Najveći derbi pripao Barceloni, Unicaja preuzela vrh ljestvice

Branimir Korać • nedjelja, 28.12.2014.

13. kolo ACB lige donijelo je najveći derbi španjolske košarke u kojem je Barcelona ugostila i svladala madridski Real. Unicaja je upisala novu pobjedu kojom je nakon poraza Real Madrida zasjela na vrh...

Unicaja ponovno na vrhu

Iako nije imala lagan posao, Unicaja je stigla do pobjede i vratila se na vrh ljestvice Lige Endese. U Malagi je ugostila Estudiantes koji nije uspio nastaviti skidati velike i napon pobjeda protiv Real Madrida i Barcelone, nije uspio svladati i Unicaju.

Nisu gosti bili niti daleko, imali su tri minute prije kraja susreta vodstvo 58:57, međutim Thomas i Toolson uspjeli su okrenuti utakmicu na stranu Unicaje koja ipak bilježi pobjedu.

Will Thomas utakmicu je završio sa 16 poena (7/11) i šest skokova, a Mindaugas Kuzminskas dodao je deset poena (3/8) i sedam skokova. U gostujućem sastavu raspoložen je bio Nacho Martin s 21 poenom (8/11, trica 5/7) i šest skokova.

Barcelona slavila u El Clasicu

Iako i dalje ima priličnih problema s ozljedama, Barcelona je upisala pobjedu protiv Real Madrida sa 76:68. Od završnice prve četvrtine i ubačaja Tomaša Satoranskog za 24:22, Barcelona nije ispuštala vodstvo.

Bolja igra domaćina na kraju je nagrađena, a posljednji put Real Madrid je uhvatio priključak na šest minuta prije kraja kada je Jaycee Carroll tricom smanjio na 63:60, ali Jackson, Huertas, Doellman i Pleiss odvode Barcelonu na 71:60 i pobjednik je odlučen.

Mario Hezonja igrao je 22 minute i ubacio pet poena (1/1 za dva, 1/4 za tri) uz tri asistencije i dva skoka, a Ante Tomić bio je najučinkovitiji kod domaćina s 12 poena (6/8 za dva) i osam skokova za 20 minuta.

Kod Barcelone 12 poena dodao je i Justin Doellman (4/9, sedam skokova). U redovima Madriđana Jonas Mačiulis ubacio je 14 poena (6/12), a Sergio Llull 12 poena (4/12).

Joventut se i dalje odlično drži

Ugodno iznenađenje sezone je momčad Joventuta koja je u samom vrhu ljestvice sa samo tri poraza. Desetu pobjedu ostvario je na domaćem parketu u susretu protiv Iberostara sa 88:85.

Rezultat otkriva da je susret obilovao neizvjesnošću, a Iberostar je u završnici propustio priliku dodatno otežati posao domaćinu. Kod 86:83 promašio je čak osam napada u nizu, isto je činio i domaćin te je tu seriju prekinuo Mallet koji je povisio na 88:83 i zaključio utakmicu.

Po 14 poena u pobjedničkom sastavu ubacili su Sitapha Savane, Tarik Kirksay i Alejandro Suarez dok je Goran Suton zbog problema s prekršajima igrao samo 11 minuta i ubacio sedam poena (0/2 za dva, 2/3 za tri) uz tri skoka.

Novi poraz Perasovića, Manresa napokon slavila

Perasovićeva Valencia upisala je novi poraz. Šesti prvenstveni poraz upisan je u tijesnoj završnici na gostovanju kod Gipuzkoe sa 69:67. Valenciji je presudio Jared Jordan tricom 15 sekundi prije kraja nakon čega su gosti imali posljednji napad, ali nije ga realizirao Vladimir Lučić.

Sam van Rossom predvodio je goste sa 16 poena i pet asistencija dok je Krešo Lončar za 19 minuta dodao četiri poena (2/6 za dva) i šest skokova. David Doblas s 19 poena iskočio je kod domaćina.

S posljednje pozicije pomaknula se Manresa koja je ugostila Murciju i upisala vrlo važnu pobjedu 80:68. Iskusni Roger Grimau s 18 poena predvodio je domaćina dok je Željko Šakić za 26 minuta upisao deset poena (2/4 za dva, 2/4 za tri) i tri skoka.

• Obrisan korisnik29.12.2014. u 17:25
    hezonja jos puno zganaca mora popapati. ima fizikalije s kojima moze bit jedan od najboljih igraca u povijesti hrvatske, al kroz cijelu svoju juniorsku karijeru mu nitko nije mogao parirati, tek neko vrijeme igra sa seniorima. mora naucit igrat kosarku. kretat se u obrani, kreirat napade za... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.12.2014. u 08:17
    Tomić igra u bitno smanjenoj minutaži. Čuva ga trener za drugi dio sezone. Sad stvarno i nije potrebno da igra 30 minuta. I ovako je za tih 20 minuta često najbolji po valorizaciji. Hezonja se sve više uklapa u igru Barcelone. Našao je svoje mjesto u ekipi. Na ruku mu idu ozljede Navarra, Olesona i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.12.2014. u 07:54
    Gledam jučer Hezonju.. momak će bit neviđeno dobar, ono što mi se posebno sviđa je što se sa tek navršenih 19 godina ne skriva po terenu protiv Rudy Fernandeza i Sergija.. Bilo je brljanja u napadu u drugom polovremenu, ali zakucavanja preko Bourussisa ili onaj asist za Lampea čini mi se.. strava