Real Madrid preuzeo vrh, Barcelona izliječila europske rane

Davor Kovačević • nedjelja, 26.04.2015.

U 30. kolu španjolske ACB lige došlo je do promjena u poretku vodećih momčadi. Real Madrid uvjerljivim je slavljem protiv Bilbaa preuzeo vodeće mjesto, dok je Barcelona uz solidna izdanja Tomića i Hezonje dijelom zavidala europske rane.

Teška euroligaška serija s Anadolu Efesom nije ostavila značajnijeg traga na košarkašima Real Madrida u domaćim okvirima. Bilbao se u Palači sportova proveo kao bos po trnju i u jednosmjernoj utakmici u kojoj nije bio kompetitivan upisao i četvrti poraz u nizu. Već na poluvremenu bilo je ogromnih 52:24 za Madriđane, završilo je 78:52.

Kraljevski klub na najbolji je način iskoristio kiks Unicaje i ponovno preuzeo vrh tablice. Garbage time najbolje je iskoristio nominalno treći play domaćina Campazzo i s 13 poena predvodio Madriđane, 11 je dodao Reyes, dok je kod Bilbaa s 14 poena najbolji bio Todorović.

Najbolji lijek za razočaranja kakvo je tijekom tjedna doživjela Barcelona u Pireju su pobjede, po mogućnosti bez prevelikog utroška snage. Takvu su Katalonci ostvarili kod Zaragoze koja se držala jedno poluvrijeme, a onda se u trećoj četvrtini potpuno raspala. Barcelona je treću četvrtinu dobila s 28:8 i do kraja povisila na 103:67.

U gostujućim redovima istaknuo se Thomas s 22 poena, Jackson je dodao 13 uz šest asistencija, Ante Tomić bio je na deset poena i pet skokova, dok su Mariju Hezonji brze tri osobne pogreške skratile minutažu. Ipak, u 20 minuta upisao je sedam poena, pet skokova i četiri asistencije. Goulding je bio najraspoloženiji kod domaćina s 19 poena.

Svoju priliku da uđe skroz u zonu doigravanja propustila je Murcia. U goste joj je stigla Andorra čije su brige usmjerene prema osiguranju ostanka, a s pobjedom 77:73 napravila je znatan korak prema tome i dodatno udaljila Murciju od svetog cilja. Još u trećoj četvrtini Murcia je bila na -12, da bi u 38. minuti bila na pragu pobjede. Vodila je sa 70:62 i do kraja dopustila gostima nevjerojatnu seriju od 15-2.

Jedan od najzaslužnijih za veliki preokret Andorre bio je Bogdanović s 24 poena, a u dvoznamenkastim okvirima bio je još Stojanovski s deset poena. Neto je bio prvi strijelac Murcije s 14 poena, 13 poena ubacio je Lima uz deset skokova, a 13 poena postigao je i Bamforth.