Tatran uzvratio Metalurgu za poraz s početka sezone, Vardar nakon velike borbe bolji od Meškova

Zvonka Keliš, Danijela Lemaić • srijeda, 04.02.2015.

Rukometna SEHA GSS liga vratila se nakon zimske stanke, a nakon što je Metalurg uzeo dva boda Nexeu po nove regionalne pobjede krenuo je Tatran Prešov koji je, pak, ugostio Metalurg, kao i Veszprem kod kojeg je doputovao Radnički iz Kragujevca, a domaćini su u oba susreta bili bolji. U posljednjem susretu dana Vardar je ugostio Meškov Brest te je tek u završnici susreta, nakon uistinu velike borbe, uspio osigurati novo regionalno slavlje.

Tatran Prešov - Metalurg 31:22 (12:13)

Rukometaši Tatran Prešova nakon slavlja u finalu Kupa Slovačke dočekali su prvog protivnika u SEHA GSS ligi nakon zimske stanke, a u Prešov je stigao makedonski Metalurg kojem se Slovaci žele osvetiti za poraz s početka sezone. S druge strane, pak, makedonski je klub prekinuo negativan niz te je uoči gostovanja u Slovačkoj slavio nad hrvatskim Nexeom. U vrlo zanimljivom susretu Tatran Prešov je u 47. minuti pojačao tempo i prelomio ogled u svoju korist.

Susret s dva uzastopna zgoditka otvara Metalurg, a na 1:2 smanjuje Radoslav Antl. Dodatno su tada pojačali makedonski igrači te preko Renata Vugrineca odlaze na +2 (5:3). Tatran Prešov nije dopustio Metalurgu da se još odvoji te je sigurnim zgodicima Dominika Kroka i Andreja Petra poravnao rezultat na 7:7. Igra pogodak za pogodak nastavila se sve do posljednje minute prvog dijela susreta kada Vugrinec omogućuje suigračima da na odmor otiđu pri minimalnom vodstvu (13:12).

U nastavku susreta izjednačena igra održala se prvih pet minuta, a tada, nakon nekoliko grešaka Tatran Prešova, Metalurg odlazi u vodstvo 16:14. Probudio se tada slovački vratar Jakub Krupa te je s dvije vezane obrane pomogao suigračima da nanovo poravnavaju rezultat na 17:17. U 47. minuti pri rezultatu 20:20 bude se slovački rukometaši koji prebacuju u višu brzinu i očitavaju rukometnu lekciju Metalurgu. Naime, momci Petera Davida stvaraju seriju 8-0 te preko Kroka, Antla i Tomaša Čipa postavljaju rezultat 28:20. Metalurg više nije imao snage zaprijetiti slovačkim momcima koji su po posljednjem sučevu zvižduku upisali slavlje 31:22.

Tatran Prešov je do pobjede vodio Dominik Krok s devet pogodaka, njih osam imao je Radoslav Antl. Kod Metalurga najefikasniji je bio Renato Vugrinec s devet zgoditaka, dok je njih pet zabio Filip Mirkulovski.

MKB-MVM Veszprem - Radnički 40:24 (24:9)

Mađarski Veszprem nastavak sezone u SEHA GSS ligi otvorio je dvobojem protiv Radničkog iz Kragujevca. Iskustvo i širina klupe mađarskog prvaka pokazalo se i u ovom susretu stoga je Veszprem nastavio pobjednički niz i sigurno drži prvu poziciju na tablici.

Od prve minute susreta Veszprem je nametnuo svoj ritam igre te je serijom 5-0 postavio rezultat 7:2 u devetoj minuti utakmice. Nakon pet minuta, post od pogodaka kod Radničkog prekida Aleksandar Bosić za 3:7, no dobra igra Veszprema nastavila se gotovo cijelo prvo poluvrijeme. Mađarska obrana na čelu s vratarom Rolandom Miklerom dobro je zaustavljala protivnike, dok je u napadu Veszprem bio vrlo efikasan s nekoliko novih serija zgoditaka stoga je u 18. minuti bilo +10 (14:4), a do odlaska na odmor ta se prednost povećala na +15 (24:9).

Drugo poluvrijeme zgodicima otvaraju Aleksandar Gugleta i Slobodan Ervačanin za 11:24, no ubrzo Mađari s novom serijom golova vraćaju to na +15 (27:12). Radnički se teško nosio s domaćinom koji je iz minute u minutu povećavao svoje vodstvo. Tako je u 47. minuti Gašper Marguč s dva uzastopna gola protivnike ostavio na -18 (15:33). Do kraja susreta Radnički je svoj zaostatak uspio smanjiti tek na 24:40 što je ujedno bio i konačan rezultat.

Najbolji je kod Veszprema bio Gašper Marguč sa sedam pogodaka, Renato Sulić dodao je njih pet, a na vratima je Roland Mikler sakupio 18 obrana. U redovima Radničkog istaknuo se Aleksandar Gugleta s četiri gola, a čuvar mreže Dušan Petrović zaustavio je 12 lopti.

Vardar - Meškov Brest 28:25 (13:13)

U sklopu 13. kola SEHA GSS lige velika borba odvijala se i u Makedoniji gdje je u goste Vardaru stigla momčad bjeloruskog Meškov Bresta. Napeto je i izjednačeno bilo od prve minute susreta u Skoplju, a do prvih +2 odvaja se domaćin u desetoj minuti susreta (5:3). Nije trebalo dugo da Bjelorusi izjednače rezultat i nastave borbu, uspijevaju se i sredinom prvoga dijela odvojiti na 7:6 te potom i održavati pogodak prednost, no tri minute prije odlaska na odmor Vardar odlazi na 12:11, u 30. minuti Meškov nanovo preokreće rezultat u svoju korist, a za izjednačenih 13:13 na poluvremenu zabija Daniil Šiškarev.

Borbeno je bilo i u nastavku koji biva otvoren pogocima Dmitrija Kamišika i Rastka Stojkovića za bjeloruskih +2 (15:13) da bi u sedmoj minuti drugoga poluvremena Makedonci još jednom poravnali rezultat (16:16). Obje momčadi izmjenjivale su se na kratko u vodstvu sve do sredine drugoga dijela kada Vardar odlazi na sigurnijih 22:19, a u završnicu susreta ulazi, pak, s vrlo dobrih 25:20 koje vrlo brzo vezanim pogocima nadoknađuju Simon Razgor i Vukić za minus jedan (24:25). Do kraja susreta domaća momčad ne ispušta prednost te na koncu upisuje slavlje 28:25.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Timur Dibirov s osam postignutih pogodaka, pet je dodao Daniil Šiškarev, Igor Karačić se nije upisao u listu strijelaca, Arpad Šterbik sakupio je 13 obrana, dok je najbolji kod Meškov Bresta bio Dmitrij Nikulenkau s pet golova, Ljubo Vukić je zabio njih tri, Ivan Karačić jedan, a Ivan Pešić je obranio 15 lopti.