelu ligu - veliko (pozitivno) iznenađenje je Mega Vizura. Ta dječurlija je očigledno supertalentirana. Podsjeća na ondašnju Donu.
  • Obrisan korisnik25.03.2014. u 13:54
    Daleko najveće iznenađenje Aba lige je Cibona, svaka čast Rimcu i Golemcu na uspjehu.vidim sebe u dvorani na zvezdi..heja heja cibosi.
  • Obrisan korisnik25.03.2014. u 09:01
    zaboravih napisati...ali još ima nade da cibona bude 3.! Ako mi pobjedimo zvezdu u zadnjem kolu, a cedevita partizan u Bg, tada je poredak:1.zvezda2.ceda3.cibona4.partizan;što znači da bi parovi u polufinalu bili zvezda-partizan i ceda-cibona! Mislim da to i u cedeviti jaaaako dobro znaju (posebno... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik25.03.2014. u 08:57
    Bravo cibosi, bravo Dario!Nadam se da NIJE istinita vijest da je već sve dogovorio s Efesom za slj.sezonu! Kud će tamo...ti turski klubovi su rasulo u organizacijskom smislu i načinu na koji slažu ekipe!Ima tek 20 godina...neka ostane sljedeće sezone još u ciboni, pa pravac NBA!Sirišćević se... [više na forumu]