Uvjerljive pobjede Uniteda i Cityja, Bilić pred kraj utakmice slomio Palace, Mourinho konačno do pobjede

Marjan Kreševac • subota, 17.10.2015.

Nakon reprezentativne pauze u Premiershipu je u subotu odigrano osam susreta. Na otvaranju Klopp je s Liverpoolom otkinuo bod Tottenhamu, igra nije bila briljantna, ali nakon par treninga to nitko nije ni očekivao. Vodeći dvojac City i United upisali su uvjerljive pobjede, a pobjedama su im se pridružili i West Ham, Chelsea i West Bromwich, Southampton i Leicester odigrali su bez pobjednika.

Slaven Bilić je u devetom kolu Premiershipa sa svojim West Hamom stigao na Selhurst Park na noge Crystal Palaceu. Prije susreta Bilić je imao samo riječi hvale za protivnika: "Dobri su u svim segmentima, kompaktni su u posljednjoj liniji, a istovremeno izvrsni u protunapadima. Imaju odlične igrače koji mogu iz ničega stvoriti velike probleme, moramo biti toga svjesni".

West Ham je bolje otvorio utakmicu, a prvi udarac prema domaćem golu sijevnuo je već u prvoj minuti kada je Dimitri Payet na dodavanje Manuela Lanzinija pucao negdje sa sredine kaznenog prostora, ali bio je neprecizan. Novi pokušaj s istim rezultatom Payet je imao u osmoj minuti, ovaj puta bolje je naciljao, ali vratar domaćih Wayne Hennessey zaustavlja njegov udarac.

Gosti su bolje otvaranje utakmice uspjeli materijalizirati u 22. minuti. Victor Moses lijepim je dodavanjem pronašao Carla Jenkinsona na desnoj strani kaznenog prostora, Jenkinson je povukao loptu i iako s igračem na leđima lijepo odmjerenim udarcem vrhom kopačke pospremio loptu u mrežu. Sve dobro što je Jenkinson napravio samo minutu kasnije je upropastio kada je skrivio kazneni udarac. Yohan Cabaye bio je precizan s bijele točke i poravnao rezultat na 1:1.

U 44. minuti utakmice Palace ostaje s igračem manje, svoj drugi žuti karton zaradio je napadač Dwight Gayle. U drugom poluvremenu West Ham je zbog igrača više imao inicijativu, ali svi pokušaji bili su jalovi, ili su završavali u bloku domaćih igrača ili krivim dodavanjima u završnici. Najbliže golu West Ham je bio u 63. minuti kada je Diafra Sakho glavom pogodio desnu vratnicu na dodavanje Jenkinsona.

Bilić je pod svaku cijenu odlučio kući odnijeti bodove i sve karte bacio je u napad, uveo je u igru Andyja Carrolla, Maura Záratea i Nikicu Jelavića. Otvorena i agresivna igra isplatila mu se tek u 88. minuti kada je Manuel Lanzini lijevom nogom pogodio po sredini gola za vodstvo Čekićara. Osim strijelcu zasluge za pogodak idu i našem Jelaviću koji je asistencijom pripremio pogodak. Točku na i u četvrtoj minuti sudačke nadoknade stavio je Dimitri Payet. Ovom pobjedom West Ham je preskočio Palace i privremeno se skrasio na trećem mjestu Premiershipa.

Povratnik u momčad, Diego Costa odigrao je ključnu ulogu u toliko potrebnoj pobjedi Chelseaja nad posrnulom Aston Villom na svojem Stamford Bridgeu. Chelsea je od samog početka utakmice bio dominantna momčad na terenu, a svoju dominaciju uspjeli su okruniti u 33. minuti utakmice kada je Diego Costa nogom pogodio donji lijevi kut gola gostiju, a na asistenciju Williana. I nakon gola Chelsea je nastavio napadačku igru, a najbolju priliku imao je asistent za prvi gol, Willian koji je odapeo dalekometnu udarac, ali vratar Brad Guzan krasnom paradom vadi loptu iz gornjeg desnog kuta.

Svoju prednost Chelsea je udvostručio početkom drugog poluvremena u 54. minuti zahvaljujući autogolu Alana Huttona. Iako je Jose Mourinho utakmicu počeo bez Nemanje Matića i Edena Hazarda momčad nije izgledala loše u ovom susretu, ali moramo uzeti u obzir činjenicu da su igrali protiv jedne od uvjerljivo najlošijih momčadi ove sezone. I takva momčad u nekoliko navrata ozbiljno je zaprijetila Chelseaju dajući do znanja da je pred Mourinhom još puno, puno mukotrpnog rada ukoliko želi vratiti momčad na stare staze slave. S ovom pobjedom kupio je malo mira, barem do iduće utakmice.

Manchester United i dalje je na pobjedničkim stazama, a u devetom kolu neočekivano lako je s 3:0 prošao kroz Goodison Park. Domaće je u 18. minuti utakmice svojim prvim golom u dresu Manchestera načeo Morgan Schneiderlin koji je nakon ubačaja iz kuta nogom pogodio donji desni kut Evertonovog gola. U 22. minuti već je 2:0 za goste, Ander Herrera je na ubacivanje Marcosa Roja glavom pogodio donji desni kut.

Na odmor se otišlo s rezultatom 0:2 koji se nije mijenjao sve do 62. minute kada Wayne Rooney postiže prvi pogodak na Goodisonu od daleke 2007. godine. Rooney je primio loptu od Andera Herrere na desnoj strani kaznenog prostora i lijepo odmjerenim udarcem pogađa donji desni kut gola. Nakon susreta Rooney je izjavio: "Bio sam razočaran činjenicom da nisam zabio pogodak na Goodisonu punih osam godina. Ja sam stabilan u glavi i to me pratilo tijekom cijele karijere, moram nastaviti naporno raditi i pokušati sve što je u mojoj moći da donesem uspjeh svom timu".

City nastavlja s golijadom, ovoga puta s pet golova ispratili su Bournemouth, a svoj prvi hat-trick u dresu Cityja postigao je Raheem Sterling. Sva tri gola Sterling je postigao u prvom poluvremenu, a jedan je dodao i Wilfried Bony. Svoj prvi gol Sterling je postigao u sedmoj minuti nogom iz blizine na dodavanje Bonyja. Nakon asistencije, Bony je u 11. minuti pogodio za 2:0. Gosti su smanjili na 2:1 preko Glenna Murrayja u 22. minuti lijepim udarcem izvan kaznenog prostora. Nakon toga nastavlja se one man show.

Za 3:1 Sterling pogađa nogom u 29. minuti na prekrasno dodavanje Kevina De Bruynea, a fantastičan nastup Sterling zaključuje u trećoj minuti sudačke nadoknade udarcem iz teške pozicije po sredini gola. U drugom poluvremenu domaći su malo povukli ručnu tako da su u drugih 45 minuta zatresli mrežu samo jednom. Za to je zaslužan Bony koji je nakon kontranapada na asistenciju Jesúsa Navasa postigao svoj drugi pogodak i okončao agoniju gostiju. Ovom pobjedom City je zadržao prvo mjesto na tablici dva boda prednosti nad svojim gradskim rivalima.

Southampton i Leicester City podijelili su bodove u zanimljivoj utakmici u kojoj smo vidjeli četiri pogotka. Prvi strijelac lige, Jamie Vardy s dva je gola anulirao prednost domaćina i osigurao vrijedan bod na teškom gostovanju u Southamptonu. Domaći su poveli u 21. minuti preko Josea Fontea koji je glavom pogodio s ruba peterca. Do kraja poluvremena domaći su povećali svoju prednost. U 37. minuti Virgil van Dijk je nakon kornera iz velike blizine nogom pospremio loptu u mrežu Leicestera.

Kada se činilo da se domaćima smiješi lagana pobjeda na scenu je stupio Vardy i prvo u 66. minuti na ubačaj Nathana Dyera glavom smanjio prednost, a u prvoj minuti sudačke nadoknade i anulirao prednost Southamptona. Ovaj put zabio je nogom na dodavanje Riyada Mahreza. Nakon susreta Claudio Ranieri bio je oduševljen izvedbom svoje momčadi: "Imamo fantastičan momčadski duh. Vjerujemo da je sve moguće. Stvorili smo puno prilika. Strašno je bitno imati dobre igrače na klupi koji su u stanju nakon ulaska promijeniti stvari na terenu. Jamie Vardy jako nam je bitan".

Saido Berahino postigao je jedini pogodak za West Bromwich Albion i na taj način pokvario debi Sama Allardyca na klupi Sunderlanda. Vratar gostiju Costel Pantilimon pod pritiskom Berahina nije uspio pokupiti jedan ne toliko opasan centaršut u kazneni prostor, a nakon što je golman zaplivao Berahino je iz blizine postigao ključni pogodak. Gosti su najbolju priliku za pogodak propustili u prvom dijelu kada je Billy Jones pucao glavom, ali je Boaz Myhill vršcima prstiju skrenuo loptu. Sunderland uvjerljivo drži začelje Premiershipa bez i jedne pobjede ove sezone.

• zovche17.10.2015. u 22:22
    Bundesliga? Ispred spanjolske? Ni usporediva ali ajd...
    zovche
  • sportski manijak17.10.2015. u 22:09
    Bundesliga je po meni najjača al ne zanimljiva kao Premier liga
    sportski manijak
  • Obrisan korisnik17.10.2015. u 20:03
    U kakvoj paklenoj formi je ovaj Vardy, trpa li ga trpa, sve mi je žao Andreja. Eto što ti je Premier liga, United danas pregazi Everton istim rezultatom s kojim su popušili u 4. mjesecu na istom mjestu. PL trenutno nije najjača, ali je najzanimljivija