Debi Matulića u porazu Chambéryja, povratnik Créteil upisao +10 pobjedu

Mihaela Bradovski • srijeda, 10.09.2014.

Trima susretima ove srijede započela je nova sezona francuske LNH. Derbi dana odigrali su Fenix i Chambery, slavila je domaća momčad, a isti epilog imale su i preostale dvije utakmice. Premijerne nastupe za svoje nove klubove upisali su Jerko Matulić i Igor Vujić...

Fenix Toulouse - Chambery Savoie 26:23 (14:12)

Rukometaši Fenixa pobjedom su otvorili novu sezonu. Na domaćem terenu ugostili su sastav Chamberyja za koji od ovoga ljeta igraju tri hrvatska internacionalca. Legionar u LNH-u Damir Bičanić prvi je načeo mrežu domaćina, a u startnoj sedmorci mjesto je našao i Jerko Matulić koji je svoj premijerni zgoditak postigao u 10. minuti za 4:4.

Nakon toga uslijedila je serija loših napada Chamberyja, osim tehničkih pogrešaka probleme je sastavu Marija Cavallija stvarao i vratar Cyril Dumoulin i Fenix je u četiri minute stigao do serije 4:0. Gostujuća momčad nadomak potpunom rezultatskom povratku bila je nakon 23 minute igre.

Paty je tada realizirao sedmerac za 10:9 no sjajni kapetan Fernandez s dva pogotka dodaje gas tako da Chamberyju ne pomažu niti dvije minute s igračem više nakon isključenja Portea. Važnu obranu imao je tada i Wesley Pardin koji je za tu priliku izašao na teren te je za razliku od kolege Dumoulin pročitao udarac Patyja s linije sedam metara.

Do kraja prvog dijela Chambery je na -1 bio u 28. minuti te pola minute prije odlaska na odmor, no na njega na kraju sa 14:12 zasluženo prema prikazanome odlazi momčad iz Toulousea. U četiri minute nastavka Fenix preko Žvižeja i Fernandeza, kojem je to bio već sedmi zgoditak, još jednom odlazi na +4.

Gostujući rukometaši priliku za novo smanjenje dobili su u idućim minutama, nakon još jednog domaćeg isključenja, isključenja koje su ovoga puta iskoristili te prepolovili zaostatak nakon golova Feutriera i Bašića. No već pri povratku isključenog igrača Garcijina momčad vraća prednost od četiri pogotka i daje do znanja kako će teško predati bodove u ovom susretu.

Domaće navijače zagrijao je tada ponovno Dumoulin s dvije nove obrane. U tim trenucima vratar momčadi iz Toulousea bio je na 12 obrana dok je Yann Genty u istom periodu, 40 minuta igre skinuo pet protivničkih šuteva. Osim toga, Chambery nije imao niti približno raspoloženog čovjeka kao Fenix u svom kapetanu i tu su bile glavne razlike ove dvije momčadi na otvaranju nove sezone.

Na ulasku u posljednju četvrtinu Fenix preko Gilberta po prvi puta dolazi do pet razlike, klupa Chamberyja traži minutu odmora, ali do kraja značajnijih promjena, osim crvenog kartona Porteu, nije bilo. Bičanić je dvoboj na kraju završio s 4/10 učinkom dok je Matulić jednom pogotku iz prvog poluvremena dodao još dva u posljednjih 10 minuta dvoboja, a u 59. je zaradio i isključenje.

David Miličević nije se našao u zapisniku. Najbolji strijelac poraženog sastava bio je Feutrier, strijelac pet golova, Genty je stao na šest obrana dok su najistaknutiji pojedinci dvoboja bili Fernandez s osam pogodaka i Dumoulin sa 18 obrana.

Creteil povratak zasladio +10 pobjedom, uvjerljiv i Nimes

Najuvjerljiviju pobjedu ove srijede upisao je povratnik u najviši rang, momčad Creteila. Već nakon prve polovice prvog dijela domaća momčad nagovijestila je uspješnu večer te je u tim trenucima držala visokih 11:5 dok je na odmor otišla sa sedam pogodaka prednosti.

Rukometaši Selestata u 43. minute gubili su s 26:19, a prema uvjerljivom porazu dodatno ih je gurnuo period od idućih šest minuta bez vlastitog pogotka. Jeremy Toto 11 minute prije kraja po prvi puta donosi +10 svojoj momčadi, razliku koju je Creteil uspješno zadržao do samoga kraja.

Pobjednički sastav predvodio je sjajni Borko Ristovski na vratima s velikih 19 obrana te Hugo Descat s 11 pogodaka. Mate Šunjić bio je u konkurenciji no uz raspoloženog Ristovskog nije bilo prilike za njegov ulazak u igru. Svoj debi u dresu Selestata imao je Igor Vujić, a zaključio ga je s dva gola iz sedam pokušaja.

I u trećem dvoboju dana, onom između Nimesa i Tremblaya uvjerljiva pobjeda otišla je na stranu domaćina, a bio je to još jedan susret na kojem su se isticali vratari. Domaći Idrissi skupio je 14 obrana, Aljoša Rezar dvije više.

Neuvjerljiv je pak u napadu gostiju bio Barna Putics s 1/7 učinkom, a ključnim se za ovakav rasplet pokazala dionica od 47. do 56. minute u kojoj je Tremblay ostao bez pogotka, a domaćin otišao na 27:17.