Parižani u nastavku slomili Aix, prvak poražen u svojoj dvorani od Cessona

Mihaela Bradovski • petak, 12.09.2014.

Povijest se za aktualnog prvaka LNH-a ponavlja i ove godine i on na otvaranju nove sezone još jednom ostaje bez pobjede. Cesson je u gostima iznenadio momčad Dunkerquea dok su ostali sudionici nedavno održanog Trofeja prvaka stigli do slavlja...

Paris Saint-Germain - Aix 31:27 (16:14)

Nakon osvajanja Trofeja prvaka rukometaši PSG-a okrenuli su se prvom kolu domaćeg prvenstva i utakmici protiv Aixa u čije je redove ljetos pristigao i naš Robert Markotić. Sastav Philippea Gardenta u susret je ušla kao apsolutni favorit, no gosti su se pokazali kao protivnik koji se nije dao tako lako slomiti.

Iako su Parižani susret otvorili s 4:0, u koju je Marko Kopljar ugradio dva uzastopna pogotka, Aix se vraća u 13. minuti preko Stojanovića i sve do osam minuta prije kraja niti jedna momčad nema više od pogotka prednosti na svojoj strani. Naposljetku su domaći rukometaši na odmor otišli s +2, no raspoloženja daleko od onog željenog.

Točno nakon 45 minuta igre pariški sastav ulazi u novu seriju i svega dvije minuta kasnije nakon brzih pogodaka Abaloa, Narcissea i Honrubije stiže do +5 prednosti, točnije do 28:23. U 52. minuti Melić postavlja 30:24 i polako usmjerava susret prema osvajanju punog plijena u prvenstvenoj premijeri. Ulasku u spomenutu seriju prethodilo je nekoliko važnih, nanizanih obrana Thierryja Omeyera.

Markotić je mrežu pobjedničkog sastava pogodio dva puta, na drugoj strani jednom je precizan bio Jakov Gojun, tri puta Igor Vori dok je najuspješniji Hrvat bio Kopljar sa četiri zgoditka. Gol više kod Parižana postigao je najefikasniji Luc Abalo, a sa šest je pogodaka najefikasniji na susretu bio gostujući Klement Cehte.

Dunkerque Grand Littoral - Cesson Rennes 21:22 (12:8)

Drugu godinu za redom prvo kolo se pokazuje neugodnim za branitelja naslova. Na ulasku u novu sezonu prošloga ljeta, rukometaši PSG-a remizirali su protiv Fenixa dok je večeras Dunkerque ostao praznih ruku pred vlastitim navijačima. Na putu im se ovog četvrtka našao Cesson, momčad čije boje brani Damir Batinović.

Upravo je hrvatski internacionalac u 56. minuti postigao važan pogodak za svoju ekipu. Sastav iz Rennesa tada je otišao na 20:18, nastavljajući s preokretom koji su režirali u nastavku. Svoj prvi pogodak Batinović je postigao u 21. minuti, smanjio je tada prednost Dunkerquea na 8:4 i u tim trenucima činilo se kako branitelj nema briga oko upisivanja prvih bodova.

Gosti su u nastavku strpljivo pripremali teren za izjednačenje, a ono je došlo s 49. minutom i zgoditkom Maximea Derbiera. Iako je domaći vratar Robin već u idućoj akciji obranio protivnički šut, sedam minuta prije kraja Cesson stiže do 19:17.

Minutu i pol prije kraja Batinović se uhvatio realizacije sedmerca, uspješno je obavio zadatak, na suprotnoj strani na isti je način uzvratio Butto, a ludu završnicu zaključila je obrana Gerarda i crveni Hocheta. Kada Butto u samom finišu ne uspijeva postići svoj osmi zgoditak započinje veliko slavlje Cessona.

Batinović je susret završio s učinkom 3/7, tragičar završnice Butto susret je ipak završio kao njegov najbolji strijelac, bez obzira na odlučujući promašaj, dok su vratari Gerard i Robin imali podjednako uspješnu večer. Gostujući čuvar mreže skupio je jednu obranu više za ovu minimalnu pobjedu.

Montpellier slavio u gostima, Nantes na domaćem terenu

Do gostujuće pobjede stigao je i sastav Patricea Canayera no ni u tom dvoboju favoritu nije išlo sve glatko. Dobar dio prvog dijela Istres je bio momčad u vodstvu te su gosti morali čekati do pred odlaska na predah kako bi stigli do +2 vodstva. Precizni su tada bili Gajić, ponovno najbolji strijelac Montpelliera (8) i Tej.

U nastavak se ušlo prije 14:14 no i s puno ozbiljnijim Montpellierom koji je u idućih 15 minuta igre stigao do pet pogodaka prednosti, a zatim i do završnih 32:26. Za domaći sastav nastupio je i Stefan Vujić koji je dvoboj završio kao stopostotan (2/2). Venio Losert nije ulazio u igru.

Više uspjeha u ulozi domaćina imao je Nantes koji je u prvom kolu ugostio momčad Saint-Raphaela. Susret dvije momčadi bez hrvatskih rukometaša otvoren je boljom igrom gostiju; u 9. minuti Nantes se našao u zaostatku od tri zgoditka no već u 21. minuti +3 stoji na njegovoj strani što je pretvoreno u 17:13 na poluvremenu.

U 40. minuti Atlason dovodio Saint-Raphael na pogodak zaostatka, isto polazi za rukom i Olsenu pet minuta kasnije, no na ulasku u posljednjih 10 minuta Valero Rivera pogađa za 25:21 i domaći navijači lakše dišu uoči finiša dvoboja. Konačnih 29:24 postavio je Igor Anić.