Branimir Korać • subota, 28.03.2015.

U večernjem subotnjem terminu odigrane su četiri kvalifikacijske utakmice, a do pobjeda su došli samo Belgija i BiH. Italija nije uspjela slaviti u Sofiji dok je Nizozemska u sudačkoj nadoknadi stigla do remija s Turskom...

Bugarska - Italija 2:2

Italija odnosi bod iz Sofije, a Hrvatska ostaje sama na vrhu skupine. Bugari su ovim bodom unijeli malo optimizma u svoje redove i nadu da će ipak ući u borbu za treće mjesto do kraja kvalifikacija.

Ovdje su mogli i do sva tri boda, imali su vodstvo do 83. minute kada je Italija stigla do poravnanja.

Počelo je vatreno i već u prvih 15 minuta pala su tri pogotka. Prve minute bile su kriminalne za Bugarsku koja je iznimno nervozno ušla u utakmicu. Ciro Immobile je tako promašio zicer nakon 20-ak sekundi igre, a u četvrtoj minuti Jordan Minev šalje loptu u svoju mrežu. Na ubačaj Bertolaccija bio je brži od Zaze, ali je reagirao nespretno.

Međutim nije Bugarima puno trebalo za preokret. Salvatore Sirigu koji je u posljednji trenutak zamijenio Gigija Buffona morao je po loptu u mrežu u 11. minuti nakon pogotka Popova te u 17. nakon atraktivnog gola glavom Micanskog.

U teškim uvjetima po hladnom i kišovitom vremenu Talijani su pritiskali i tražili poravnanje, a do njega su došli tek u 83. minuti kada je Eder krasnim pogotkom poravnao na 2:2.

To umalo nije bilo sve, vrlo blizu novom pogotku Italija je došla u 87. minuti kada je Gabbiadini gađao suprotni kut, ali koji centimetar predaleko od vratnice.

Nizozemska - Turska 1:1

Nizozemska nastavlja s lošim igrama u kvalifikacijama i uz puno sreće ostala je neporažena u susretu protiv Turske. Da su Turci kojim slučajem izdržali, Nizozemska bi se dovela u situaciji da prvo mjesto praktički može zaboraviti.

Ionako je daleko od njega, ima šest bodova zaostatka za Češkom i pet za Islandom točno na polovici kvalifikacijskog ciklusa.

Turska je u Amsterdamu do sudačke nadoknade imala tri boda u džepu. Povela je u 37. minuti pogotkom Buraka Yilmaza i sve do 93. minute bila je u prednosti.

Kada se već činilo da će sva tri boda otići gostima, Wesley Sneijder opalio je s ruba 16 metara, pogodio Klaas-Jana Huntelaara, lopta je promijenila smjer i završila u mreži.

Odmah nakon toga Depay je snažno pucao i gađao gornji kut, no srećom po goste nije bio precizan.

Andora - BiH 0:3

Mehmed Baždarević debitirao je na klupi Bosne i Hercegovine glatkom pobjedom na gostovanju kod Andore 3:0. Protivnik nije bio zahtjevan, susret je očekivano protekao u dominaciji BiH koju je do pobjede vodio Edin Džeko.

Džeko je postigao sva tri pogotka i tako donio Bosni i Hercegovini prvu kvalifikacijsku pobjedu u ovom ciklusu. Vršajević i Sušić nisu ulazili u igru.

Belgija - Cipar 5:0

Vrlo uvjerljiva bila je Belgija koja je s visokih 5:0 svladala Ciprane. Iako nije bilo Romelua Lukakua, Belgija je pokazala da ima i više nego dovoljno opcija prema naprijed i terorizirala je goste.

U prvom poluvremenu stigla je do dva pogotka i to preko Fellainija i Bentekea da bi u drugom dijelu Fellaini, Hazard i Batshuayi postavili konačnih 5:0.