Ostali sportovi

CEV Continental Cup 2014. uspješan za Hrvatsku

Sportnet • nedjelja, 29.06.2014.

U Umagu je završio CEV Continental Cup, natjecanje za europske reprezentacije u odbojci na pijesku kroz koje mogu izboriti sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. godine. Hrvatska ženska reprezentacija uspjela je izboriti izravan ulaz u treću fazu kvalifikacija, dok će muška reprezentacija svoju šansu tražiti u drugoj fazi koja će se igrati kasnije tijekom ljeta. Turnir su organizirali agencija MPG i Hrvatski savez odbojke na pijesku, uz veliku podršku Grada Umaga, Turističke zajednice Umaga i Istraturista, partner of Melia Hotels International.

Na rasporedu su tijekom jutra bila ženska i muška finala. Prve su u 10:00 startale ženske reprezentacije Poljske i Danske. Poljakinje su opravdale status favoritkinja i u samo 30 minuta u dva paralelna meča na terenima 1 i 2 savladale Dankinje, kojima je poraz donio novu priliku za ogled s Hrvatskom za drugo mjesto. Brzostek/Kolosinska savladale su Bang/Olsen s 2:0 u setovima (21:11, 21:12). Baran/Gruszczynska pobijedile su Trans/Sondergard s 21:10, 21:19. Prvo mjesto mladoj poljskoj reprezentaciji donijelo je direktan plasman u treću fazu kvalifikacija, što im je povećalo šanse da sudjeluju na Olimpijskom turniru u odbojci na pijesku. Najmlađa poljska igračica Jagoda Gruszczynska je komentirala: „Dobro smo igrale tijekom ova dva dana, naš izbornik je pripremio odličnu taktiku, a mi nismo puno griješile, igrale smo svoju igru. Htjele smo pobijediti da izravno uđemo u treću fazu kvalifikacija. Znamo da je pred nama još dug put da dospijemo na Olimpijske igre, no vjerujemo da ćemo uspjeti.“

Slika 1 od 1.

Muško finale u 11:00 donijelo je znatno više uzbuđenja. Gledatelji su u Stella Marisu mogli uživati u atraktivnim potezima reprezentacija Češke i Danske. Danci Olesen/Kildegaard bez nekih su većih poteškoća savladali Čehe Davida Kufu i Lenca i slavili u dva seta (21:18, 21:15). Uzvratio je mlađi brat Kufa, Robert sa suigračom Dumekom u najatraktivnijem meču dana s danskim parom Rosager/ Hoyer. U neizvjesnom meču koji je završio u tri seta R. Kufa/Dumek uspjeli su vratiti Češku u igru rezultatom 27:25, 17:21, 15:10. Za titulu pobjednika turnira igrao se golden match za koji su oba izbornika izabrali pobjedničke timove – R. Kufa/Dumek suočili su se s Olesenom i Kildegaardom. Kufa i Dumek su danas ostali nepobjedivi i s 21:17, 21:17 donijeli Češkoj izravan ulazak u treću fazu kvalifikacija. Dumek je komentirao: „Sretan sam što smo danas pobijedili u dva izvrsna meča. Jučer nismo bili dobri, ali danas smo uspjeli pronaći svoju igru. Naš recept su bili volja za pobjedom i velika borba – a upravo je to bit odbojke na pijesku.“

U ogledu za drugo mjesto u ženskoj konkurenciji, koje izravno vodi u treću fazu kvalifikacija, gledali smo reprizu jučerašnjeg susreta Hrvatske i Danske, no s boljim ishodom za Hrvatsku. Matić/Bečić su jučer zajedno s izbornikom Grgom Trimčevskim očito dobro „snimile“ igru para Trans/Sondergard pa su nakon tri odigrana seta zasluženo slavile (21:9, 12:21, 21:19). Maja Roško i Dalida Vernier treći su put tijekom vikenda odmjerile snage s timom Bang/Olsen. Nakon pobjede pa poraza u subotu, naše su djevojke danas pokazale da su najbolje kad je najpotrebnije te pobjedom u iscrpljujuća tri seta (22:20, 14:21, 9:15) dale svoj doprinos vrijednom rezultatu za hrvatsku žensku reprezentaciju. Maja Roško je komentirala: „Uspjele smo! Dale smo sve od sebe i nadale se najboljem. Bilo je jako teško igrati zadnji meč, uvijek u glavi ostaje taj poraz od jučer. Ipak smo zadržale koncentraciju, a mislim da je presudilo to što smo više željele pobjedu.“

U muškoj konkurenciji u borbi za drugo mjesto ponovo repriza susreta između Hrvatske i Danske. Mladi hrvatski igrači unatoč trudu i velikoj želji nisu uspjeli iznenaditi favorite. U prvom susretu Dell'Orco i Glaurdić su dobro namučili Olesena i Kildegaarda koji su na kraju ipak slavili u dva seta (21:19, 22:20). Zeljković i Silić odigrali su puno bolji meč nego jučer. Odlično su se borili protiv Rosagera i Hoyera i odveli meč u treći set, no Danci su u ključnim trenucima uspjeli prelomiti i pobijediti s 2:1 (17:21, 21:19, 15:11). Hrvatskoj muškoj reprezentaciji ostaje šansa da kroz kvalifikacije napreduje u drugoj rundi natjecanja.