Unicaja se odvojila na vrhu ljestvice nakon slavlja u derbiju, većinom loša večer za Hrvate

Branimir Korać • srijeda, 31.12.2014.

14. kolo bilo je posljednje ovogodišnje u Ligi Endesi. Unicaja je uspjela stići do 12. pobjede i to svladavši madridski Real, a kako su poraze upisale sve momčadi koje su pratile Unicaju, momčad iz Malage odvojila se na vrhu...

Unicaja slavila u derbiju i pobjegla konkurenciji

Košarkaši Unicaje nastavili su seriju nepobjedivosti u Martin Carpena Areni svladavši u derbiju madridski real nakon produžetka 99:92. Ovom pobjedom Unicaja se i odvojila na ljestvici te pobjegla prvim pratiteljima na dvije pobjede viška.

Dok su Madriđani prošle sezone dominirali u prvenstvu i bili nedodirljivi, ove sezone imaju već četiri poraza u 14 kola što ne zadovoljava nikoga u klubu, posebno jer su sva četiri stigla u posljednjih pet utakmica.

U Malagi je moglo i drugačije završiti, Real Madrid je imao priliku regularnom dijelu završiti utakmicu, no Unicaja se izvukla. Caleb Green u samoj završnici poravnao je na 77:77, Madriđani su imali napad za pobjedu, ali šut za tricu Sergija Llulla nije ušao.

U produžetku Unicaja je uspjela stvoriti razliku uoči završnice da bi Llull smanjio na 94:92 i vratio neizvjesnost. Međutim tada isti igrač radi nesportsku pogrešku, Felipe Reyes zarađuje tehničku, a Ryan Toolson s linije slobodnih bacanja odvodi Unicaju do pobjede.

Kod pobjednika Fran Vazquez ubacio je 23 poena (9/14) uz deset skokova i šest blokada dok je Jayson Granger dodao 21 poen (6/7) i deset asistencija. U redovima Real Madrida Rudy Fernandez ubacio je 24 poena (7/13) uz šest skokova, Llull je dodao 12 poena (4/9) i šest asistencija, a Reyes deset poena (2/10) i 12 skokova.

Raspad Barcelone u završnici

Neugodno iznenađenje svojim navijačima priredila je Barcelona koja je upisala poraz na gostovanju u Obradoiru. Vrlo loš završetak susreta od strane gostiju donio je domaćinu na kraju uvjerljivu pobjedu 79:67.

Tijekom drugog poluvremena Barcelona je imala devet poena prednosti, ali nije pomoglo i Obradoiro je predvođen raspoloženim Maxijem Kleberom napravio preokret i fantastičnom posljednjom četvrtinom stigao do pobjede.

Hrvati u dresu Barcelone nisu briljirali, a više je pružio Mario Hezonja koji je za 26 minuta ubacio osam poena (1/2 za dva, 2/7 za tri) uz četiri skoka i tri izgubljene lopte. Ante Tomić je za 16 minuta ubacio tek jedan poen šutiravši iz igre 0/4 uz uhvaćena dva skoka i podijeljene tri asistencije.

Prvo ime utakmice bio je Kleber s 23 poena (7/10), a Adam Waczynski ubacio je 15 poena (5/10). Kod Barcelone Justin Doellman bio je na 17 poena (7/15) i šest skokova, a Tibor Pleiss dodao je 14 poena (6/8).

Valencia nadigrala Sutonov Joventut

U dvoboju momčadi koja je podbacila u dosadašnjem dijelu sezone i najugodnijeg iznenađenja, slavila je ona koja dosad nije briljirala. Perasovićeva Valencia nadigrala je Joventut s 83:66.

Samo u prvoj četvrtini gosti su bili ravnopravan protivnik, a u nastavku sve je bilo na strani Valencije. Prednost je rasla, u završnici je profunkcionirala i obrana i Joventut je visoko poražen.

Pau Ribas ubacio je 16 poena (6/8) uz pet asistencija, Bojan Dubljević dodao je 15 poena (6/13) i devet skokova, a Krešimir Lončar za 17 minuta ubacio je devet poena (4/9 za dva, 0/1 za tri). Kod Joventuta Demond Mallet bio je daleko ispred ostalih s 22 poena (8/11) dok je Goran Suton odradio 27 minuta i ubacio tri poena (1/6 za dva, 0/2 za tri) te uhvatio šest skokova.

Šakićeva Manresa stigla je do pobjede kod Seville 80:72 iako hrvatski internacionalac nije imao dobru večer. Brzo je ušao u probleme s osobnim pogreškama i igrao je tek 11 minuta te ostao bez poena uz dva promašaja za dva i tri za tri poena.