Ivana Spahija • nedjelja, 24.05.2015.

Pretposljednje kolo Serie A donijelo je neizvjesnu borbu za peto mjesto na ljestvici, posljednje koje vodi u Europu. Nogometaši Fiorentine teškom mukom uzeli su sva tri boda Palermu i zasjeli na peto mjesto te matematički osigurali plasman u Europu. Iste sreće nije bila momčad Sampdorije, koju je u europskim ambicijama zaustavio Empoli...

Nogometaši Empolija zaustavili su europske snove Sampdorije remijem na svom Castellaniju. Momčadi su podijelile bodove rezultatom 1:1, a Sampdoria s tek jednim osvojenim bodom matematički više nema šanse uhvatiti posljednji vlak za Europu i trenutno zauzima sedmo mjesto na ljestvici. Empoli je nakon ovog remija na 15. mjestu.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali uz veliku inicijativu domaćih nogometaša koji su najveću priliku za vodstvo propustili u desetoj minuti kada je Vecino pogodio gredu gola Sampdorije.

Pritisak se Empoliju isplatio u 57. minuti susreta, Maccarone je dobro uposlio Pucciarellija, koji je iskoristio izlazak s gola Viviana i loptu pospremio u praznu mrežu gostiju.

Sampdoria je do izjednačenja došla u drugoj minuti sučeve nadoknade, otpor domaćina uspio je slomiti Eto'o, ali sa samo jednim bodom iz ovog susreta blucerchiati su se oprostili od Europe.

A

Fiorentina je slavljem na neugodnom gostovanju kod Palerma rezultatom 3:2 uzela važna tri boda u borbi za Europu. Viole su se ovom pobjedom uspele na peto mjesto na ljestvici i kolo uoči kraja imaju dva boda više od šestoplasirane Genoe, ali i isto toliko bodova manje od četvrtoplasiranog Napolija. Palermo se nakon poraza našao na 11. mjestu. Milan Badelj ovaj je susret proveo na klupi Fiorentine, dok je Mato Jajalo odigrao cijeli susret za Palermo i jednom zatresao mrežu gostiju.

U susret su bolje ušli nogometaši Fiorentine, koji su do vodstva mogli doći već u 16. minuti, ali je Iličić pogodio gredu gola Palerma. Četiri minute kasnije dobro je gađao Gilardino, ali je njegov pokušaj uspješno zaustavila obrana Palerma.

Fiorentina je nadmoć na terenu okrunila u 23. minuti prekrasnim pogotkom Iličića izvana. No, radost gostiju potrajala je samo tri minute, Jajalo je odbijenu loptu na rubu prostora pospremio u mrežu Neta i poravnao rezultat na 1:1.

Ni taj rezultat nije ostao dugo na semaforu, mreža Palerma ponovno se tresla u 33. minuti. Fernandez je dobro pronašao Gilardina, koji je matirao Sorrentina i Violama donio novo vodstvo od 2:1.

U drugom dijelu malo je pala razina igre na obje strane, uz nešto više pokušaja domaćina koji nisu uspijevali doći do izjednačujućeg pogotka. Ipak, upornost im se isplatila u 69. minuti kada je Rigoni pronašao put do mreže Neta i poravnao rezultat na 2:2. Gosti iz Firence uspjeli su i po treći put u susretu doći do prednosti, pogodak Alonsa iz 78. minute donio im je sva tri boda i miran san uoči posljednjeg kola.

Golijadu na stadionu Ennio Tardini u Parmi vidjeli su gledatelji dvoboja Parme i Hellas Verone. Momčadi su podijelile bodove rezultatom 2:2, s tim da je nakon pola sata igre Parma imala vodstvo od 2:0 zahvaljujući pogocima Nocerina i Varele, ali su se gosti vratili u nastavku i na krilima Luce Tonija došli do boda iz ovog dvoboja.

Nogometaši Sassuola slavili su u gostima kod Udinesea rezultatom 1:0, a sva tri boda gostima donio je pogodak Magnanellija iz 71. minute. Cagliari je kasnim golom Saua u 90. minuti susreta uzeo sva tri boda Ceseni, a hrvatskog nogometaša Duju Čopa je u 62. minuti na terenu zamijenio upravo Sau. Chievo i Atalanta podijelili su bodove rezultatom 1:1 golovima Gomeza i Pellissiera iz 48., odnosno 88. minute susreta.

• etti25.05.2015. u 00:10
    Sampdoria se još nije oprostila od Europe budući da Genoa nije dobila licencu UEFA-a i upitno je ako će ju uopće dobiti. Dakle, 7. mjesto potencijalno vodi u EL