Ante Zovko • utorak, 09.09.2014.

Kao i Bugarska ranije u utorak, i Italija je pobjednički krenula u skupini H kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016. u kojoj se nalazi Hrvatska. Cipar, koji je izgubio u Puli prošlog tjedna od Hrvatske, šokirao je Bosnu i Hercegovinu, a u iznenađenja svakako spada i pobjeda Češke protiv Nizozemske.

Simone Zaza i Leonardo Bonucci donijeli su Italiji početna tri boda u Norveškoj u prvoj natjecateljskoj utakmici izbornika Antonija Contea, donedavnog trenera Juventusa.

Zaza je postigao svoj prvijenac za Italiju poslije samo tri minute pogodivši snažnim šutom bliži kut, a Bonucci je u drugom poluvremenu, poslije ulaska u igru, iskoristio asistenciju Pasqualea i zakucao glavom iz blizine.

Bosna i Hercegovina računala je na sigurna tri boda na početku kvalifikacija, no dvostruki strijelac Dimitris Christofi donio je Cipru veliku pobjedu u Zenici. Počelo je odlično za momčad Safeta Sušića, pogotkom Vedada Ibiševića u petoj minuti, no Zmajevi su potom pokazali blijedu igru. Cipar, koji nije bio postigao gol u devet utakmica prije ove, izjednačio je na isteku prvog poluvremena, a Christofi je zabio i drugi gol 15 minuta prije kraja. Pjanić je u posljednjim trenucima propustio donijeti bod domaćinu.

Guus Hiddink nije zabilježio uspješan povratak na klupu Nizozemske, koja je postala poznata po savršenim učincima u kvalifikacijskim skupinama. Pilar je donio Češkoj pobjedu 2:1 na domaćem terenu zabivši u sudačkoj nadoknadi poslije pogreške Jamaata.

Češka je inače povela u 22. minuti fantastičnim udarcem Dockala u pomoć stative. De Vrij je zabio za 1:1 u 55. poslije Blindovog ubačaja.

Gareth Bale s dva je gola donio tri boda Walesu u Andori, gdje je domaćin zamalo napravio senzaciju. Andora je prvi put u povijesti europskih kvalifikacija povela protiv neke momčadi kad je Lima realizirao jedanaesterac u šestoj minuti. Bio je to i prvi andorski gol u natjecateljskim utakmicama u četiri godine.

Poslije velikog pritiska, igrač Real Madrida uspio je izjednačiti te je stvarao najviše opasnosti pred domaćim golom te je u završnici susreta konačno slomio otpor Andore.

Turska je s igračem manje doživjela debakl na Islandu. Bodvarsson je zabio za vodstvo Islanda poslije 15 minuta, a gosti su posljednjih pola sata igrali bez Topraka. Iskoristili su to najprije Sigurdsson, a potom i Sigthorsson.