Niko Rukavina • petak, 10.10.2014.

U skupini A Island je nakon početnih 3:0 protiv Turske u drugom kolu s istim rezultatom svladao Latviju u gostima te se neočekivano nalazi na prvom mjestu teške skupine s maksimalnim učinkom i gol razlikom 6:0. Turska je doživjela i drugi poraz, protiv Češke na domaćem terenu. Guus Hiddink je s Nizozemskom upisao prvu pobjedu nakon povratka na klupu Oranja slomivši Kazahstan tek u finišu utakmice.

Nizozemska - Kazahstan 3:1

Nizozemci su na domaćem terenu u Eindhovenu dosta teško slomili otpor Kazahstana. Prije utakmice, domaćini su podcjenjivački dočekali goste iz Azije što je očito u njima probudio dodatni motiv. Kazahstan je poveo u 17. preko Abdulina koji je glavom zakucao nakon centaršuta Karpovicha iz kornera. Nizozemci su dominirali do kraja poluvremena ali nisu uspjeli zabiti gol.

Tvrdi kazahstanski bedem probio je Huntelaar pogotkom glavom u 62. minuti. Dvije minute kasnije Dzholchiev je dobio izravni crveni karton nakon grubog prekršaja čime je otvorio prostor Nizozemcima da dođu do pobjede. Do preokreta Nizozemci su došli tek u 82. minuti kada je Afellay, asistent kod prvog pogotka, zabio lijepi pogodak udarcem izvan kaznenog prostora. Konačni rezultat postavio je Van Persie iz jedanaesterca u 89. minuti

Turska - Češka 1:2

Nakon pobjede na otvaranju kvalifikacija protiv Nizozemske u Pragu, Česi su slavili i na neugodnom gostovanju u Turskoj. Turci su nakon sramotnih 0:3 na Islandu upisali i drugi poraz te se trenutno usamljeni nalaze na posljednjem mjestu skupine s 0 bodova.

Utakmicu je lijepim golom otvorio Bulut u 8. minuti, međutim Česi su brzo uzvratili preko Sivoka još jednim pogotkom glavom. Iako su Turci imali nekoliko izglednih prigoda za pogodak Česima je preokret i na kraju se ispostavilo pobjedu donio Dockal koji je u 58. skrenuo u gol loptu Kaderabeka.

Latvija - Island 0:3

Nakon pomalo iznenađujućeg deklasiranja Turske u prvom kolu s 3:0, Islanđani su u drugom s istim rezultatom slavili na gostovanju u Rigi kod Latvije te se trenutno nalaze na prvom mjestu skupine sa 6 bodova i impresivnom gol razlikom 6:0. Island je već u prvom poluvremenu uspostavio apsolutnu dominaciju na terenu. Imali su 70% posjed lopte i nekoliko izglednih prigoda za pogodak. Ipak, utakmica je riješena tek u nastavku. Prvo je Rudnevs dobio drugi žuti karton i ostavio je Latvijce s 10 igrača na terenu. Slijedili su pogoci Sigurdssona i Gunbarssona, a konačnih 3:0 postavio je Gislason u posljednjoj minuti utakmice.

• Obrisan korisnik11.10.2014. u 08:54
    Za razliku od nas Island ne pimpla, igra jako dopadljivo i okomito, i nemilo koriste pas igrom Sigurdssona, njihovog "Rakitića"
  • Obrisan korisnik11.10.2014. u 00:15
    Koja klasika poraza ''malih'' protiv ''velikih'' u slučaja Kazahstana. Povedu, prime gol iz ofsajda, naprave glup crveni, prime još jedan nakon nesretnog odbijanca i na kraju naprave penal da zaokruže večer
  • Obrisan korisnik11.10.2014. u 00:07
    Odlična skupina, bez autsajdera, s puno tempiranih bombi i favoritima koji još nisu ozbiljno počeli shvaćati suparnike (Niz, Tur). Držim fige Islandu nakon što smo im mi uskratili san da napokon dođu do velikog natjecanja.
  • Obrisan korisnik10.10.2014. u 23:54