SP 2014, Skupina H, 1. kolo, 17.06.2014, 18:00 h, Estadio Mineirao, Belo Horizonte, gledatelja: 58.170

Marin Vuković • utorak, 17.06.2014.

Belgijski nogometaši s uspjehom su odradili prvi ispit na Svjetskom prvenstvu, premda su u susretu s Alžirom poprilično zabrinuli svoje navijače. Izabranici Vahida Halilhodžića prvi su poveli i dugo držali prednost, no Belgija je u završnici ipak uspjela doći do preokreta.

Dries Mertens
46'
17
Divock Origi
58'

Marouane Fellaini
65'
Islam Slimani
66'
9
Nabil Ghilas
84'

Vahid Halilhodžić

Reprezentativci Belgije prvi su nastup na Svjetskom prvenstvu u Brazilu zaključili pobjedom nad Alžirom od 2:1. Momčad koju s klupe vodi nekadašnji trener zagrebačkog Dinama Vahid Halilhodžić i za koju je od prve minute nastupio Dinamov napadač El Arbi Hilel Soudani povela je iz kaznenog udarca sredinom prvoga dijela, odolijevala svim jalovim pokušajima Belgijaca, ali na kraju ipak potpisala poraz.

Alžirci su pred svoja vrata od početka utakmice postavili čvrst dvostruki bedem, za kojega Belgijci jednostavno nisu imali lijeka. Alžir je čekao svoju prigodu i u 24. minuti je dočekao: nakon ubačaja s lijeve strane Janu Vertonghenu je popustila koncentracija, pa je Sofianea Feghoulija mogao zaustaviti tek prekršajem u kaznenom prostoru. Feghouli je preuzeo odgovornost, postavio loptu na bijelu točku i smireno je poslao u mrežu za vodstvo Alžira od 1:0.

Usprkos zaostatku, Belgija niti do odmora nije uspjela stvoriti izgledniju prigodu pred vratima Alžira, s izuzetkom 44. minute kada se Chadli našao u dobroj situaciji, ali je slabo pucao ravno u ruke alžirskog vratara Raisa Mbolhija.

Belgijski izbornik Marc Wilmots već je od prve minute nastavka krenuo s izmjenama, što je značajno osvježilo belgijski sastav. Divock Origi je neposredno nakon ulaska u igru imao veliku prigodu, a alžirski je otpor napokon slomljen ulaskom Marouanea Fellainija.

Ubačaj u srce kaznenog prostora u 70. minuti pronašao je visokog veznjaka Manchester Uniteda, a ovaj glavom proslijedio loptu pod gredu za povratak Belgijaca u utakmicu i vjetar u leđa u posljednjih 20 minuta.

Nošeni euforijom nakon pogotka Belgijci su pritisnuli sada već umorni Alžir i na kraju došli do cijeloga plijena. Igrala se 80. minuta kada je Eden Hazard povukao brzu kontru, sjajno pronašao još jednog Wilmotsova džokera s klupe Driesa Mertensa, a ovaj silovitim udarcem proparao mrežu Alžira.

Mogli su Belgijci i uvjerljivije slaviti da Fellainijev novi pokušaj glavom vratar Mbolhi nije krajnjim naporom izbacio preko grede, no sasvim je sigurno da će biti zadovoljni i pobjedom od 2:1, koja im na početku natjecanja u skupini donosi i početna tri boda.

• Obrisan korisnik17.06.2014. u 23:31
    Mene je jedino obradovalo što je Marin Vuković napisao izvještaj. Nadam se Engleskom Pacijentu s početkom engleskog prvenstva!
  • Obrisan korisnik17.06.2014. u 23:14
    Štimčevog kalibra!? A ovaj sadasnji i prethodni si bili neki kalibar. Koga su prije trenirali. NK Crvenkapicu! Kakvo su iskustvo imali' Znanje. Nikad necemo imat reprezentaciju kad se ovakvim likovima bez razloga daje da vode skup kvalitetnih nogometasa, kojima usput treba podijeliti par samara... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.06.2014. u 21:15
    nisu oni krivi što ih vodi izbornik štimčeva kalibra, da se ovaj nije glupirao sa sastavim već bi do poluvremena riješili utakmicu
  • Obrisan korisnik17.06.2014. u 20:52
    Ma daj bježi, kad čitam popis njihovih igrača svršim tri puta od tolike količine talenta, moći i superiornosti na gotovo svakoj poziciji, a oni jedva dobiju Alžir, više na svježinu nego na kvalitetu. Baš onako reprezentacija za nogometne sladokusce, svi u najboljim godinama, nema slabe točke, no... [više na forumu]