Der Klassiker na stranu Bavaraca: Bayern razbio dortmundsku Borussiju

Nikola Raič • nedjelja, 04.10.2015.

Osmo kolo Bundeslige obilježio je Der Klassiker. Bayern je još jednom demonstrirao svu silinu koju posjeduje Guardiolin stroj. U konačnici 5:1 za Bayern...

Nedjeljno poslijepodne na njemačkim travnjacima prošlo je u znaku derbija na Allianz Areni u kojem je Bayern potvrdio sjajnu formu i pobijedio Borussiju. U druge dvije utakmice dana Koln je razmontirao Schalke, a Bayer i Augsburg podijelili su bodove.

Bayern – Borussia Dortmund 5:1

Nakon sjajnog ulaska u sezonu pod palicom novog trenera Tomasa Tuchela, Borussia je upisala dva remija, Bayern je to naravno iskoristio i sa stopostotnim učinkom prije međusobnog dvoboja odmaknuo na četiri boda prednosti. Pred gostima iz Dortmunda je stajao imperativ pobjede, ali Allianz Arena nije mjesto na kojem se traži iskupljenje. Bayern je pobjedom ostao stopostotan i pobjegao glavnom konkurentu za naslov na velikih sedam bodova razlike.

Prvo poluvrijeme nam je ponudilo sve što nogomet nudi, pogotovo kada ga igraju dva ovakva protivnika. Bayern je imao blagu inicijativu, a prvu priliku, nakon solo – prodora, zapucao je Douglas Costa, točnije sjajno je reagirao Roman Burki. U sljedećem napadu Bayern je poveo. Sjajnu dugu loptu uputio je Boateng, a Thomas Muller zaobišao je vratara Borussije i zabio za 1:0.

Nakon pogotka utakmica se dodatno rasplamsala. U 34. Mhitarjan je skrivio kazneni udarac, a s bijele točke siguran je bio Muller. Nakon što je u prošlom kolu promašio kazneni udarac, Muller je sada lagano „rastavio“ Burkija. I kada se činilo kako je Borussija na pragu poraza, sjajnu akciju odigrali su „žuti“. Mhitarjan i Castro sve su priredili za deseti ovosezonski pogodak Aubameyanga. Na odmor se tako otišlo s 2:1.

22 sekunde trebalo je Bayernu da vrati dva gola prednosti. Recept je bio isti kao i za prvi pogodak. Fantastična duga lopta Boatenga, ovaj puta za Lewandowskog koji nakon majstorskog primanja, zaobilazi Burkija i zabija za 3:1. 11. ovosezonski pogodak vodećeg strijelca Bundeslige.

U 55. minuti mogao se i drugi bivši igrač Borussije upisati u listu strijelaca, ali je Gotze nakon dodavanja Mullera promašio nemoguće. Zato Lewandowski ne oprašta, Gotze se iskupljuje asistencijom, a Poljak nastavlja strašnu golgetersku formu i zabija za 4:1.

Bayernov stroj nije stao ni nakon 4:1. Potpuno su nadigrali Borussiju u drugom dijelu, koja nije mogla pratiti tempo koji je postavio Bayern. Mario Gotze najbolje se snalazi nakon gužve u 16-ercu i lijepo zabija za konačnih 5:1. Do kraja je Borussija zaprijetila s nekoliko udaraca iz daljine, ali i Manuel Neuer dao je obol velikoj pobjedi Bayerna.

Bayer Leverkusen – Augsburg 1:1

U sjeni derbija Bayerna i Borussije, na BayAreni smo gledali dobru utakmicu. Bayer je ugostio Augsburg, a obje momčadi tržile su iskupljenje nakon ovotjednih poraza u europskim natjecanjima. Na kraju svakom po bod, razočarenje za boljeg domaćina, „puna šaka brade“ za goste.

Augsburg je do vodstva došao sasvim slučajno u 12. minuti, kada se na BayAreni ukazala „krtica“. Povratnu loptu svog braniča Leno je promašio, poput Robinsona na Maksimiru te je ona završila u mreži. Bayer je do kraja prvog dijela bio bolji protivnik, na 1:1 izjednačio je Bellarabi. Chicarito je pogodio vratnicu, a Bellarabi je bio najbrži na odbijancu i postavlja konačan rezultat prvog dijela.

Bayer odlično otvara drugi dio i brzo uspostavlja dominaciju na polovici Augsburga. Najbliži pogotku bio je Bender, ali njegov udarac uz pomoć vratnice obranio je Hitz. Najveću priliku Bayer je propustio u 70. minuti, kada je Calhanoglu zapucao kazneni udarac. Bayer, unatoč mnogobrojnim napadima, nije uspio pronaći put do mreže i osvojiti sva tri boda.

Ranije su svoju utakmicu odigrali Schalke i Koln. Gosti iz Kolna prekinuli su niz od šest uzastopnih pobjeda Schalkea. Strijelci za iznenađujućih 0:3 su bili Modeste, Gerhardt i Zoller.