Zagrebov povratak u prvoligaško društvo, Cibalia u kvalifikacijama, Solin i Zelina trećeligaši

Davor Mikulić • subota, 10.05.2014.

Nakon subotnjeg 32. kola Druge HNL dobili smo odgovore na sva pitanja. Zagreb je pobjedom nad Rudešom zasluženo osigurao naslov prvaka i tako postao prvi nogometni klub u Hrvatskoj koji je osvajao i prvu i drugu ligu, Cibalia će do MAXtv Prve lige pokušati doći preko kvalifikacija, a Zelina je zagorčala život još jednom protivniku i Solin povukla za sobom među trećeligaše. U susretima bez rezultatske važnosti Inter je upisao sva tri boda protiv Dugopolja dok su bodove podijelili Sesvete i Lučko te Gorica i Segesta.

Kako se i očekivalo, Pjesnici su drugom domaćom pobjedom u posljednjih devet dana došli do naslova drugoligaškog prvaka, za ekspresan povratak u prvoligaško društvo, a time su ujedno ugasili preostalo nadu Vinkovčana da mogu do istoga.

Dvostruki strijelac za domaću momčad bio je njen kapetan Josip Jurendić i to oba puta iz kaznenog udarca. Prvi puta odgovornost je preuzeo u devetoj, drugi puta u 67. minuti za konačnih 2:0 i veliko slavlje po završetku susreta.

Baš kao i protiv Pomorca, i u današnjem dvoboju oba jedanaesterca izborio je napadač Bijeli Gabrijel Boban, sa 17 pogodaka najbolji Zagrebov strijelac te drugi u ukupnom poretku.

Igrači Stanka Mršića u Kostrenu su otputovali s ciljem osvajanja sva tri boda. U tome su i uspjeli, međutim, to ipak nije bilo dovoljno.

U prvom dijelu susreta mreže su mirovale, a u 64. minuti Mladen Bartolović s bijele točke svojim 50. ligaškim pogotkom za nebeskoplave dovodi Cibaliju u vodstvo. Izjednačio je domaćin dvanaest minuta prije kraja golom Mateja Mršića, da bi u prvoj minuti sudačke nadoknade kapetan Tomislav Mazalović donio petu uzastopnu pobjedu.

Razlika je između Zagreba i Cibalije, dakle, i dalje pet bodova. U posljednjem kolu upravo će te dvije momčadi igrati za prestiž, a ako Vinkovčani uzmu puni plijen još će više žaliti za prosipanjem bodova ovoga proljeća.

Ispadanje iz lige očito je razbudilo nogometaše Zeline jer umjesto da potonu još dublje oni su iz posljednje četiri utakmice izvukli pet bodova, jednako kao u prethodnih dvanaest.

Na odmoru je već Solin jednom nogom bio u trećeligaškom društvu. Strijelci su za domaću momčad bili Matija Poredski i Jurica Grgec, a sve dvojbe, ako ih je uopće bilo, otklonio je Neven Vukman u 82. minuti.

Nakon 23 sezone konstantnog natjecanja u drugom razredu hrvatskog nogometa, Solin će ga morati napustiti.

U Zaprešiću su se sastali Inter i Dugopolje, momčad bez imperativa i momčad kojoj ostanak još uvijek nije bio osiguran.

Gosti su prvi i došli u vodstvo u 36. minuti kada je vratara Radoševića matirao Tedi Surać. Već devet minuta poslije, na poluvremenu, na semaforu je pisalo 2:1.

U periodu od samo dvije minute dvostruki strijelac bio je Ilija Nestorovski koji je ovim pogocima došao do brojke 20 i praktički si uoči posljednjeg kola zacementirao status najboljeg strijelca Druge HNL. Osam minuta prije kraja susreta za konačnih 3:1 zabio je Zoran Milutinović.

Jedan od dva remija ovoga kola gledatelji su vidjeli u Velikoj Gorici, a domaćin je tako prekinuo niz od tri poraza.

U 6. minuti je za vodstvo iz kaznenog udarca zabio Vedran Jerković i s tim rezultatom se otišlo na predah. Bod Siščanima osigurao je Ivan Borković svojim pogotkom iz 67. minute.

Za razliku od utakmice u Velikoj Gorici mreže su u Sesvetama mirovale. Lučko je osvajanjem ovoga boda pobjeglo Solinu na nedostižna četiri boda i tako osiguralo ostanak.

Posljednje kolo ove sezone na rasporedu je u subotu, 17. svibnja, a sve utakmice igrat će se u 17 sati i 30 minuta. Sve utakmice igrat će se samo za prestiž.