Branimir Korać • nedjelja, 16.11.2014.

U skupini A iznenađenja nije bilo. Domaćini su u susrete ušli kao favoriti, Nizozemska i Turska glatko su slavili dok je Češka u najzanimljivijem dvoboju bila bolja od Islanda...

Nizozemska - Latvija 6:0

Nimalo ugodno nije bilo niti Guusu Hiddinku, a niti njegovim igračima uoči susreta protiv Latvije. Nizozemska je loše otvorila kvalifikacija, upisala je u tri susreta dva poraza više nema pravo na krivi korak.

S druge strane Latvija je autsajder, reprezentacija koja nema kvalitetu za nešto više i u ovakvim susretima može samo dobiti.

Ovdje je samo dobila šest komada. Domaćin je apsolutno dominirao, bio bolji i napunio je mrežu gostiju.

Pomogao je rani pogodak Robina van Persieja nakon kojeg je sve bilo lakše. Već u šestoj minuti Kolinko je po prvi put vadio loptu iz svoje mreže, a do odmora činio je to još dva puta nakon što su pogađali i Robben i Huntelaar.

Stalna opsada latvijskog gola nastavila se u drugom poluvremenu kada su pala još tri pogotka, ponovno su strijelci bili Robben i Huntelaar, a svoj prvi reprezentativni pogodak postigao je Jeffrey Bruma.

Turska - Kazahstan 3:1

Iznenađenja nije bilo niti u Istanbulu gdje je Turska svladala Kazahstan s 3:1. I ova utakmica bila je jednosmjerna, Turska je bila puno bolji protivnik i susret je mogao završiti jedino njezinom pobjedom.

Tri minute trebale su Buraku Yilmazu da slomi Kazahstan i postigne dva pogotke za visoku prednost. Domaćin je mogao mirnije zaigrati, a kada je u 83. minuti Serdar Aziz povisio na 3:0, priči je bio kraj.

U završnici susreta Smakov je tek smanjio na konačnih 3:1.

Češka - Island 2:1

Zanimljivo je bilo u Plzenu gdje je Češka ugostila Island koji je i u ove kvalifikacije krenuo vrlo dobro. Gosti su se postavili dosta zatvoreno, uspjeli su rano povesti, ali ne i zadržati prednost.

U dvoboju neporaženih gosti su stigli do vodstva već u devetoj minuti. Nakon nekoliko lošijih reakcija domaće obrane, Ragnar Sigurdsson doveo je goste u vodstvo.

Vrlo brzo su Česi pritisnuli i počeli stvarati prilike, ali lopta nije htjela u gol. U takvoj igri čak je malo nedostajalo da prime i drugi pogodak, ali Kaderabek je odličnim blokom zaustavio Sigthorssona.

Nakon što je spasio svoju reprezentaciju od drugog pogotka, Kaderabek je zabio na drugoj strani. Nakon ubačaja iz prekida, lopta je završila na njegovoj glavi i u mreži gostiju taman na ulasku u sudačku nadoknadu.

Domaćin je nastavio s konkretnijom igrom i u drugom dijelu, a do drugog pogotka stigao je uz puno sreće. Jaroslav Plašil je pucao, lopta je pogodila Bodvarssonu i tako prevarila gostujućeg vratara za konačnih 2:1.